در اوائل این برنامه، مجری خطاب به لاریجانی اظهار کرد: خیلی راحت برجام را پذیرفتیم و خیلی از امتیازاتی که شاید برای عموم مردم پذیرفتنی نبود را دادیم و الان فرجام آن را شاهد هستیم. نمی گردید این کار را در اول انقلاب انجام می دادیم و این هزینه ای که در ۴۰ سال پرداختیم […]

در اوائل این برنامه، مجری خطاب به لاریجانی اظهار کرد: خیلی راحت برجام را پذیرفتیم و خیلی از امتیازاتی که شاید برای عموم مردم پذیرفتنی نبود را دادیم و الان فرجام آن را شاهد هستیم. نمی گردید این کار را در اول انقلاب انجام می دادیم و این هزینه ای که در ۴۰ سال پرداختیم را نمی دادیم؟

نمی گردید این کار را در اول انقلاب انجام می دادیم و این هزینه ای که در ۴۰ سال پرداختیم را نمی دادیم؟لاریجانی در جواب اظهار کرد: برجام یک مذاکره سیاسی هست که قسمتی از آن با آقای روحانی انجام گردید و گفتگوها پیش از این هم وجود داشت.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: من مخالف برجام و گفتگوها اتمی نیستم ولی اشکال حرفه ای به این کار دارم.

یکی از میهمانان برنامه برنامه بدون توقف سؤال کرد: به چه سبب ۴۰ سال گفتگوها را نفی کردیم و شعار نه شرقی نه غربی به سیاست های شرق و غرب اظهار کردیم و نه به مذاکره با آنان؟

لاریجانی اظهار کرد: کسی به حقوق ملت ما تعرض کرد و ما باید این تعرض را دفع کنیم. با مذاکره با آمریکا پیچیده ترین سیاست های رژیم اسرائیلی و آمریکا را به صورت نسبی در منطقه ابتر کردیم واین یعنی “نه غربی”

مجری برنامه سؤال کرد: منظورتان این هست که این گفتگوها نتیجه مثبت برای ما داشته هست؟

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جواب اظهار کرد: دو مبحث مطرح هست؛ زمانی شما می گویید چون مذاکره می کردیم، پس سیاست نه شرقی نه غربی ما بهم خورده هست، آن سیاست سر جای خود بود.

مجری برنامه در ادامه اظهار کرد که یعنی به این سبب مجلس ۲۰ دقیقه ای مبحث برجام را جمع کرد؟ که لاریجانی در جواب اظهار کرد: اشتباه کردند.

یکی دیگر از میهمانان برنامه از دبیر ستاد حقوق بشر سؤال کرد که چه اشکالی در برجام خواهید دید که با آن موافقت نمی کنید؟

لاریجانی در جواب گفته بود: برجام در حال حاضر سوژه ای هست که بر زمین افتاده هست. برجام چهار اشکال مهلک دارد که ربطی به شرق و غرب و چپ و راست ندارد. یکی از بدبختی های برجام این هست که هیچ کسی آن را نخواند.

یکی از میهمانان اظهار کرد: نسخه فارسی آن وجود ندارد و به آن دسترسی نداریم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: مشکل کلیدی برجام این نیست که نسخه فارسی آن وجود ندارد. چه هواداران و چه مخالفان برجام صبر نکردند آن را بخوانند و افرادی که آن را درج کردند انسان های نامردی بودند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: تکنیک برد – برد در جایی تاثیرگذار هست که اعتماد حاکم باشد و با کسی که اعتمادی به وی نداریم باید قدم به قدم کار می کردیم.

یکی از میهمانان برنامه به دستاوردهای برجام اشاره نمود و اظهار کرد: بعضی از دستاوردهای برجام این بود که توانستیم هواپیماهای جدید وارد کشور کرده و پروازهای بیگانه ما زیادتر گردد و علاوه بر این بعضی از بانک هایمان که تحریم بودند توانستند فعالیت خود را آغاز کنند.

در حال حاضر نخستین کار این هست که نباید پایبندی برجامی را بر دوش خود نگه داریم، نه اینکه از برجام خارج شویم.

هفت بند از برجام ذی ربط به آمریکا هست؛ در نتیجه باید کارشناسانه عمل کنیم نه سیاسی. لازم نیست که ما از برجام خارج شویم.

در ادامه این برنامه یکی از میهمانان اظهار کرد: با اجرای برجام خیلی از برندها وارد ایران گردیدند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جواب گفته بود: با نیروهای فرهیخته و تحصیلکرده و باهوشی که داریم تقریبا توان داریم هر چه را که می خواهیم تهیه کنیم.

میهمان برنامه اظهار کرد: ولی مردم در این شرایط اذیت می گردند.

لاریجانی اظهار کرد: اشکال ما این بود که تا پول پیدا نمودیم برندها را وارد کردیم.

میهمان برنامه اظهار کرد: چه اشکالی دارد که همه مردم از برندها استفاده کنند؟

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جواب داد: برند تابو نیست.

یکی دیگر از میهمانان برنامه بدون توقف اظهار کرد: برجام اتمی، خوب یا بد پژوهشگر گردید. باید برجام موشکی، منطقه ای و حقوق بشری نیز در دستور کار باشد. شما به عنوان مسئولی که در مبحث حقوق بشر فعالیت می کنید و وظایفی که در کشور داشته اید چه ضمانتی می دهید که برجام حقوق بشری پژوهشگر نشود و در زمینه آن چه عملیات بازدارنده ای از سوی شما و افرادی که دغدغه حقوق بشری دارند باید صورت گیرد؟

شما به عنوان مسئولی که در مبحث حقوق بشر فعالیت می کنید و وظایفی که در کشور داشته اید چه ضمانتی می دهید که برجام حقوق بشری پژوهشگر نشود و در زمینه آن چه عملیات بازدارنده ای از سوی شما و افرادی که دغدغه حقوق بشری دارند باید صورت گیرد؟لاریجانی جواب داد: برجام اتمی به توانمندی اتمی ما ضربه وارد کرد ولی حرکت توسعه علمی ما در مبحث اتمی اینچنین باقی نخواهد ماند.

میهمان دیگر این برنامه به اظهارات رهبری در ارتباط با برجام اشاره و اظهار کرد: رهبری در گفت وگو های متفاوت خود فرمودند که ابتدا ضمانت بگیرید و بعد تعهداتتان را آغاز کنید. برجام اجرا نشد اما تعهدها ما اجرا گردید که اگر حالا ما آن تعهدها را اجرا نکنیم باید خسارت بدهیم.

میهمان دیگری به خارج شدن آمریکا از برجام اشاره و سؤال کرد که حال ما باید چه اقدامی انجام دهیم.

لاریجانی اظهار کرد: آمریکا نه فقط از برجام خارج گردید لکن دیگران را نیز از برجام خارج کرد چون ساختار این قرارداد به شکلی بود که نقش کلیدی آن را آمریکا بازی می کرد. نخستین کار ما این هست که باید مسأله برجام و کار اروپا را از ذهن خود بیرون کنیم.

مجری برنامه از دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه سؤال کرد: چه کسی باید این اقدام را انجام دهد؟

لاریجانی در جواب اظهار کرد: همه مسئولان کشور و نباید در انتظار باشند که اروپا درها را باز کند.

میهمان دیگری اظهار کرد: ما تعهدها بلندمدت در برجام داریم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: ما اصلاً پایبندی بلندمدت نداریم و این تعهداتی که داریم پایبندی نیستند. وقتی آنان زیر برجام زدند نخستین کاری که باید انجام دهیم این هست که ما پایبندی قانونی به هیچ قسمتی از برجام نداریم گرچه امکان دارد به داوطلبانه به عمل کنیم.

لاریجانی در جواب به سؤال میهمان دیگری که سؤال کرد آیا ما باید در برجام بمانیم یا از آن خارج شویم، اظهار کرد: درخصوص برجام باید اعلام کنیم که هیچ تعهدی به آن نداریم. در برجام حدود ۱۸ مورد هست که تضادی با برجام ندارد و من جمله آنان پیشران اتمی هست.

لاریجانی اظهار کرد: من اعتقاد دارم که این امیدواری نادرست هست اما دولت به اینکه اروپا حدود ۶۰ درصد از تعهدها خود را انجام می دهد امید دارد.

وی در انتهاء درخصوص مبحث خارج شدن از برجام اظهار کرد: خارج شدن از برجام اصطلاح دقیقی نیست چون مسأله بین المللی هست. خارج شدن دارد و اصلا از ابتدا ما خارج از برجام هستیم.

میهمان دیگری اظهار کرد به چه سبب از ابتدا به این مبحث فکر نکردید؟ که لاریجانی در جواب اظهار کرد: در کمال تأسف نشد.

انتهای پیام