مونسه حسن زاده چهارشنبه شب در نشست روسای کمیسیونها و تشکلهای اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اعضای هیات تجاری هرات در مشهد افزود: در قالب کارگروه اقتصادی ذیل این کمیته فعالیت گسترده‌ای در حوزه سوخت، گمرک، ترانزیت و مسافر انجام گرفت و بخشی از مشکلات در این بخشها حل شد. وی ادامه داد: در سال گذشته […]

مونسه حسن زاده چهارشنبه شب در نشست روسای کمیسیونها و تشکلهای اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اعضای هیات تجاری هرات در مشهد افزود: در قالب کارگروه اقتصادی ذیل این کمیته فعالیت گسترده‌ای در حوزه سوخت، گمرک، ترانزیت و مسافر انجام گرفت و بخشی از مشکلات در این بخشها حل شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته علاوه بر کارگروه‌های اقتصادی، فرهنگی و خارجی ذیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان رضوی و هرات، کارگروه صنعت و معدن نیز افزوده شد که اقداماتی در حوزه بهره گیری از ظرفیتهای معدنی و صنعتی دو طرف در دستور کار قرار گرفت.

معاون والی هرات با اشاره به ظرفیتهای بسیار محصولات زراعی افغانستان، اظهار امیدواری کرد کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان رضوی و هرات ورود جدی در این بخش داشته و با ایجاد توازن تجارت بین این دو منطقه، زمینه واردات محصولات زراعی از افغانستان به ایران فراهم شود.

رییس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات نیز در این نشست گفت: اگر همدلی بین اعضای کمیته مشترک اقتصادی خراسان رضوی و هرات باشد، همه مشکلات برطرف می‌شود.

یونس قاضی زاده افزود: افغانستان بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری دارد، قوانین آن کشور حمایت کننده از سرمایه گذار خارجی است و تجار ایرانی می‌توانند از این فرصت بهترین استفاده را ببرند.

وی ادامه داد: ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها از فرصت کشورهای آسیای میانه به خوبی استفاده نکرده‌اند، امید است راه آهن خواف – هرات آغاز خوبی برای توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه و بهره گیری از ذخایر معدنی و فعال سازی حوزه معدن افغانستان باشد.

رییس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات گفت: تجار خراسان رضوی از تجربه خوبی در کسب و کار و تجارت برخوردار هستند و می‌توانند با کمی ریسک پذیری از بستر سرمایه گذاری و تجارت در افغانستان بهره گیرند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به برقراری صلح در افغانستان افزود: مشکلات امنیتی در افغانستان نباید دغدغه جدی برای سرمایه گذاران باشد زیرا هم اینک بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در این کشور فراهم شده است.

قاضی زاده ادامه داد: یک اتاق فکر با بهره گیری از تجار و فعالان و نخبگان دانشگاهی در هرات تشکیل شده است تا ایده‌های سرمایه گذاری در افغانستان تقویت و به فعل برسند.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز در این نشست گفت: توافقات انجام گرفته طی نشستهای گذشته کمیته مشترک بین خراسان رضوی و افغانستان بیشتر روی کاغذ مانده و به طور کامل به اجرا درنیامده است.

حمیدالله خادم افزود: کارگروه‌های چندگانه صنعت، معدن، زراعت و خدمات ذیل چهارمین نشست کمیته مشترک خراسان رضوی و هرات تشکیل شد تا نیازهای تجار ایرانی شناسایی و به توافقات بین اعضای کمیته جامه عمل پوشانده شود.

وی ادامه داد: اینکه سرمایه گذاران و تجار دست روی دست بگذارند تا امنیت کامل در افغانستان برقرار شود، کار اشتباهی است و این اشتباه باعث از دست رفتن فرصتهای زیاد در سالهای گذشته شده است.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات گفت: راهبرد اقتصادی کنونی دولت افغانستان توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر با جذب سرمایه گذاران خارجی است، از سوی دیگر بازار افغانستان در حوزه کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی بکر است که تجار و سرمایه گذاران ایرانی می‎توانند از این بخشها حداکثر استفاده را داشته باشند.

وی افزود: کشت فراسرزمینی برخی محصولات مورد نیاز ایران در هرات و صادرات آنها از افغانستان، انرژی ارزان در ایران و نیروی کار فراوان در افغانستان از دیگر فرصتها برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است.

خادم ادامه داد: این اتاق برای برپایی نمایشگاه تولیدات کشاورزی، صنعتی و معدنی مشترک بین دو کشور در سال آینده آمادگی کامل دارد.