به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عبدالرضا مصری در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» با مبحث چالش های صندوق های بازنشستگی، اظهار کرد: از رقم ۴۸ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق ها، ۹۹ درصد به صندوق های بازنشستگی و لشکری اختصاص داده می گردد و یک ریال به تامین اجتماعی تخصیص پیدا نمی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عبدالرضا مصری در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» با مبحث چالش های صندوق های بازنشستگی، اظهار کرد: از رقم ۴۸ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق ها، ۹۹ درصد به صندوق های بازنشستگی و لشکری اختصاص داده می گردد و یک ریال به تامین اجتماعی تخصیص پیدا نمی کند.

وی اضافه کرد: ولی قوانین حمایتی دولت ها چنان بر تامین اجتماعی خیمه زده که قادر نیست طبق محاسبه های بیمه ای امورش را انجام دهد. دولت به تامین اجتماعی در هیچ مقطعی بودجه نداده و اتفاقا به تامین اجتماعی بابت تعهدها قانونی اش بدهکار هست. به طور مثال دولت پایبندی کرده و گفته ۵۰ درصد حق بیمه تاکسیرانان را خودم می دهم و۵۰ درصد حق بیمه را خودش، در حالی که در چند پارسال ریالی بابت حق بیمه به تامین اجتماعی نپرداخته هست.

مصری با بیان اینکه ۱۶ میلیون و ۱۱۲ هزار بیمه پرداز، ۵ میلیون و ۹۹ هزار و ۸۰۰ نفر مستمری بگیر داریم، اظهار کرد: در مجموع ۲۱ میلیون و ۱۲۱ هزار نفر با صندوق ها مرتبطند.

وی اضافه کرد: ۱۱ درصد جمعیت بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری می باشند. صندوق یک میلیون و ۱۵۰ هزار شاغل دارد که حق بیمه می دهند. دولت ها حق بیمه ندادند، آوردند در بودجه و قادر نبوده اند بپردازند.

وزیر اسبق رفاه با بیان اینکه همه صندوق ها قواعدی برای خود در وقتی که دریافت ها فراوان بوده تشریح کرده اند، تاکید کرد: برای بیمه ها یک رگولاتوری احتیاج هست. سندهای بالادستی در مورد نظام بیمه ای نداریم. باید هرچه زودتر صندوق ها در دل صندوق بزرگی چون تامین اجتماعی ادغام گردد.

صندوق تامین اجتماعی چندنسلی هست اما دولت ها موقت می باشند و بار مالی خود را به دوش تامین اجتماعی می اندازند.

مصری اظهار کرد: شستا سرمایه ۱۶ میلیون ایرانی هست. بالغ بر شش هزار برگ مطالعه ریاضی انجام دادیم که اگر پول حق بیمه ها را در بانک می گذاشتیم سودش زیادتر نبود؟ در این تحقیق از ۴۰ پارسال که حق بیمه می گرفتیم را لحاظ و تورم را در نظر گرفتیم و نتیجه این گردید که برابر مستمری که به اینها داده می گردد میتوان ۹ تا ۱۱ سال حقوق به بازنشسته بدهیم که جوابگو نیست و باید سرمایه گذاری کنیم. این در حالی هست که صندوق های دنیا سقف زمانی پرداخت حق بیمه دارند ولی اینجا مادام العمر به فرد و بازماندگانش مستمری داده می گردد.

وزیر اسبق رفاه در انتهاء با بیان اینکه بانک مرکزی تا تماما مستقل نشود سیاست پولی مالی شکل کاملی نمی گیرد، اظهار کرد: تا تامین اجتماعی هم مستقل نشود توان نداریم محاسبه های اکچوئری را پیاده سازی کنیم.

انتهای پیام