به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اواسط شهریور ماه ریاست کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه ای به گمرکها خبر داد که طبق آن، صادرکنندگان باید با امضای پیمان سپاری ارزی، پایبندی بدهند ارز حاصل از صادرات را ظرف سه ماه به کشور وارد کنند؛ البته این بخشنامه در ماه های بعد گرفتار تغییراتی گردید. […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، اواسط شهریور ماه ریاست کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه ای به گمرکها خبر داد که طبق آن، صادرکنندگان باید با امضای پیمان سپاری ارزی، پایبندی بدهند ارز حاصل از صادرات را ظرف سه ماه به کشور وارد کنند؛ البته این بخشنامه در ماه های بعد گرفتار تغییراتی گردید.

در این نامه ذکر شده بود که صادرات به کشورهایی مثل عراق، افغانستان، کشورهای منطقه CIS و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس که از زیادی از مواقع با استفاده از ریال جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، توان ندارد مشمول حکم برگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور باشد و با اجرای این دستورالعمل، صادرات به کشورهای ذکر شده با مشکل و احیاناً با توقف مواجه خواهد گردید.

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در هفته اول مهر ماه اعلام کرده بود که صادرات ایران به عراق نصف شده و دلیل آن را پیمان سپاری ارزی و اعتصاب کامیون داران گفته بود.

در چنین شرایطی تازه ترین آمار منتشر گردیده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می دهد میزان صادرات به پاکستان و کشورهای مستقل مشترک المنافع CIS در ماه مهر سال کنونی به ترتیب ۲۷.۳ ۳ و ۲۹ درصد نسبت به شهریور ماه افزایش یافته هست. علاوه بر این اعتبار صادرات به دو مقصد ذکر شده در مهر ماه حدود ۳۳ درصد نسبت به ماه گذشته از آن زیادتر شده و به ترتیب به ۱۱۶ و ۱۸۴ میلیون دلار دست یافته هست.

در این میان تنها میزان صادرات فرآورده ها ایرانی به افغانستان به لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۳۰.۸ ۸ و ۱۳ درصد در مهر ماه نسبت به ماه گذشته از آن کاهش یافته و به حدود ۲۰۳ میلیون دلار دست یافته هست.

میزان صادرات به کشور عراق نیز تقریبا ثابت بوده و در هر کدام از ماه های شهریور و مهر به صورت به صورت مجزا بیشتر از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالا به این کشور ارسال شده هست.

ارزیابی آمارهای موجود نشان می دهد برخلاف گفته های بعضی تجار، پیمان سپاری ارزی هنوز باعث کاهش چشمگیر یا توقف صادرات به کشورهای همسایه نشده هست، اما به نظر می آید برای دستیابی به نتیجه های دقیق تر باید آمارهای صادراتی ماه های بعد نیز دقیقا مورد ارزیابی قرار گیرد.

انتهای پیام