محمدجواد اشرفی شنبه شب در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: چهارشنبه گذشته از مرگ این شیر سفید که حدود یک ماه پیش در باغ وحش هویزه متولد شده بود، با خبر شدیم. وی افزود: بر اساس گزارش نهایی دامپزشک، علت اصلی مرگ این توله شیر مشکلات تنفسی بود، و در کنار آن ضعف جسمانی […]

محمدجواد اشرفی شنبه شب در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: چهارشنبه گذشته از مرگ این شیر سفید که حدود یک ماه پیش در باغ وحش هویزه متولد شده بود، با خبر شدیم.

وی افزود: بر اساس گزارش نهایی دامپزشک، علت اصلی مرگ این توله شیر مشکلات تنفسی بود، و در کنار آن ضعف جسمانی و مشکلات تغذیه ای بخاطر مشکلات ژنتیکی و عدم تغذیه با شیر مادر مزید بر علت بوده است.

اشرفی با بیان اینکه ماموران اداره محیط زیست هویزه شرایط توله شیر سفید را رصد می‌کردند، گفت: مردن این توله شیر به دلیل بی‌توجهی نبوده، مراقبت‌ها صورت گرفته و تحت نظر ۲ دامپزشک خوب و بنام نیز بوده است.

وی توضیح داد: شیرهای سفید وقتی به دنیا می‌آیند به طور معمول مشکل ژنتیکی دارند و احتمال مرگ و میر در آنها طبق آمارها زیاد است، برابر گزارش دامپزشک، این شیر نابینا بوده و با توجه به اینکه مادرش نتوانسته بود تغذیه‌اش کند، ضعف جسمانی نیز داشته است.

اشرفی افزود: به همین دلیل ناچار شده بودند این توله شیر را به طور دستی تغذیه کنند و ابتدا با شیر گاو و بعد شیر وارداتی به او داده شده بود، همچنین با توجه به نامناسب بودن شرایط، برای اینکه مراقبت بیشتری از آن صورت گیرد، به خانه یکی از کارکنان باغ وحش منتقل شده و در آنجا نگهداری می‌شد، بعد از آن نیز از تهران غذای گربه گرفته بودند زیرا غذای شیر در ایران موجود نیست اما در نهایت این مراقبت‌ها جواب نداد.

وی در ادامه با اشاره به بازدید اخیر ماموران محیط زیست از باغ وحش هویزه گفت: قبل از مرگ این توله شیر سفید تذکری به شهرداری هویزه بابت بهبود وضعیت آنجا داده شده و مراقبت دامپزشک ثابت را الزام کردیم، اگر واقعا به این نتیجه برسیم که شهرداری نمی تواند باغ وحش را نگهداری و نظر محیط زیست را تامین کند، شرایط تعطیلی آنجا را ایجاد می کنیم.

اشرفی افزود: در بازدیدی که داشتیم شرایط باغ وحش بد نبود و مثل خیلی از باغ وحش‌های کشور بود و محیط هم تمیز بود، در زمان بازدید حیوانات تغذیه میشدند، البته درباره تغذیه درست آنها مطمئن نیستم، چون می‌دانیم شهرداری هویزه از لحاظ مالی قوی نیست که بتواند آنها را تغذیه کند.

وی اضافه کرد: اداره محیط زیست هویزه باغ وحش را به طور کامل پایش می‌کند و طبق گزارش‌ها از وضعیت آنجا رضایت نسبی دارند.

به گفته وی تعداد شیرهای باغ وحش هویزه در ابتدا ۲ قلاده بوده که اکنون به پنج قلاده رسیده که نشان می‌دهد شرایط مراقبتی در انجا خوب بوده است.

براساس گزارش‌های دریافتی توله شیر سفید باغ وحش هویزه که نیمه اردیبهشت امسال متولد شده بود، ۲۳ خرداد ماه تلف شده است. خبر مرگ این توله شیر در روزهای اخیر بازتاب گسترده‌ای در میان دوستداران محیط زیست داشته و متصدیان باغ وحش را متهم کرده‌اند که به دلیل تغذیه نامناسب و گرسنگی باعث مرگ این توله شیر شده‌اند.

شیر باغ وحش هویزه پارسال نیز ۲ توله شیر سفید به صورت دو قلو به دنیا آورده بود که در همان روز تولد آنها را کشت.

روابط عمومی شهرداری هویزه توضیحاتی درباره چرایی وچگونگی تلف شدن بچه شیر سفید در فضای مجازی منتشر کرده است.

مولا معاون حفاظت محیط زیست خوزستان نیز پیش از این درباره ژن این شیر گفته بود: شیر سفید گونه‌ای نادر است و اگر این شیر زنده بماند بسیار باارزش خواهد بود؛ البته این جهش ژنی در مادر و بچه مورد تحقیق قرار می‌گیرد و در صورت صحت گسترش خواهد یافت.

شیر سفید از کمیاب‌ترین گونه‌ شیرهای جهان و مامن آن در آفریقای جنوبی است.

باغ وحش هویزه بزرگترین باغ وحش خوزستان با حدود هشت هکتار وسعت، در جنوب غرب این استان قرار دارد. این باغ وحش یکی از ۲ باغ وحش خوزستان است. هم اکنون شیر، خرس، شتر، گرگ، کفتار، میمون و تعداد زیادی پرنده در این باغ وحش نگهداری می‌شود.