آفتاب نیوز : این روزها خرید و فروش ارز در بازار با کندی قابل ملاحظه ای روبر شده هست. زیادی از صرافان در ساعات میانی روز نیز با استناد به اینکه نرخ مشخص نیست از فروش ارز اجتناب می کنند و در عین حال تنها تن به خرید می دهند. این در حالی هست که […]

آفتاب نیوز : این روزها خرید و فروش ارز در بازار با کندی قابل ملاحظه ای روبر شده هست. زیادی از صرافان در ساعات میانی روز نیز با استناد به اینکه نرخ مشخص نیست از فروش ارز اجتناب می کنند و در عین حال تنها تن به خرید می دهند. این در حالی هست که در روزهای گذشته بعضی صرافان با تغییر غیرمنتظره جهت تنها در قامت فروشنده ظاهر شده و دست از خرید می کشیدند. این جابجایی نقش ها سردرگمی مراجعان به بازار را به دنبال داشته هست.
  در چنین شرایطی به سبب تنگنا در خرید و فروش آزاد ارز، بخش عمده ای از درخواست ها به بازار سکه هدایت شده هست بدین ترتیب درخواست ها برای خرید سکه در حال حاضر رو به افزایش هست. این بدان معنی هست که سرمایه گذاران خرد که تا روز گذشته به دنبال خرید و فروش ارز بودند ، امروز برای محافظت قدرت خرید خود در صددند سکه در قطعات متفاوت خریداری کنند.
در حالی که حباب سکه در روزهای گذشته به دست کم دست یافته بود اما ارزیابی ها نشان می دهد حباب سکه در حال حاضر دو مرتبه هم رو به افزایش هست . نرخ سکه در دو روز گذشته ، نزدیک به هشتاد هزار تومان افزایش یافته هست و هر قطعه سکه به نرخ ۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می گردد این در حالی هست که نرخ دلار همچنان ۱۰ هزار و ۱۰۰ تا ۱۰ هزار و ۱۵۰ تومان هست .
  این اما همه داستان بازار طلا و سکه نیست. کاهش اعتبار دلار در بازارهای جهانی، رشد هشت دلاری بهای طلا در هر اونس را رقم زده هست.
  در این میان اما مشی مشکوک صرافان و دلالان در کنار شایعه هایی که پرشمار و مکرر در بازار می پیچد، حکایت از آن دارد که تلاشی نامحسوس برای القای این اندیشه به مراجعان در جریان هست که وضع کنونی زودگذر هست و بازار ارز با استعداد رخدادهای جدیدی هست.  
اتفاق تازه در راه هست؟
    این در حالی هست که همتی، رییس کل بانک مرکزی تاکید دارد که روند تقویت پول ملی استمرار خواهد یافت و بازار ارز در حال حاضر در فاز ثبات نسبی قرار داد و شرایط برای ورود به دوره ثبات مهیا شده هست.
  در عین حال بعضی اظهارنظرها بر رسیدن نرخ ارز به حدود ۷ تا ۸ هزار تومان در آینده ای نزدیک دلالت دارد.
  به نظر می رسد کنترل بازار ارز از یک سو با توجه به کاهش درخواست ها در شرایط کنونی و علاوه بر این ممانعت از فعالیت دلالان در کنار کارهای اصلاحی بانک مرکزی از سوی دیگر، بازار ارز را به تعادل نزدیک کرده هست اما مشی مشکوک دلالان امروز موجبات سردرگمی مراجعان، خریداران و فروشندگان را فراهم کرد.
مرجع: خبرآنلاین