به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  اثرات بیرونی حذف امتحان ها، چگونگی نظارت بر موسسات غیرمجاز، برخورد با مافیای کنکور، شهریه های کلان و تبلیغات رسانه ای بعضی موسسات من جمله مواردی می باشند که نه فقط آموزش و پرورش نتوانسته در مقابل آنان بایستد لکن هنوز جواب روشنی برای چرایی وجود آنان و ادامه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  اثرات بیرونی حذف امتحان ها، چگونگی نظارت بر موسسات غیرمجاز، برخورد با مافیای کنکور، شهریه های کلان و تبلیغات رسانه ای بعضی موسسات من جمله مواردی می باشند که نه فقط آموزش و پرورش نتوانسته در مقابل آنان بایستد لکن هنوز جواب روشنی برای چرایی وجود آنان و ادامه فعالیتشان ندارد.

وزیر تازه نفس آموزش و پرورش و تیم همراهش در یک سال گذشته تمام تلاش خود را بر این نکته معطوف کردند که  گفتمانی اجتماعی برای برگشت شادی به مدرسه ها خستین و مبارزه با مافیای کنکور راه بیاندازند. او علاوه بر این به منظور کاهش هیجانات نابجای  دبستانی ها که در اثر تبلیغات پدید آمده بود ،  مصوبه ای پر جنجال را ابلاغ و اعلام نمود که کوشش می نماید رد پای آزمایش زنی و شبه کنکورها را از مدرسه ها خستین پاک کند و در آینده قدم هایی برای حذف اصطلاحا خودش “غول چند سر و هیولای کنکور که سایه خوفناکش بر مدرسه ها افتاده” او علاوه بر این به منظور کاهش هیجانات نابجای  دبستانی ها که در اثر تبلیغات پدید آمده بود ،  مصوبه ای پر جنجال را ابلاغ و اعلام نمود که کوشش می نماید رد پای آزمایش زنی و شبه کنکورها را از مدرسه ها خستین پاک کند و در آینده قدم هایی برای حذف اصطلاحا خودش “غول چند سر و هیولای کنکور که سایه خوفناکش بر مدرسه ها افتاده” بردارد.

 از حذف امتحان های مدرسه ها خاص تا بهره برداری موسسات آموزشی از آزمایش هوش “ریون”

۱۶ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۶ شورای آموزش و پرورش با مصوبه ای  دستور  حذف کتب کمک آموزشی و امتحان های زائد از مدرسه ها خستین  را صادر نمود.
وزیر آموزش و پرورش در همان زمان اعلام نمود که مدرسه ها دوره اول سمپاد هم حذف می گردند و جداسازی استعدادهای برتر در  مدارس خاص در دوره متوسطه دوم انجام خواهد شد تا بدین ترتیب محصلین بتوانند با فراغ بال و بدون  نگرانی و هیجانات کاذب  آزمون، شش سال اول خستین و سه سال متوسطه اول را به آسانی پشت سر  بگذرانند.

وی هدف از اجرای این طرح را کاهش نگرانی در دوره خستین اعلام و گفته بود: «براساس این مصوبه ورود کلیه مؤسسات علمی به دستاویز برپایی امتحان و علاوه بر این تجویز و عرضه کتاب های کمک درسی در مقطع خستین ممنوع هست و آموزش وپرورش با مشارکت، هم سویی و هم گرایی خانواده ها تلاش خواهد نمود تا فضای با نشاطی را بر مدرسه ها خستین حاکم کند.»

»هرچند از همان زمان اعتراض خانواده هایی که تحت تاثیر تبلیغات بی حد و حساب مافیای کنکور قرار گرفته بودند بالا گرفت و زیادی از والدین از این تصمیم زودرس و غیرمنتظره متعجب شده و مدام این پرسش را مطرح می کردند که به چه سبب درست سه ماه مانده به برپایی امتحان، این مصوبه اعلام شد و تکلیف آنان که چند سال تلاش کرده و برای این امتحان با هزینه های سنگین آماده بودند چه می شود؟. از طرف دیگر بعضی منتقدان این طرح هم حذف مدرسه ها سمپاد دوره اول متوسطه را مخل روند کشف و هدایت استعدادهای برتر و نابغه دانستند. سر انجام شورای عالی انقلاب فرهنگی اذن نداد آموزش و پرورش مدرسه ها سمپاد دوره اول را منحل کند و بدین ترتیب تنها با حذف امتحان ها موافقت کرد.

درنهایت  ابتدای خرداد ماه و بعد از سه ماه کشمکش در میان مراجع تصیمیم گیر، عمادی ریاست مرکز سنجش آموزش و پرورش از  برگزاری امتحان ورودی مدرسه ها سمپاد در پایه هفتم به شیوه سوابق تحصیلی و سنجش هوش و استعداد دانش آموختگان پایه ششم خستین  در دهه سوم تیرماه اطلاع داد.

سر انجام امتحان برگزار شد؛ آزمونی پر حاشیه. محصلین زیادی مدعی بودند پیشتر آزمایش ها را در مدرسه ها و موسسات چندین مرتبه کار کرده بودند. پرسش ها آزمایش هوش «ریون» به عنوان پرسش ها امتحان ورودی انتخاب شده بود که انتقادات زیادی بهمراه داشت. هرچند قدمی، ریاست سازمان آموزش و پرورش استثنایی معتقد هست آزمایش ریون تستی نرمال در سطح جهان هست و اشکالی بر آن وارد نیست.

علی رغم آنکه آموزش و پرورش اعلام کرده بود امتحان ورودی مدرسه ها پایه هفتم، آزمایش هوش می باشد دو مرتبه هم موسسات آموزشی بیکار ننشستند و آنطور که بعضی محصلین اظهار می کردند این آزمایش ها را در موسساتی تمرین کرده بودند.

البته هامون سبطی، یک کارشناس و فعال حوزه آموزش و پرورش در این باره به ایسنا می گوید: « واقعه ی فعالیت موسسات آموزشی در دوره خستین تماما متمایز از دوره متوسطه هست. در دوره خستین نیازی نیست بچه ها خود را در امتحان ها بسنجد و از دوره نوجوانی هست که قصد دارد خود را به عنوان فردی مستقل و مالک رای مطرح نمایند و همان جا پای رقابت به میان می آید. حذف امتحان سمپاد به دوره کودکی باز می گردد و اتفاق بسیار خوبی بود که موجب شده فعالیت آموزشگاه های تیزهوشان در دوره خستین کاهش محسوسی داشته باشد.»

»وی اضافه می کند: « البته این کاهش فعالیت به دلیل ابهام آمیز بودن امتحان سال آینده هست نه اینکه نخواهند فعالیت نمایند. خانواده ها نمی دانند سال آینده امتحان چگونه هست و منتظر هستند اطلاع رسانی شود. امتحان سال کنونی تیزهوشان یک رسوایی بود، به چه سبب باید پرسش ها ۸۲ سال پیش را روبروی بچه ها بگذارند؟ اگر قرار باشد سال آینده هم خانواده ها با یک امتحان قدیمی و مشخص مواجه گردند ارزش مدرسه ها تیزهوشان زیر سؤال می رود و این نگرانی وجود دارد تا مدرسه ها تیزهوشان خصوصی شکل دریافت کنند.»

»سبطی با بیان اینکه متاسفانه بعضی تصمیم های به سود سودجویان تمام می شود می گوید: «یکی از موسسات معروف شروع به تبلیغ کرده بود که بیشتر از ۳۰ سؤال امتحان ریون در کتب کمک آموزشی اش وجود داشته و یکی دیگر از موسسات نیز بیانیه داد که تمامی پرسش ها را با بچه ها کار کرده بود.»

»هرچند هنوز نمی شود در مورد تاثیر حذف امتحان ها بر میزان کاهش استرس در محصلین حرف زد و باید منتظر نتیجه های پژوهش ها و پژوهش ها مرجع هایی چون پژوهشگاه پژوهش ها آموزش و پرورش ماند اما میتوان اقرار کرد کارهای انجام شده هنوز موجب کوتاه شدن دست موسسات کنکوری از محصلین نشده و همچنان بر گروهی از آنان سیطره دارد.

ناظر بر گردش مالی ۱۰ هزار میلیاردی صنعت کنکور کیست؟

گفته می شود هشت تا ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی موسسات کنکور هست که اگر حقیقی باشد، باید سؤال کرد چه ارگان دولتی ناظر بر این گردش مالی هست؟ دانش آموزانی روزانه در میان چرخ دنده های نظام آموزشی و پرورشی کنکور کانون دست و پا می زنند و خوب ترین مجال های یادگیری و تمرین زندگی را از دست می دهند.

البته طبیعی هست تا وقتی که سامانه جذب کنکور کانون برای ورود به تعلیم عالی ثابت است خانواده ها به اضطرار برای موفقیت فرزندانشان و ورود آنان به دانشگاه های برتر و ضمانت اشتغالشان در آینده خود را به هر آب و آتشی بزنند تا بتوانند با ثبت نام در موسسات کنکور قبولی آنان در دانشگاه را ضمانت کنند.

علی رغم آنکه تنها راه موفقیت از کنکور و سامانه تعلیم عالی گذر نمی کند و به اقرار کارشناسان علوم تربیتی اکتساب مهارت های فنی و آداب زندگی عواملی با اهمیت در ضمانت کیفیت زندگی در آینده بوده و از بروز زیادی عارضه ها جلوگیری می کنند؛ اما همه اینها موجب نمی شود در چنین شرایطی از یک پرسش بنیادی غافل شویم: «چرا نظارتی بر موسسات کنکور وجود ندارد و به چه سبب دستگاه های نظارتی سکوت کرده اند تا در این بازار آشفته کاسبکارانه موسساتی چنان از آب گل آلود ماهی دریافت کنند که حق الزحمه مشاوران و مدرسانشان به نشستی دو میلیون تومان هم برسد؟».

مجتبی زینی وند، معاون وزیر آموزش و پرورش و ریاست سازمان مدرسه ها و جایگاه ها غیردولتی در مورد روند نظارت بر آموزشگاه ها و موسسات کنکور می گوید: «با توجه به تبصره ۱ ماده ۲ قانون ایجاد و اداره مدرسه ها و جایگاه ها غیر دولتی، تنها مرجع صادر کردن مجوز فعالیت آموزشگاه علمی آزاد و آموزشگاه زبان بیگانه، جهت تعلیم اشخاص زیر ۲۰ سال و جایگاه ها تعلیم پیش دبستانی ( به استناد مصوبه ۴۲۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه ۶۹۹ شورای عالی آموزش وپرورش) وزارت آموزش و پرورش هست.»

»وی ادامه می دهد: «متاسفانه زیادی از جایگاه ها بدون اخذ مجوز از آموزش وپرورش یا سایر نهادهای ذیربط، فعالیت می کنند که برای شناسایی این جایگاه ها متکی به گزارش خبرنما به نقل از ات مردمی و شورای سازگاری موسسان جایگاه ها غیر دولتی هستیم. بعد از گزارش شورای نظارت مرکزی و اثبات تخلف و غیرمجاز بودن جایگاه ها آموزشی با سازگاری نیروی انتظامی نسبت به توقف و پلمپ این جایگاه ها اقدام می شود. تعیین شهریه مراکزی که زیر نظر آموزش وپرورش فعالیت می کنند طبق ماده ۱۵ قانون ایجاد و اداره مدرسه ها و جایگاه ها غیر دولتی طبق نوع آموزشگاه و دوره تحصیلی و سایر ابزارها حداکثر تا سقف قیمت تورم ابلاغ شده هست.»

»معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تبلیغات جایگاه ها آموزشی قطعا باید با مجوز آموزش و پرورش صورت گیرد عنوان نمود: «کلیه آموزشگاه ها بر طبق بخشنامه های ارسالی باخبر می باشند که نباید از تبلیغات کاذب برای جذب محصلین  استفاده کنند و این تخلف به ندرت در آموزشگاه های دارای مجوز از آموزش وپرورش به وقوع می پیوندد. طبق ماده ۷ مصوبه ۴۸۳ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۰، صدا و سیما فقط به پخش تبلیغات جایگاه ها و موسسات  آموزشی مجاز می باشند که از  آموزش و پرورش مجوز فعالیت و تبلیغ  داشته باشند.»

»البته سبطی کارشناس آموزش و پرورش به بعد دیگر این تبلیغات اشاره و عنوان می کند: «در موضوع تبلیغات کنکوری از رسانه ملی خلط موضوع می شود. دو نوع تبلیغات وجود دارد. نوع اول تبلیغات بازرگانی هست و هیچ موسسه ای بدون مجوز رسمی توان ندارد تبلیغ کند. این موسسات کذب هایی را مطرح می نمایند و سر مردم را کلاه می گذارند.»

»به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، علی رغم آنکه وزارت آموزش و پرورش تاکید می کند بر آموزشگاه های مجاز نظارت دارد و برای برخورد با موسسات غیرمجاز و زیرزمینی متکی به گزارش خبرنما به نقل از ات مردمی و شورای سازگاری موسسان مدرسه ها غیر دولتی هست و صداوسیما نیز تنها باید موسسات مجاز را تبلیغ کند اما همچنان چگونگی نظارت و برخورد با جایگاه ها غیرمجاز با شهریه های نجومی در هاله ای از ابهام بوده و به نظر می آید این موسسات بدون هیچ گونه ناظری در بالای سر خود همچنان به فعالیت های تجاری و نه تنها آموزشی خود ادامه می دهند و تبلیغاتشان در رسانه ملی و دیگر نهادها هچنان ادامه دارد و هیچ پاسخگوی رسمی در مقابل کارکرد موسسات آموزشی و اخذ شهریه های دو میلیونی برای هرجلسه که جدیدا وزیر آموزش و پرورش آن را اعلام نموده و علاوه بر این خبرهایی در بعضی رسانه ها از موسساتی که تا ۱۰۰ میلیون تومان شهریه هم برای کلاس کنکور طلب می کنند، وجود ندارد. 

 افزایش قسمت سوابق تحصیلی و تاثیر آن بر رقابت های کنکوری 

 تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس هست. قانون می گوید اعمال سوابق باید به نحوی باشد که بتدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که قسمت سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد هست، اما برای باقی رشته ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی “اعمال پیشینه تحصیلی  و کنکور عمومی” و دیگری “اعمال پیشینه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی” قانون می گوید اعمال سوابق باید به نحوی باشد که بتدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که قسمت سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد هست، اما برای باقی رشته ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی “اعمال پیشینه تحصیلی  و کنکور عمومی” و دیگری “اعمال پیشینه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی” هست. در حقیقت بهر صورت در برپایی کنکور، پیشینه تحصیلی مؤثر و این اصل قانون هست. به همین جهت مادامی که کنکور برقرار باشد پیشینه تحصیلی هم در آن اعمال می شود.

اکنون در دفترچه های ثبت نام سنجش بر مبنای پیشینه تحصیلی، یکسری رشته اعلام می شود که میتوان ثبت نام کرد و بدون کنکور وارد شد. در آخرین کنکور ۱۲ درصد محصلین در دانشگاه های دولتی هم تنها بر مبنای پیشینه تحصیلی صد درصدی پذیرفته گردیدند.

زرافشان، معاون تعلیم متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هر چه قسمت پیشینه تحصیلی افزایش یابد، قسمت نمره کنکور کم می گردد می گوید: « در حقیقت اگر قرار باشد بر طبق پیشنهاداتی که برای افزایش قسمت سوابق عرضه دادیم، قسمت نمره  کنکور کم شود باید قسمت سوابق تحصیلی به طور حتمی افزایش یابد. سال کنونی هم سر انجام در شورای برنامه ریزی امتحان ورودی دانشگاه و جایگاه ها تعلیم عالی قرار شد اثرگذاری سوابق تحصیلی به ۳۰ درصد حتمی برای سال تحصیلی ۹۸  برسد.»

»وی اضافه می کند: «سه سال هست که پذیرش هم به طریق کنکور با اعمال تاثیر مثبت پیشینه تحصیلی و  هم به طریق اعمال ۱۰۰ درصدی پیشینه تحصیلی انجام می شود و با این وجود تعداد داوطلبان کنکور کاهش نیافته زیرا همه اهتمام می کنند اول شانس خود را در دانشگاه دولتی محک بزنند بعد به سمت دانشگاه های بدون کنکور بروند.»

»هرچند سبطی کارشناس آموزش و پرورش نظر دیگری دراین باره دارد و ضمن تاکید بر اینکه روند فعلی کنکور باید بشدت اصلاح شود، اما این گفته به این مفهوم نیست که نباید به امتحانات پایانی که به لحاظ علمی سطوح پایین تعلیم را می سنجد اهمیتی ندهیم و نسبت به آن بی توجه باشیم می گوید: « فعالیت موسسات کنکوری در طول دو ماه و نیم گذشته نه فقط کمتر نشده لکن زیادتر هم شده هست. زیرا کنکور سرجای خود باقی هست و ترمیم معدل هم به آن اضافه شد هست و بچه ها باید دو جا هزینه بکنند. تاثیر حتمی معدل بر التهاب کنکور اضافه می کند و در پی آن تب کنکور زیادتر شده هست.»

 مبارزه با مافیای کنکور چگونه و چگونه؟

»چندی پیش زرافشان، معاون تعلیم متوسطه وزارت آموزش وپرورش اعلام نمود که در سال های موخر یکی از موسسات کنکور حاضر گردیده بود ۲۵ دستگاه بنز به مسئولان آموزش و پرورش بدهد که با آنان قرار داد ببندند و هزینه تبلیغات بعضی از این موسسات هفت میلیارد تومان هست. باید با حل کردن موضوع کنکور مانع فعالیت این موسسات شد.

امروز ظرفیت وسیع تبلیغات آنان را به دستاویز کنکور خواهید دید؟ کمک کنید تا آرامش و نشاط را به مدرسه ها برگردانیم.»

»مدتی هست وزارت آموزش و پرورش از کوتاه کردن دست مافیای کنکوری و مبارزه با سودجویی موسسات کنکوری حرف می زند. آیا موفقیت های محصلین و افتخارآفرینی های آنان را باید یکسره  برای مؤسسات کنکور دانست؟»

آیا موفقیت های محصلین و افتخارآفرینی های آنان را باید یکسره  برای مؤسسات کنکور دانست؟»نظری با تاکید بر پیگیری این موضوع از طریق مراجع قانونی، تصریح نمود: «برخی رسانه ها اقدام به انتشار تبلیغات و خبر ها کذب و غیر حقیقی در سطح وسیع می کنند که وزارت آموزش و پرورش این مورد ها را به جد پیگیری می کند.»

»در حالی گفت وگو از مافیای کنکور و سودجویان در این عرصه به کرات از سوی مسئولین آموزش و پرورش شنیده می شود که هنوز اقدامی جدی در معرفی و بازداشت عناصر پشت پرده صورت نگرفته هست و هنوز معلوم نیست ریشه این مافیا تا کجا در سامانه تعلیم و تربیت ریشه دوانده هست؛ این در حالی هست که بعضی سایت های خبری در روزهای موخر استیضاح وزیر آموزش و پرورش را نیز به مافیای کنکور ربط داده و در گزارشاتی ادعا نموده اند که «حامیان این استیضاح، کسانی می باشند که کاسبی هر ساله شان از برپایی کلاس های کنکور و فروش کتاب های آزمایش و … با پیش رفتن برنامه های وزیر در آزاد سازی مدرسه ها از سیطره مالی موسسات کنکور، مافیای کنکور و دلال شان کارشکنی را شروع نمودند و اکنون کار دست یافته به استیضاح وزیر. اکنون باید پیدا نمود دست کدامیک از آن نمایندگانی که طرح استیضاح او را در مجلس طرح کرده اند در جیب این مافیاست و یا دهانش را این مافیا شیرین کرده هست؟»

اکنون باید پیدا نمود دست کدامیک از آن نمایندگانی که طرح استیضاح او را در مجلس طرح کرده اند در جیب این مافیاست و یا دهانش را این مافیا شیرین کرده هست؟»سبطی، فعال حوزه آموزش و پرورش با طرح این سؤال که چگونه می شود موسسات مالی تا این حد بر نماینده های مردم و یا مسئولین وزارتی تاثیر دارا باشند؟ می گوید: «اینکه موسسات کنکوری به مقداری روی نمایندگان سیطره دارند که توان دارند وزیری را به استیضاح بکشانند نوعی فحش به نظام و کشور هست. بعضی دارند از فضایی که نظارتی بر آن نیست سود مالی می برند و با ساختن یک دشمن فرضی به نام “مافیای کنکور” بعضی دارند از فضایی که نظارتی بر آن نیست سود مالی می برند و با ساختن یک دشمن فرضی به نام “مافیای کنکور” که جرات ندارند نامش را بگویند جوسازی می کنند. باید مشخص نمایند اینها چه کسانی می باشند که توان دارند تا این حد بر جریانات آموزشی و اشخاص احاطه دارا باشند.»

اتفاقا این آموزش و پرورش هست که نظارت نمی کند و باید پاسخگو باشد.    یکسری اشخاص بی سواد و بدون صلاحیت به نام مشاوران به دلال های این فضای فاسد آموزشی مبدل شده اند و از آب گل آلود ماهی گیری می کنند بی آنکه نظارتی بر آنان وجود داشته باشد. »

  » به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مافیای کنکور چه به گفته این کارشناس آموزش و پرورش یک دشمن فرضی باشد و چه به ادعای بعضی سایت های خبری آنقدر در سامانه آموزشی و حتی در سطوح کلان برنامه ریز کشور نفوذ کرده باشد که بتواند یک وزیر را برکنار کند و چه گروهی باشد که حاضر هست رشوه های کلان به مسئولان آموزش و پرورش بدهد؛ بی شک عرصه ای برای سودجویی و جولان تاجران آموزشی هست که به هر ترفندی جیب خانواده ها و دست مدرسه ها را از عرضه تعلیم های کیفی تهی می کند و باید از میان برداشته شود که یک تنه کار یک وزارتخانه و یک وزیر نیست و اراده ای چند جانبه قصد دارد که مقدمه آن اصلاح کنکور و روند فعلی جذب و گزینش در تعلیم عالی هست؛ هرچند بعضی فعالین این حوزه اقرار می کنند که مبارزه با فساد در صنعت کنکور باید از بدنه خود آموزش و پرورش شروع و بر تقویت بعد نظارتی افزوده شود.

انتهای پیام