به گزارش خبرنما به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، این قطعنامه که به دنبال نشست مجازی وزیران خارجه اتحادیه عرب صادر شد، با تاکید بر حفظ استقلال و یکپارچگی لیبی، خواستار انحلال شبه‌نظامیان و اخراج نیروهای مزدور خارجی از این کشور شده است.   براساس این گزارش، اتحادیه عرب با محکوم کردن دخالت‌های نظامی خارجی در لیبی، بر […]

به گزارش خبرنما به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، این قطعنامه که به دنبال نشست مجازی وزیران خارجه اتحادیه عرب صادر شد، با تاکید بر حفظ استقلال و یکپارچگی لیبی، خواستار انحلال شبه‌نظامیان و اخراج نیروهای مزدور خارجی از این کشور شده است.  

براساس این گزارش، اتحادیه عرب با محکوم کردن دخالت‌های نظامی خارجی در لیبی، بر لزوم حل سیاسی بحران این کشور تاکید کرد.

وزیران کشورهای عربی همچنین مخالفت خود را با دخالت‌های طرف‌های منطقه‌ای در امور کشورهای عربی اعلام کردند.

در متن این قطعنامه آمده است: مخالفت با قطعنامه‌های بین المللی مربوط به تحریم صادرات سلاح به لیبی، امنیت کشورهای همسایه لیبی و منطقه را تهدید می‌کند.

این قطعنامه همچنین نقض حقوق بشر در لیبی از سوی هر طرفی را محکوم کرده و بر لزوم حمایت از همه اتباع خارجی در این کشور تاکید کرده است.

در همین رابطه “احمد ابوالغیط” دبیرکل اتحادیه عرب بر لزوم برقراری آتش بس در لیبی و کاهش درگیری ها به ویژه در اطراف شهر سرت واقع در شمال این کشور شد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در قطعنامه خود، از طرح پیشنهادی مصر در مورد لیبی استقبال شده است. در طرح پیشنهادی قاهره هرگونه راه حلی در لیبی باید براساس یک توافق سیاسی در این کشور، قطعنامه‌های شورای امنیت، نتایج کنفرانس برلین، اجلاس‌ها و تلاش‌های بین‌المللی قبلی باشد.

وی افزود: اتحادیه عرب مخالف هرگونه تلاش طرف های داخلی و خارجی برای تجزیه لیبی است.

دبیرکل اتحادیه عرب اضافه کرد: تنها راه حل در لیبی حل جامع سیاسی بحران، بیرون کردن مزدوران و پیکارجویان خارجی از خاک لیبی است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز “خلیفه حفتر” ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.