آفتاب‌‌نیوز : روز جمعه بود که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد؛ میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ جمعه بر روی شاخص ۱۰۹ قرار داشت و پس از آن، شاخص لحظه ای، عدد ۱۳۰ را نشان می‌دهد. به گزارش خبرنما به […]

آفتاب‌‌نیوز :

روز جمعه بود که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد؛ میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ جمعه بر روی شاخص ۱۰۹ قرار داشت و پس از آن، شاخص لحظه ای، عدد ۱۳۰ را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنما به نقل از آفتاب‌نیوز؛ شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

مدارس کدام استان‌ها شنبه ۳۰ آذر ماه تعطیل است؟

در همین مدت، شاخص غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۵۴ به ۶۳ و منواکسید کربن از ۳۹ به ۴۸ افزایش داشته و ایستگاه‌های شهرری (منطقه۲۰) با شاخص ۱۵۵، پارک قائم (منطقه۱۸) با شاخص ۱۵۴ و شهرداری منطقه ۱۱ با شاخص ۱۳۸ بیشترین آلایندگی در سطح مناطق تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

همچنین ایستگاه‌های مسعودیه (منطقه ۱۵) با شاخص ۶۳، دانشگاه شهید بهشتی (منطقه۱) با شاخص ۶۸ و اقدسیه (منطقه ۱) کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

افزایش آلایندگی در تهران موجب تعطیلی مدارس پایتخت شد اما این شرایط، تنها شامل تهران نمی شد و بسیاری از شهرها نیز با افزایش آلودگی روبرو بودند.

تعطیلی مدارس تهران در دو روز متوالی

در پی افزایش آلودگی هوا و پیش‌بینی ماندگاری این وضع در هوای تهران در هفته پیش رو، معاون عمرانی استانداری تهران از تعطیلی همه مدارس شهر تهران و جنوب شرق استان تهران در روزهای شنبه و یکشنبه(۳۰ آذر و ۱ دی) خبر داد.

محمد تقی‌زاده با اشاره به برگزاری جلسه کمیته اضطرار آلودگی تهران، گفت: بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر پایداری وضع جوی در طول روزهای آینده و افزایش غلظت آلاینده‌ها و شاخص کیفیت هوا، تمامی مدارس شهر تهران و جنوب شرق استان تهران شامل ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت در دو روز آینده تعطیل است و از شنبه طرح زوج و فرد از درب منازل در تهران اجرا می شود.

همچنین با تصمیم اعضای کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای تهران، تمامی امتحانات آموزش و پرورش برای تمامی شهرستان‌های استان تهران، لغو و زمان آن به هفته آینده موکول خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد: تردد کامیون‌ها در سطح استان تهران ممنوع است و در این خصوص نیز پلیس راهور با جدیت در ورودی و خروجی‌های شهر حضور دارند.

تقی‌زاده گفت: با توجه به میزان آلایندگی هوا از شهروندان تقاضا می‌شود که از سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز و از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنند. پلیس راهور بشدت با خودروهای دودزا در سطح شهر نیز برخورد خواهد کرد.

تقی‌زاده با اعلام اینکه دانشگاه ها و ادارات در دو روز آینده تعطیل نیست، از مدیران دستگاه‌ها خواست که برای مرخصی مادران و کارمندان مساعدت کنند.

توضیحات استاندار

پس از اما و اگرها درباره تعطیلی دانشگاه و انتشار برخی اخبار در این باره، استاندار تهران اعلام کرد: کمیته اضطرار آلودگی هوای پایتخت، تنها مدارس در شهر تهران و شرق استان را تعطیل اعلام کرده و دو روز آینده دانشگاه‌ها و ادارات باز است.

«انوشیروان محسنی بندپی» گفت: کمیته اضطرار آلودگی هوا در جلسه عصر امروز خود با تعطیلی مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی در شهر تهران و نیز شهرهای پاکدشت، ورامین، پیشوا و قرچک در روزهای ۳۰ آذر و یکم دی‌ماه موافقت کرد و بنا بر این، مدارس سایر مناطق و شهرهای این استان از جمله ملارد، فیروزکوه، پردیس، شهریار، بهارستان، اسلامشهر، رباط کریم، قدس و دماوند باز است.

وی همچنین با رد اخبار برخی رسانه ها مبنی بر تعطیلی دانشگاهها و ادارات در دو روز آینده، تأکید کرد: این خبرها صحت ندارد و تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

محسنی بندپی با یادآوری اینکه تصمیم به تعطیلی مدارس شهر تهران و شهرستان های پیشوا، ورامین، پاکدشت و قرچک با هدف جلوگیری از انباشت آلاینده های جوی بوده است، اظهار کرد: میانگین شاخص آلودگی هوای تهران که عصر امروز به عدد ۱۳۰ رسیده بود، اکنون به ۹۰ کاهش یافته است.

البرز زیر سیطره آلودگی هوا

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز نیز در همین پیوند، گفت: مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی در تمام شهرستان های این استان به جز شهرستان طالقان و بخش آسارا فردا ۳۰ آذرماه به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد.

علی درویش پور گفت: بر این اساس، فردا شنبه مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی در نوبت صبح و عصر در شهرستان‌های کرج، فردیس، اشتهارد، ساوجبلاغ و نظرآباد تعطیل است.

این تصمیم بر اساس بررسی های کارشناسان در کمیته اضطرار آلودگی استان البرز گرفته شده و معادن شن و ماسه آلاینده نیز نباید فردا هیچ گونه فعالیتی داشته باشند.

وی ادامه داد: استقرار پایگاه‌های امداد و نجات اورژانس و جمعیت هلال احمر به منظور امدادرسانی سیار به شهروندان و مراجعان احتمالی در سطح مناطق مختلف شهری ضروری است.

درویش پور، ضرورت بکارگیری حداکثر توان ناوگان حمل و نقل عمومی برای جابجایی مسافران استان البرز را مورد تأکید قرار داد و اعلام کرد که ۶۲ درصد آلودگی هوا، منابع متحرک از جمله خودروها هستند.

وی تأکید کرد: همراهی شهروندان نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد و انتظار می رود فردا تا حد امکان از خودروهای شخصی استفاده نشود و شهروندان کرج و فردیس از اتوبوس های عمومی با کرایه نیم بهاء استفاده کنند.

تعطیلی مدارس اراک

دبیر کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی، گفت: غلظت بالای آلودگی هوای اراک مقاطع ابتدایی دوره اول و دوم شهر و روستای این شهرستان را روز شنبه به تعطیلی کشاند.

«رضا میرزایی» گفت: با توجه افزایش آلاینده‌ها از بعدظهر جمعه در شهر اراک، بر اساس مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی مدارس مقاطع ابتدایی اول و دوم شهر و روستا این شهرستان فردا شنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی، مقرر شد از فعالیت واحدهای شن و ماسه و کوره‌های آجرپزی اطراف شهرستان اراک جلوگیری شود و تعطیلی واحد آند سازی آلومینیوم این شهرستان نیز کنترل و به این کارگروه گزارش شود.

دبیر کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی خاطرنشان کرد: همچنین مقرر شد برای کاهش آلودگی هوا شهرستان اراک از تردد خودروهای سنگین در کمربندی جنوبی این شهرستان از سوی پلیس راه استان جلوگیری و این خودروها به کمربندی شمالی هدایت شوند.

میرزایی گفت: به نیروگاه شازند نیز اعلام شد در این شرایط حق استفاده از سوخت مازوت را نداشته و ۱۰۰ درصد سوخت این واحد باید از گاز طبیعی تأمین شود. کارخانه های پتروشیمی و پالایشگاه شازند نیز موظف به کنترل آلودگی این واحدها شدند.

۲۲۷ هزار دانش آموز در۲ هزار و ۲۶۹ مرکز آموزشی در استان مرکزی به تحصیل اشتغال دارند.

اصفهان در دود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز از تعطیلی مدارس کلانشهر اصفهان و برخی شهرهای تابعه این استان به دلیل آلودگی هوا در روز شنبه، سی‌ام آذرماه خبر داد.

منصور شیشه‌فروش درباره مصوبه‌ کارگروه ویژه آلودگی هوا گفت: مهدهای کودک، پیش دبستانی‌ها و دوره‌های ابتدایی در نواحی ششگانه شهر اصفهان و مناطق آموزش و پرورش زرین‌شهر، فولادشهر، باغ‌بهاداران، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شاهین‌شهر، فلاورجان، پیربکران، بُرخوار، مبارکه و کاشان به‌ منظور مدیریت، کنترل و جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها و مواجه نشدن گروه‌های حساس با مشکلات ناشی از آلودگی هوا فردا تعطیل است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، خودداری از تردد با وسایل نقلیه شخصی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و تردد نکردن خودروها در محدوده‌های ترافیکی زوج و فرد را از دیگر مصوبه‌های این کارگروه عنوان کرد.

آلودگی هوا در تبریز

در همین حال، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به تداوم آلودگی هوا در برخی شهرهای استان، گفت: به همین دلیل مدارس تبریز، سردرود، خسروشاه و باسمنج فردا شنبه در ۲ نوبت صبح و عصر تعطیل است.

محمدباقر هنربر اظهار کرد: این تصمیم از سوی کارگروه ویژه آلودگی هوا و به علت تدوام آلایندگی هوا اتخاذ شده است.

وی در خصوص احتمال تداوم تعطیلی‌ها گفت: تاکنون در این خصوص تصمیمی گرفته نشده است.

همچنین حمید قاسمی مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش میزان آلاینده‌های هوا در تبریز گفت: هوای مرکز استان برای گروه‌های حساس ناسالم است.

وی ادامه داد: مردم از ترددهای غیرضروری و فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند و کودکان و بیماران قلبی و ریوی باید از حضور در مکان‌های باز خودداری کرده و مردم نیز از خودروهای شخصی استفاده نکنند.

تأخیر در فعالیت برخی مدارس چهارمحال و بختیاری

به دلیل بارش برف و سرما، فردا شنبه ۳۰ آذر، فعالیت مدارس برخی شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری با تأخیر آغاز می‌شود.

مدارس چهار منطقه اهواز شنبه تعطیل می‌باشند

فرماندار اهواز گفت: کلیه مدارس مناطق شهرک دانشگاه،بهارستان ، کوی معین زاده و اکباتان اهواز فردا شنبه ۳۰ آذر در ۲ نوبت صبح و عصر به علت آبگرفتگی تعطیل می‌باشند.

جمال عالمی نیسی جمعه شب اظهار داشت: پیش دبستانی و مهدهای کودک این مناطق نیز روز شنبه تعطیل می باشند. مدارس و مراکز آموزشی دیگر مناطق اهواز طبق روال عادی فردا دایر می باشند.

فرماندار اهواز همچنین گفت: به دلیل آبگرفتگی معابر کارمندانی که در شهرک دانشگاه و مناطق بهارستان ، کوی معین زاده و اکباتان ساکن هستند فردا شنبه نیاز به حضور در محل کار ندارند.

در پی آبگرفتگی مناطق مختلف خوزستان و بر اساس تصمیم مدیریت بحران خوزستان مدارس چندین شهرستان این استان در سه روز پایانی کاری هفته تعطیل، و ادارات شهرستان های اهواز ، آبادان وکارون نیز روز سه شنبه گذشته تعطیل اعلام شد.

مدارس کوی قدس آبادان شنبه تعطیل اعلام شد

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان گفت: مدارس کوی قدس آبادان روز شنبه ۳۰ آذر به دلیل آبگرفتگی معابر این منطقه تعطیل است.

سید زین العابدین موسوی روز جمعه در جمع خبرنگاران بیان کرد: تمام تلاش ما این است روان آبهای سطح کوی ولیعصر(عج) آبادان به سوی رودخانه های بهمنشیر و اروند هدایت شود. هم اکنون چندین گروه از شهرداری، آبفا و پالایشگاه در حال رفع مشکل مناطق آبگرفته هستند تا زندگی به روال عادی بازگردد.

با گذشت چهار روز از بارش باران شدید در شهر آبادان، آب در برخی از محله‌های مناطق ۲ و سه شهرداری این شهر همچنان وجود دارد و خانه‌های مردم در محاصره آب یا دچار آبگرفتگی هستند.

مقدار بارش های ثبت شده در آبادان و خرمشهر از اول مهر امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۱۲۰ درصد افزایش داشته است. روز دوشنبه هفته جاری ۱۱۲.۵ میلیمتر باران در آبادان بارید که موجب آبگرفتگی و انباشت آب در بسیاری از مناطق شهری شد.

مدارس شهرستان آبیک به علت آلودگی هوا تعطیل شد

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: مراکز پیش‌دبستانی، مهدهای کودک و کلیه مقاطع تحصیلی شهرستان آبیک فردا در دو نوبت صبح و عصر به علت آلودگی هوا تعطیل است.

قدرت الله مهدیخانی روز جمعه با اعلام این خبر افزود:متاسفانه سکون هوای سرد و فقدان جریان باد و بارندگی، حجم آلاینده‌های معلق در هوای شهرهای بزرگ استان، به ویژه شهرستان آبیک را بالا برده و تا دو روز آینده نیز شاهد افزایش آلودگی هوا خواهیم بود. با توجه به تداوم شرایط آلاینده‌ها، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای مدیریت بحران استان بر تعطیلی مراکز تحصیلی و آموزشی این شهرستان تصمیم گیری کرد. به علت وضعیت پایداری آلودگی هوا و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی توصیه می‌شود افراد سالخورده،کودکان، بیماران قلبی و ریوی تا حد امکان از تردد در فضای عمومی خودداری نمایند.

در هفته گذشته نیز مدارس برخی مناطق استان با تصویب کمیته اضطرار آلودگی هوا طی چند روز تعطیل شده بودند. شهرستان آبیک در ۵۵ کیلومتری قزوین واقع شده است.

مبنای تعطیلی مدارس از نگاه وزارت بهداشت

از سوی دیگر رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان حاضر شرایط آلودگی هوای تهران در حدی نیست که اداره‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل شود و هیچ مبنایی نیز برای این کار وجود ندارد.

«عباس شاهسونی» درباره اخبار مطرح شده مبنی بر تعطیلی دانشگاه‌ها و ادارات در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل آلودگی هوای شهر تهران، به ایرنا گفت: خارج از مصوبات کمیته اضطرار هیچ تعطیلی نداریم و هم‌اینک میانگین شاخص کیفی هوا در محدوده شهر قابل قبول است.

وی ادامه داد: فعلاً پایداری هوا وجود دارد و دلیل تعطیلی این است که به شرایط حاد نرسیم. در زمان حاضر شرایط آلودگی هوا در حدی نیست که اداره‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل شود. اجرای طرح زوج و فرد خودروها از درب منازل نیز برای روزهای شنبه و یکشنبه در نظر گرفته شده تا مردم همکاری کنند و شرایط آلودگی هوا از حد فعلی بیشتر نشود.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: مرجع تشخیص کیفیت هوا که برای سلامت افراد خطر دارد یا خیر، وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت با توجه به مواردی مانند غلظت آلاینده‌ها در ایستگاه‌ها و محاسبه شاخص کیفی هوا این موارد را بررسی می‌کند و اگر پایداری هوا تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشد، وزارت بهداشت اعلام می‌کند کمیته اضطرار تشکیل شود که در این صورت بر اساس آیین نامه تصمیم گیری می‌شود.

شاهسونی اظهار کرد: در شرایط کنونی میانگین شاخص کیفی هوا در تهران قابل قبول و کیفیت هوا بهبود پیدا کرده است و با اقداماتی که در روزهای شنبه و یکشنبه انجام می‌شود، کیفیت هوای شهر به شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها نخواهد رسید.