خبرگزاری فارس: «مرضیه هاشمی»، خبرنگار شبکه خبری پرس‌تی‌وی پس از آزادشدن از زندان آمریکا گفته دلیل دستگیری او شغلش به عنوان یک خبرنگار و عقایدش بوده و اینکه دولت آمریکا می‌خواسته به وی اخطار بدهد که مواظب حرکاتش باشد. خانم هاشمی این سخنان را روز پنجشنبه، یک روز پس از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای […]

خبرگزاری فارس: «مرضیه هاشمی»، خبرنگار شبکه خبری پرس‌تی‌وی پس از آزادشدن از زندان آمریکا گفته دلیل دستگیری او شغلش به عنوان یک خبرنگار و عقایدش بوده و اینکه دولت آمریکا می‌خواسته به وی اخطار بدهد که مواظب حرکاتش باشد.

خانم هاشمی این سخنان را روز پنجشنبه، یک روز پس از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح نمود. مجری پرس‌تی‌وی به هیچ جرمی متهم نشده و واشنگتن اعلام نموده وی به عنوان «شاهد کلیدی» برای ادای شهادت در تحقیقات مربوط به یک پرونده قضایی نامشخص مقابل یک هیئت منصفه دستگیر شده هست.

جزئیات تحقیقات این هیئت منصفه محرمانه نگاه داشته شده و مجری پرس‌تی‌وی گفته که قادر به عرضه جزئیات در این باره نیست. وی ، علی‌رغم این گفته که این پرونده رابطه ای با «تروریسم» ندارد و به مساله شغل وی و زندگی‌شان در ایران مربوط هست.

خانم هاشمی که مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی هست روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور دستگیری و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌ بی‌ آی» در واشنگتن دی سی انتقال یافت.

در نخستین دادگاه هاشمی که روز جمعه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل گردید، قاضی اقرار کرد که وی هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص تنها به عنوان آنچه به اصطلاح «شاهد کلیدی» مطرح می‌شود، دستگیر شده هست.

««شاهد کلیدی» فردی هست که تصور می‌رود از اطلاعاتی با اهمیت برای رسیدگی به یک پرونده قضایی بهره مند هست. بر طبق قوانین فدرال، نهادهای امنیتی آمریکا می‌توانند در مواردی که ترس «گریز از کشور» در مورد «شاهد کلیدی» وجود دارد و یا گمان‌ می‌رود وی با ارسال احضاریه برای ادای شهادت در دادگاه حاضر نخواهند گردید می‌توان فرمان صادر کردن دستگیری او را صادر نمود.

خانم هاشمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس دستگیری خود را غیرضروری خوانده و گفته در صورت ارسال احضاریه به طور داوطلبانه در دادگاه حاضر می‌شده هست.

وی با اشاره به شعار «دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آن را مطرح نموده اظهار کرد: «نمی‌دانم منظور “دو مرتبه آمریکا را با عظمت کنیم چیست” وی با اشاره به شعار «دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آن را مطرح نموده اظهار کرد: «نمی‌دانم منظور “دو مرتبه آمریکا را با عظمت کنیم چیست” ولی اگر منظور آن این باشد که روز به روز حقوق بنیادی انسان‌ها از آنان زیادتر و زیادتر سلب گردد، این از نظر من باعظمت شدن آمریکا نیست.»

»وزارت دادگستری آمریکا در مورد دلیل دستگیری این خبرنگار به آسوشیتدپرس گفته قوانین فدرال به قضات اذن می‌دهد شاهدان عینی را دستگیری کنند، به شرط آنکه دولت بتواند «دلایل محتملی اقامه کند مبنی بر اینکه شاهد قادر به عرضه ادله‌ای با اهمیت بنیادی هست و از طریق ارسال احضاریه نمی‌توان از حضور او در دادگاه برای دادرسی اطمینان داشت.»

»در آمریکا استناد به این بند برای دستگیری مظنونان، بویژه برای ادای شهادت در پرونده‌هایی که هنوز در فاز تحقیقات قرار دارند مورد انتقاد قرار گرفته هست.کارشناسان مسائل حقوقی می‌گویند دولت آمریکا پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از اختیارات این بند برای دستگیری مظنونان برای مدت‌ نامعلوم و بدون طرح اتهام بر علیه آنان استفاده کرده‌ هست.

««ریکاردو باسکاس»، استاد دانشکده حقوق دانشگاه «میامی» دستگیری در گفت‌‌‌وگو با خبرگزاری فارس مرضیه هاشمی را نقض متمم چهارم قانون بنیادی آمریکا دانسته هست. این متمم، دستگیری افراد، من جمله شاهدان را بدون علل منطقی و موجه ممنوع اعلام می‌کند.

خانم هاشمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس می‌گوید دادستان‌ها در نخستین جلسه دادگاه در مورد سبب دستگیری او گفته‌اند با توجه به اینکه در مورد وی خطر فرار مطرح بوده، تصمیم به دستگیری او گرفته‌اند.

هاشمی اظهار کرد: «گفتم، من از چیزی فرار نمی‌کردم، چون اساساً کاری انجام نداده‌ام. دلیلی وجود نداشت شما بگویید که در مورد من خطر فرار وجود دارد.» » او در مورد علل بازداشتش اظهار کرد: «من به علت نظام باورهایم و اینکه چه کسی هستم دستگیری گردیدم.»

»مجری پرس‌تی‌وی افزود: «من به واقعیت و داد زدن واقعیت اعتقاد راسخ دارم. »

»این خبرنگار گفته روز ۱۳ ژانویه پس از فیلمبرداری از مستندی در مورد جنبش سیاه‌پوستان آمریکایی در فرودگاه سنت‌لوئیس میسوری در انتظار هواپیما بوده که مأمورین اف‌بی‌آی او را دستگیری کرده‌اند.

خانم هاشمی گفته در زندان محل نگهداری‌اش در واشنگتن وادارش کرده‌اند حجابش را بردارد و به وی یک تی‌شرت سفید داده شده که آن را روی سرش بگذارد. هنگام گذر از ساختمانی که در آن هم زندانی های زن و هم زندانی های مرد حضور داشته‌اند مأمورین به وی گفته‌اند نمی‌تواند از این تی‌شرت برای پوشاندن سرش استفاده نماید و منحصرا پس از ورود به سلول خودش می‌تواند سرش را با آن بپوشاند. وی علاوه بر این گفته تا چند روز آداب غذایی منطبق با مذهب او هم رعایت نشده هست.

آسوشیتدپرس در مورد این سخنان مرضیه هاشمی با اداره امور جزایی ناحیه کلمبیا ارتباط گرفته اما جوابی دریافت نکرده هست.

سه نفر از فرزندان هاشمی هم برای ادای شهادت در مقابل هیئت منصفه احضار شده‌اند، هر چند که منحصرا یک نفر از آنان مجبور شده شهادت بدهد. خانم هاشمی می‌گوید دادستان‌ها وی را تهدید کرده‌اند در حالتی که با تحقیقات مشارکت نکند او را متهم خواهند کرد.

وی اظهار کرد: «این آن ایالات متحده‌ای که ما می‌خواهیم نیست. این چیزی نیست که ما به آن معتقدیم.»

»خبرنگار پرس‌تی‌وی از قوانین فدرال که اذن دستگیری شاهدان اصلی را می‌دهد هم انتقاد نموده و گفته که در تظاهراتی که قرار هست روز جمعه در اعتراض به این قانون غیرمنصفانه و مرموز شرکت خواهد کرد.

وی اظهار کرد: «اگر ما در مقابل این قانون ساکت باشیم و اذن دهیم اجرا گردد، به سمت خودمان برخواهد گشت و یقه‌مان را خواهد گرفت. فکر نمی‌کنم بیشتر آمریکایی‌ها بخواهند که کشور به آن سمت حرکت کند.»

»شبکه خبری پرس‌تی‌وی بامداد پنجشنبه خبر آزادی «مرضیه هاشمی» را پس از ۱۱ روز دستگیری اعلام نمود. خانواده خانم هاشمی در بیانیه‌ای پس از آزادی وی اهتمام کردند که « جازه نمی دهند این مساله به بوته فراموشی سپرده گردد.»

»در این اطلاعیه آمده هست: «همان‌طور که آمریکا از آزارگری‌های پلیس بر علیه جامعه سیاه‌پوستان آگاه شده، لازم هست جامعه آمریکا گفت‌وگو در مورد آزارگری بر علیه مسلمان‌ها توسط اف‌بی‌آی را نیز شروع کند…مساله در اینجا هرگز منحصرا به شخص مرضیه هاشمی مربوط نیست. مساله این هست که تک تک ما، اعم از مسلمان یا غیر مسلمان، امکان دارد در ایالات متحده بدون اتهام دستگیری شویم.»