علی نجفی توانا در اظهار کرد وگو با ایسنا در مورد لزوم واضح سازی و اطلاع رسانی در امر بودجه، اظهار کرد: اطلاع رسانی در تمام زمینه ها من جمله برنامه و بودجه توان دارد به شکلی باعث شرایطی گردد که تبعات و محاسن بسیار مثبتی بهمراه خواهد داشت. این امر باعث شفافیت کار و کارنامه […]

علی نجفی توانا در اظهار کرد وگو با ایسنا در مورد لزوم واضح سازی و اطلاع رسانی در امر بودجه، اظهار کرد: اطلاع رسانی در تمام زمینه ها من جمله برنامه و بودجه توان دارد به شکلی باعث شرایطی گردد که تبعات و محاسن بسیار مثبتی بهمراه خواهد داشت. این امر باعث شفافیت کار و کارنامه دولت می گردد و منور و روشن بودن ردیف های بودجه و سازمان های بودجه بر و نهادهایی که با بودجه دولت اداره می شوند، آینه ای برای نشان دادن نگاه  و دیدگاه استراتژیک دولت در مورد اداره مملکت هست.

وی دنبال کرد: علاوه بر این واضح سازی  موجب نظارت مردمی می گردد و مردم  کم و کیف بودجه و چگونگی خرج کرد و کسری بودجه یا اضافه آمدن بودجه  را کاوش می کنند و نشانه برنامه محوری دولت هست؛ زیرا دولت طبق تعهدی که به ملت می سپارد و در تبلیغات انتخاباتی آنرا مطرح می کند، موظف هست برای محافظت این امانت و تداوم اعتماد مردم به این اندیشه و مکتب سیاسی، برنامه ها را برای مردم توضیح دهد و طبق آن برنامه ها در زمان مدیریت نسبت به اجرای آن و تهیه مقدماتش اقدام نماید.

وی با بیان این که «اطلاع رسانی در مورد بودجه و کیفیت آن و سازمان های بودجه بر باعث می گردد که امکان انطباق بودجه با تعهدها دولت، برنامه ها، قول ها و وعده هایی که به ملت داده شده فراهم شود»، اظهار کرد: برای دولت نیز چنین زمینه و ابزاری باعث اطلاع از اندکی ها و کاستی ها و اشتباه های و سوءمدیریت ها و یا حسن مدیریت خواهد گردید. از دیگر امتیازهای اطلاع رسانی این هست که نشان می دهد دولت با چه میزان عارضه شناسی و واقع بینی مبادرت به تهیه بودجه و تعیین ردیف های آن کرده هست.

این وکیل دادگستری دنبال کرد: اگر دولتمردان ما در ارتباط با برنامه های کلان دراز مدت و میان مدت و کوتاه مدت کارهای مدیریتی را انجام می دادند و طبق آن بودجه تعیین می کردند و با توجه به عارضه شناسی بودجه را به مورد ها متفاوت تخصیص می دادند، ما امروز با این همه مشکلات رو به رو نبودیم.

نجفی توانا اضافه کرد: از دیگر امتیازهای اطلاع رسانی در امر بودجه به مردم این هست که اولویت بندی امور را برای ملت روشن می نماید و نشان می دهد که در این شرایط حساس اقتصادی و با لحاظ تحریم ها اولویت دولت زیادتر متوجه چه جنبه هایی هست، آیا اقتصادی، نظامی، امنیتی هست؟ آیا مقابله با بحران های طبیعی هست؟ لذا این اولویت را مشخص می نماید از دیگر امتیازهای اطلاع رسانی این هست که دولت را به اجرای برنامه هایی که حدس کرده دارای تعهد می کند و باید وقتی که دولت  موضوعی  را به اطلاع مردم می رساند به عنوان خدمتگزار مردم بر طبق آن برنامه ها عمل کند.

این حقوقدان با بیان اینکه واضح سازی باعث احترام به مردم می گردد، اظهار کرد: وقتی که دولت برنامه هایش را به اطلاع مردم می رساند، یعنی به صورت غیر مستقیم به مردم اعلام می نماید که طبق آن برنامه و بودجه قصد دارد کشور را اداره کند. علاوه بر این تخصیص بودجه به مسایل با اهمیت و اولویت بندی آن باعث می گردد که دیدگاه های اقتصاددانان و اشخاص دگراندیش یا اشخاص مربوط به جناح های دیگر بررسی شده و نقد و سفارش و پیشنهاد مالک نظران در این زمینه مطرح گردد و دولت هم توان دارد در نخستین مجال نسبت به تدوین و تکمیل یا تغییر بودجه اقدام نماید.

نجفی توانا اضافه کرد: چنین اطلاع رسانی این امکان را  فراهم می کند که امکان بررسی جناح های متفاوت از چگونگی تعیین بودجه و بودجه بندی فراهم گردد و در این صورت مردم متوجه خواهند گردید که چه طور کشور اداره می گردد و علاوه بر این دولت یک معیار و مبنا و یک ترازویی خواهد داشت که نسبت به کارکرد تعیین بودجه اقدام می کند و متوجه نقایص کسری بودجه و اضافه آوردن بودجه و اولویت بندی بودجه  می گردد و بر این اساس در سال بعد توان دارد یک برنامه منسجم و بودجه با احتیاج را ارایه کند.

این حقوقدان تصریح نمود: از دیگر امتیازهای این اطلاع رسانی این هست که دولت و جناح ها و مسئولین کشور و ملت متوجه خواهند گردید که آیا دولت به این اندازه کارآمد هست که بتواند دخل وخرج خود را برای یکسال آینده حدس کند؟ آیا همکاران دولت در اجرای این برنامه ها موفق و کارآمد بوده اند؟ آیا این نگاه نو با توجه به نیازهای نو در این بودجه حدس شده و مورد توجه قرار گرفته هست؟ آیا این برنامه ریزی با عینیت های جامعه هماهنگ هست یا ذهنیت گرایی هست که مملکت را به این روز انداخته و شرایط اقتصادی نامناسب و شرایط فرهنگی غیرمنطبق با اعتبار های ملی و دینی ما هنوز حاکمیت دارد و به جای عینیت ها به ذهنیت ها در نظر داریم؟ آیا همکاران دولت استعداد لازم برای اجرای برنامه های مصوب در چارچوب بودجه را داشته اند یا خیر؟

نجفی توانا افزود: اطلاع رسانی دارای اثر وضعی و جا به جایی هست. اثر وضعی آن نگاه نقادانه و قضاوت گونه مردم و صاحبنظران نسبت به بودجه و دقت و به شکلی کاوش اجرای بودجه توسط مدیریت استراتژی و کلان کشور هست.

این وکیل دادگستری دنبال کرد: قطعا بودجه بندی و تدوین جداول مربوط به هزینه های جاری و عمرانی از اموری هست که مخفی کاری در این زمینه باعث فساد خواهد گردید و هیچ کسی بویژه مردم آگاه نخواهد گردید که اولویت دولت چه طور هست و این بودجه چه طور و در چه مواردی باید هزینه گردد.

وی اضافه کرد: هم حالا که بودجه در دست بررسی هست، بعضی اعتقاد دارند که تخصیص بودجه به بعضی از نهادهای فرهنگی در این شرایط خاص که از لحاظ اقتصادی مردم سفره شان کوچک تر می گردد، ضروری نیست و اگر ضروری هست این بودجه از مراجع غیردولتی مثل اوقاف و نهادهای مربوط به آستان قدس و …    قطعا در مواردی مثل بودجه های مربوط به امور نظامی با لحاظ اینکه امنیت شرط اول توفیق مدیریت در کشور هست، امکان دارد اطلاع رسانی انجام نشود؛ البته زیادی از کشورها بدون تعیین مصادیق و امور مورد هزینه به عنوان کلی، بودجه را افزایش داده و کم بودن و کسری را اعلام می کنند و در کشورهایی مثل ژاپن،  روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی طبق معمول اطلاع رسانی می گردد و ممکن در بعضی از مورد ها خاص که بسیار محرمانه هست، برای محافظت امنیت و محرمانه بودن آن اطلاع رسانی صورت نگیرد که به سود کشور هست.

نجفی توانا ضمن موافقت بر واضح سازی و اطلاع رسانی مردم در امر بودجه، اظهار کرد:  مردم نامحرم نیستند ولی در یک مورد ها بسیار استثنایی با رعایت اصل شفافیت مثل تمام کشورهای دنیا توان داریم آن مورد ها استثنایی را مشمول این شفافیت نکنیم و ما نباید حقوق شهروندی و بنیادی و بشر را  از مردم دریغ کنیم.

انتهای پیام