به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا «اظهارات نژادپرستانه‌ای را که به ترس و نفرت از آمریکایی‌های تازه و رنگین‌پوستان وجهه‌ای رسمی می‌بخشد، محکوم می‌کند. این قطعنامه با ۲۴۰ رأی موافق در مقابل ۱۸۷ رأی در مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌هاست، تصویب شد. ترامپ با دفاع از اظهارات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا «اظهارات نژادپرستانه‌ای را که به ترس و نفرت از آمریکایی‌های تازه و رنگین‌پوستان وجهه‌ای رسمی می‌بخشد، محکوم می‌کند.

این قطعنامه با ۲۴۰ رأی موافق در مقابل ۱۸۷ رأی در مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌هاست، تصویب شد.

ترامپ با دفاع از اظهارات اخیر خود گفته است: من حتی یک استخوان نژادپرستانه در بدنم ندارم!

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، کلیه نمایندگان دموکرات این مجلس، چهار نماینده جمهوری‌خواه و جاستین اماش، نماینده مستقل که قبلاً جمهوری‌خواه بود، به این قطعنامه رأی مثبت دادند.

مجلس نمایندگان پیش از این رأی‌گیری صحنه مجادله‌ای داغ بود. جان لوییس، نماینده پیش‌کسوت دموکرات گفت: در بالاترین سطح دولت، نباید جایی برای نژادپرستی وجود داشته باشد. در مقابل دن میوزر، نماینده جمهوری‌خواه این ادعاها را «افترایی مسخره» توصیف کرد.

دونالد ترامپ در روزهای اخیر گفته است که این چهار نماینده که جملگی شهروند آمریکا هستند، «می‌توانند آمریکا را ترک کنند».

در این قطعنامه آمده است که مهاجرت در همه مراحل تاریخ آمریکا تعیین کننده بوده و همه آمریکایی‌ها، به جز اعقاب بومیان این کشور و آفریقایی-آمریکایی‌هایی که به بردگی کشیده شدند، یا مهاجرند یا بازماندگان مهاجران هستند.

این قطعنامه اشاره می‌کند که میهن‌پرستی نه با نژاد یا قومیت بلکه عمق اعتقاد به آرمان‌های قانون اساسی مبنی بر برابری، آزادی، جهان‌شمولی و دموکراسی تعریف می شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس پیش از رأی‌گیری گفت: اظهارات برآمده از کاخ سفید مایه شرم و منزجرکننده و این اظهارات نژادپرستانه است.

او که قبلاً در مواردی با این چهار نماینده زن کنگره اختلاف نظر داشته، در سخنانش در مجلس قویاً از آنها دفاع کرد.

الکساندریا اوکاسیو کورتز، ایلهان عمر، آیانا پرسلی و رشیدا طالب حملات ترامپ را به عنوان حرکتی انحرافی رد کردند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پی توییت‌هایش در حمله به چهار نماینده زن کنگره که بسیاری آن را نژادپرستانه تلقی کردند، پافشاری کرده است که او یک نژادپرست نیست.

انتهای پیام