به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماهاتیر محمد که اخیرا میزبان رهبران کشورهای اسلامی بود، در یک کنفرانس خبری در شهر کوالالامپور به بررسی جزئیات و دستاوردهای این اجلاس پرداخت. ماهاتیر محمد که یکی از طرفداران سرسخت کاهش وابستگی به دلار و افزایش استفاده از طلا و ارزهای با پشتوانه طلا در تجارت است، […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماهاتیر محمد که اخیرا میزبان رهبران کشورهای اسلامی بود، در یک کنفرانس خبری در شهر کوالالامپور به بررسی جزئیات و دستاوردهای این اجلاس پرداخت. ماهاتیر محمد که یکی از طرفداران سرسخت کاهش وابستگی به دلار و افزایش استفاده از طلا و ارزهای با پشتوانه طلا در تجارت است، بر ضرورت تقویت روابط تجاری و بانکی کشورهای اسلامی تاکید کرد.

آن طور که نشریه مالژین ریزرو گزارش داده است، نخست وزیر مالزی در این کنفرانس خبری با بیان این که ایجاد یک ارز مشترک بین کشورهای اسلامی مساله ای کاملا جدی است افزود: به شدت به دنبال این هستیم که بتوانیم مکانیسم مناسب را عملیاتی کنیم.

محمد در بخش دیگری از سخنان خود، دلار را ارزی بی‌ثبات خواند  و پیشنهاد داد که طلا جایگزین دلار شود: “طلا برای همه کشورها دارای ارزش مشخصی است و اگر از طلا به عنوان استاندارد پایه استفاده کنیم، ارزهای جهانی دارای ارزش مشخصی خواهند شد. فکر می کنم جهان باید به سمتی برود که تنها از یک ارز در تجارت استفاده کند.”

پیش از ماهاتیر محمد، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز خواهان رهایی از سلطه دلار بر کشورهای اسلامی شده بودند. با این حال موضع ضد دلاری محدود به کشورهای اسلامی نیست و دیگر کشورها از جمله روسیه، چین و ونزوئلا نیز به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند.

در همین رابطه جفری زاکس، اقتصاد دان آمریکایی با اشاره به کاهش سهم ۲۱.۶ درصدی اقتصاد آمریکا از اقتصاد جهانی در سال ۱۹۸۰ به ۱۵ درصد در سال جاری هشدار داد که جایگاه دلار متزلزل شده است.

این نخستین بار نیست که نخست وزیر مالزی خواهان کاهش وابستگی به دلار می‌شود. پیش‌تر وی در ماه ژوئن در جریان کنفرانسی در شهر توکیو ژاپن خواهان ایجاد یک ارز مشترک آسیایی با پشتوانه طلا شده بود تا از ایجاد بحران هایی نظیر بحران ارزی دهه ۱۹۹۰ در اقتصاد پولی کشورهای آسیایی جلوگیری شود.

انتهای پیام