.. اما در مدیریت های میانی و استانی، تزریق روح جوانی به بدنه مدیریتی در کنار تصویت قانون منع به کار گیری بازنشستگان، شادابی جدیدی به کشور بخشیده هست. دکتر حشمت الله عسگری معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان یکی از همین مدیران جوان هست. کارشناس و مسئول دفتر پژوهش ها اقتصادی وزارت […]

.. اما در مدیریت های میانی و استانی، تزریق روح جوانی به بدنه مدیریتی در کنار تصویت قانون منع به کار گیری بازنشستگان، شادابی جدیدی به کشور بخشیده هست.

دکتر حشمت الله عسگری معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان یکی از همین مدیران جوان هست.

کارشناس و مسئول دفتر پژوهش ها اقتصادی وزارت بازرگانی و مسکن و شهرسازی، رئیس مدیریت و برنامه ریزی و معاونت اقتصادی استاندار در دو استان، پیشینه کار اجرایی و پژوهشی در چهار استان و…

جوانی اش علت شده که در استان شعارهایی طرح کند که از منظر بعضی اندکی بلندپروازانه به نظر می آید.

طرح شعار “استان بدون بیکار” طرح شعار “استان بدون بیکار” از سوی معاون اقتصادی استاندار سمنان آن هم در آن ماه نخست حضور خودش در استان یکی از این شعارها هست که زیادتر به یک شعار پرطمطراق و بلندپروازانه می مانست، با این همه وقتی کنارش می نشینی و استدلال های ژرف و آینده نگرانه اش را می شنوی درمی یابی که طرح این شعارها هم چندان بیراه نبوده و از قضا حکایت از مطالعه حجم ها و باور عملی به داشته های استان دارد.

آنچه به دنبال می آید بخش اول اظهار کرد وگوی طولانی ایسنا با حشمت الله عسگری معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان هست که از نظر می گذرد.

معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان از سمنان به عنوان یک استان آینده دار که در مسیر توسعه قرار گرفته اسم برد و اظهار کرد: استان سمنان ظرف کمتر از یک دهه آینده از نظر اقتصادی به یک رشد و توسعه پویا خواهد رسید و تحقق این با اهمیت فارغ از اینکه چه کسانی بر مسند مدیریت آن نشسته باشد قطعی به نظر می آید.

دکتر حشمت الله عسگری در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا با برشمردن بعضی ظواهر این رشد و توسعه اضافه کرد: سمنان استان باآتیه ای هست که در مسیر توسعه قرار گرفته و شاهد این ادعا، رشد بالای جمعیت این استان هست که در بعضی شهرستان ها حتی به ۶ درصد نیز می رسد.

عسگری از رشد پروانه های صادره در حوزه صنعت و معدن به عنوان یکی دیگر از ظواهر روند رو به رشد این استان یاد و تصریح نمود: این با اهمیت نشان می دهد که علی رغم تحریم ها، میل به سرمایه گذاری در استان سمنان بالا هست.

“تامین آب” تحقق توسعه پویا در استان سمنان را ۴-۵سال جلوتر می اندازد

معاون استاندار سمنان از رشد فزاینده تقاضا کنندگان زمین در شهرک ها و نواحی صنعتی استان به عنوان شاهدی دیگر بر آینده روشن این استان کویری اسم برد و اظهار کرد: بیشتر از ۶۷۰۰ هکتار زمین در منطقه های مخصوص و شهرک ها و نواحی صنعتی استان داریم ولی با این وجود، عمده شهرک ها در حال پر شدن می باشند.

    عسگری اضافه کرد: در استان منطقه های مخصوص اقتصادی وجود دارند که هنوز بازنمایی رسمی نشدند اما به وسیله استقبالی که تقاضا کنندگان از آن داشتند بخش زیادی از زمین های آنان واگذار شده هست.

این اقتصاددان از “کم آبی” این اقتصاددان از “کم آبی” به عنوان یکی از انگشت شمار نگرانی ها و مانع احتمالی معرض توسعه پویا این استان اسم برد و افزود: اگر مشکل کم آبی در استان سمنان حل شود، این توسعه پویا چهار-پنج سال زودتر در استان اتفاق می افتد و توسعه ای پویایی که در کمتر از ۱۰ سال آینده برای استان متصوریم توان دارد به نزدیک به پنج سال نیز کاهش بیابد.

.. همه و همه بستر را برای اقبال به سرمایه گذاری در این استان فراهم کرده هست.

تعطیلی بعضی واحدهای تولیدی پرهیز ناپذیر هست

معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان از فعال بودن ۷۰ درصد شهرک های صنعتی استان اطلاع داد و اضافه کرد: شهرک ها و نواحی صنعتی استان سمنان از فعال ترین شهرک های صنعتی در سطح کشور محسوب می گردند.

استان سمنان در آستانه وداع با بیکاری

  عسگری که پس از نشستن بر کرسی معاون سازگاری امور اقتصادی و توسعه مراجع استانداری سمنان از امکان حل مشکل بیکاری در این استان طی یک برنامه دو ساله حرف بیان کرد در جواب به سوال خبرنگار ایسنا در مورد اینکه آیا علی رغم برگشت تحریم ها و سرنوشت ابهام آمیز برجام میتوان همچنان به انتهاء نسبی بیکاری در استان امید داشت اظهار کرد: ابتدا باید بگوییم منظور از انتهاء بیکاری، صفر شدن بیکاری که ادعای غیرکارشناسانه ای هست، نیست چون که در هیچ جای دنیا نمی شود چنین مدعایی کرد بنابراین با توجه به این با اهمیت و حتی علی رغم برگشت تحریم های ظالمانه، همچنان اعتقاد دارم که میتوان گره از مشکل بیکاری در استان باز کرد.

وی در تصریح طرح خود در این زمینه تصریح نمود: استان سمنان استان کم جمعیتی هست و به سبب زیرساخت های صنعتی و تولیدی شمار بیکاران در استان نیز کم هست .

معاون استاندار با بیان اینکه شمار بیکاران جویای کار در استان در قیاس با حجم های استان فراوان نیست اظهار کرد: مطالعه و برآوردهای ما در بدو ورود به استان شان می داد که با توجه به جمعیت بیکاران استان و حجم های موجود در استان در یک برنامه دو ساله میتوان برای این جویندگان کار، مجال شغلی ایجاد و تا انتهاء دولت دهم مشکل بیکاری در این استان را حل کرد.

وجود مجال شغلی به اندازه همه جویندگان کار فعلی

این مقام ارشد اجرایی با بیان اینکه بعضی اشخاص بیکار عزم چندانی برای اشتغال به کار ندارند و به شکلی بیکاران ارادی می باشند اضافه کرد: واضح هست که منظور ما از انتهاء دادن به بیکاری مشمول این چنین اشخاص نمی شود و منظور اشخاص بیکاری هست که در حقیقت دنبال کار می باشند نه آنان که عزم زیادی برای اشتغال به کار ندارند.

وی با بیان اینکه استان سمنان در این چند سال با رشد ایجاد مجال های شغلی رو به رو بوده افزود: در همین راستا در سال ۹۷ با توجه به قسمت حدودا یک درصدی استان سمنان از اشتغال بیشتر از یک میلیونی هدفگذاری شده دولت برای ایجاد ۱۰ هزار مجال شغلی جدید در سطح استان برنامه ریزی کردیم که تاحالا ۶۰۰۰ هزار مجال شغلی قطعی ایجاد نمودیم و حدس می شود تا انتهاء سال به رقم هدفگذاری شده نیز برسیم.

تقریبا به اندازه همه جویندگان کار، مجال شغلی در استان سمنان وجود دارد

عسگری با اقرار به اینکه اعتقاد دارم همین الان هم تقریبا به اندازه همه جویندگان کار، مجال شغلی در استان وجود دارد اظهار کرد: البته واضح هست که همه این مجال های شغلی متناسب با علایق و سلایق جویندگان کار و بویژه در بخش فارغ التحصیلان دانشگاهی نباشد.

کوشش بعضی کارفرماها برای اخذ مجوز جذب اتباع

این اقتصاددان با بیان اینکه از نظر اشتغال وضع همه شهرستان های استان یکسان نیست اضافه کرد: متاسفانه در شرق استان قیمت بیکاری نسبت به شهرستان های غربی و مرکزی استان، بالا هست اما در مجموع متوسط استان پایین هست.

وی به بعضی برنامه های استانداری سمنان برای ایجاد اشتغال اشاره نمود و اظهار کرد: در همین راستا اولویت را به تکمیل پروژه های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دادیم که با تکمیل آنان فرآیند اشتغال زایی در استان را تسریع کنیم.

عسگری دنبال کرد: به موازات کوشش برای تکمیل پروژه های نیمه تمام و بسترسازی برای فعال سازی حجم های واحدهای تولیدی و صنعتی، فرآیند مهارت آموزی به تقاضا کنندگان را از طریق دستگاه های مسوول و من جمله سازمان فنی و حرفه ای در دستور کار قرار دادیم گرچه شخصا اعتقاد دارم که در بحث مهارت آموزی باید “برنامه ای نو دراندازیم”

    وی از شناسایی بعضی نیازهای مهارتی واحدهای در حال تکمیل استان اطلاع داد و افزود: بر همین اساس متناسب با این نیازهای مهارتی، دوره های آموزشی فنی و حرفه ای طراحی شده و تقاضا کنندگان در حال مهارت آموزی می باشند تا با راه اندازی این واحدهای جدید نیروی تقاضاکننده کار استان جذب گردد.

معاون اقتصادی استاندار سمنان با بیان ایکه عمده نگرانی ما در بحث اشتغال، فارغ التحصیلان دانشگاهی هست اضافه کرد: معضل اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز محدود به استان سمنان نیست و متاسفانه در سطح کشور با این معضل دست و پنجه نرم می کنیم.

وی با بیان اینکه استان سمنان جدا از اشتغال این چنین فارغ التحصیلان دانشگاهی در دیگر بخش ها تقریبا مشکلی در جذب جویندگان کار ندارد اظهار کرد: از همین رو زیادی از مجال های شغلی ایجاد شده در استان به وسیله جویندگان کار استان های همجوار پر می شود.

وی با اشاره به جذب نیروی کار از سوی یک واحد نساجی در ماه های گذشته بیان کرد: در گزارشی که این واحد در بازدید موخر از آن داد، حدود ۷۰۰ نفر نیرو جذب کرده که حدود ۵۰۰ مجال شغلی آن توسط نیروهای بیکار استان های همجوار پر شده هست.

سمنان جلودار بیشترین کاهش بیکاری علی رغم رشد بیکاری در ۲۰ استان کشور

وی با بیان اینکه بیکاری غیرارادی در استان در این شرایط به آسانی قابل حل هست اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی موخر در کمال خوشبختی استان سمنان در حال حاضر پایین ترین بیکاری را در کشور دارد.

  عسگری به آخرین آمار بیکاری در استان های کشور اشاره و کارکرد استان در اشتغالزایی را موفق بررسی و اظهار کرد: استان سمنان طبق این آمار رسمی، بیشترین کاهش بیکاری را در سطح کشور داشته هست و این در حالی هست که در همین بازه زمانی در ۲۰ استان کشور شاهد رشد بیکاری بودیم.

وی با اقرار به اینکه محافظت این روند رو به رشد در ایجاد اشتغال، کار آسان ای نیست افزود: تداوم این روند هم کار دشواری هست چون که هرچه مجال شغلی جدید ایجاد می شود عمده این حجم ها از سوی استان های همجوار پر می شود از همین رو جمیت غیربومی ها در استان به روند رو به رشد خود ادامه می دهد.

وی یادآوری کرد: علی رغم همه این ها، با توجه به حجم ها و موقعیت مخصوص استان بر این باوریم که مشکل بیکاری غیرارادی در استان قابل حل هست کما این که همین امروز نیز در بعضی شهرستان ها جویندگان کار مشکلی چندانی برای اشتغال طوری که تعریف کردم، ندارند.

انتهای پیام