آفتاب‌‌نیوز : پس از آنکه آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سرپرست هفت نماینده این مجلس در فرایند استیضاح به عنوان دادستان‌های این پرونده، صبح پنج شنبه به صورت رسمی مفاد استیضاح را قرائت کرد؛ محکمه رسیدگی به این پرونده با حضور جان رابرتس رئیس دیوان عالی آمریکا بعدازظهر همان روز، آغاز به […]

آفتاب‌‌نیوز :

پس از آنکه آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سرپرست هفت نماینده این مجلس در فرایند استیضاح به عنوان دادستان‌های این پرونده، صبح پنج شنبه به صورت رسمی مفاد استیضاح را قرائت کرد؛ محکمه رسیدگی به این پرونده با حضور جان رابرتس رئیس دیوان عالی آمریکا بعدازظهر همان روز، آغاز به کار کرد.

رئیس دیوان عالی آمریکا پس از حضور در سنا، قسم یاد کرد که فارغ از هر گرایشی، قانون اساسی این کشور را رعایت کند و سپس بر مسند ریاست محکمه سنا قرار گرفت.

محکمه استیضاح ترامپ در سنای آمریکا آغاز شد

رابرتس سپس از تمام سناتورها خواست تا سوگند مشابهی را یاد کنند و این سوگند را امضا کنند.

بر اساس آنچه که مجلس نمایندگان تصویب کرده است، ترامپ متهم است در ارتباط با پرونده موسوم به “اوکراین گیت” که ارسال کمک‌های مصوب کنگره به اوکراین را به انجام تحقیق درباره هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی کرده است، مرتکب “سوء استفاده از قدرت” شده است.

وی همچنین متهم است در کار کنگره برای کشف حقیقت اخلال کرده است ، از این رو عنوان دیگر استیضاح وی “کارشکنی در برابر عدالت” مطرح شده است.

برگزاری این محکمه به منزله پایان حضور ترامپ در کاخ سفید نیست و دو سوم نمایندگان سنا باید با این استیضاح موافقت کنند که با توجه به اکثریت جمهوریخواهان در این مجلس، به نظر نمی رسد این میزان رای، قابل دستیابی باشد.

رئیس دیوان عالی آمریکا پس از شنیدن نظرات مچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا، اعلام کرد نشست بعدی این محکمه در ساعت ۱ بعدازظهر روز سه شنبه برگزار خواهد شد.