به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شهری که به عنوان مرکز استان خوزستان انتظار می رود بیش از هر شهر دیگری در این استان در مسیر توسعه شهری باشد با این حال اما نه تنها می توان اهواز را در مسیر توسعه شهری و شهرسازی تلقی کرد که یک مشکل اساسی […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شهری که به عنوان مرکز استان خوزستان انتظار می رود بیش از هر شهر دیگری در این استان در مسیر توسعه شهری باشد با این حال اما نه تنها می توان اهواز را در مسیر توسعه شهری و شهرسازی تلقی کرد که یک مشکل اساسی مردم ساکن این شهر را با آسیب های بسیار جدی  در زمان حال و آینده مواجه کرده و خواهد کرد.

این روزها گذر بسیاری از عکاسان و خبرنگاران، مسئولان کشوری و لشگری و گاهی هم مردم عادی که قصد کمک به سیل زدگان خوزستان را دارند به شهر اهواز افتاده است؛ در نگاه نخستین، پیش  از بحران سیل، وجود فاضلاب‌های شهری در سطح اهواز نظرها را به خود جلب می کند. فاضلابی که بنظر بدل به اتفاقی بدیهی برای شهروندان اهوازی شده است و مردم بدون در همین فضای آلوده هر روزه زندگی می کنند و به اشتغال خود سرگرم هستند.

فاضلاب های اهواز اما تنها ظاهر وزیبایی شهری این شهر را خراب نکرده، آب های آلوده‌ی روان در سطح شهر اگر تا به الان بر سلامت اجتماعی مردم اهواز لطمه نزده باشند اما بدون شک در آینده ای نه چندان دور، این پیامد را در پی خواهند داشت. این روزها که در شهرهای در حال توسعه جهان تلاش می شود تا بهداشت عمومی در کنار بهداشت فردی اهمیت و ضرورت پیدا کند، مردم اهواز باید با مشکل فاضلاب ها دست و پنجه نرم کنند.

در این باره، همایون یوسفی، نماینده شهر اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیانان اینکه تیم های کارشناسی فاضلاب از استانهای دیگر برای حل این مسئله به خوزستان آمده اند، به خبرنگار برنا گفت: در سالهای اخیر حدود ۸۵ پروژه برای حل مشکل فاضلاب اهواز انجام شده و در همین راستا نیز تصفیه‌خانه شهر اهواز افتتاح شده است. این موضوع به شکل جدی در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به علت افزایش ورود سیلاب ها به سطح شهر اهواز در هفته های اخیر، گفت: وجود سیلاب ها در در استان خوزستان نیز مزید بر علت شده و بر حجم فاضلاب ها افزوده است. از این رو دفع فاضلاب اهواز با مشکل روبرو شده که این مسئله نیز در حال پیگیری است. 

مردم اهواز چندسال دیگر صبر کنند!

دو سال پیش شریعتمداری، استاندار خوزستان درباره حل این مشکل از تخصیص نصف بودجه آب و فاضلاب استان خوزستان برای حل بحران فاضلاب اهواز خبر داد. با این حال اما بعد از گذشت دو سال همچنان اهوازی ها با این مشکل همراه اند. همایون یوسفی، نماینده مردم اهواز در این باره نیز به برنا گفت: ده ها سال است که مشکل فاضلاب اهواز وجود دارد، به این شدت هم نبوده اما سیلاب باعث تشدید آن شده است. در این دو سال نیز پروژه های عمرانی بسیاری در حوزه فاضلاب اهواز صورت گرفته است. تا این مشکل حل شود چند سال دیگر هم وقت خواهد گرفت اما در این دو سال اقدامات کافی انجام شده است. 

وی درباره اینکه گفته می شود مشکل اصلی فاضلاب اهواز، «پس‌زدگی» است، گفت: فاضلاب اهواز به رود کارون می‌ریزد، وقتی حجم آب در این رود از حد معمول بیرون می زند، پس زدگی اتفاق می افتد. این مشکل نیز طی ده ها سال وجود داشته و در حال حاضر ما ورود فاضلاب به رود کارون را بسته شده و به همین دلیل فاضلاب وارد سطح شهر شده است. 

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار برنا؛ این روزها که تمرکز دولتمردان بر استان خوزستان بیشتر شده است، بهترین فرصت برای مسائل و مشکلات اجتماعی دیگر در این استان است. بیکاری، فقر و… در کنار فاضلاب اهواز دیگر مسائلی اند که این روزها علاوه بر سیلاب می توان آنها را از مردم خوزستانی شنید.