– اخبار ورزشی – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم, فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران امشب (پنجشنبه) با برگزاری ۸ بازی هم‌زمان به ایستگاه پایانی خود می‌رسد. تیم‌ها امروز در شهر‌های تهران, اصفهان, بوشهر, مسجدسلیمان, مشهد, تبریز و اهواز کارنامه نهایی کار و تلاش‌شان را بعد از ۳۰ هفته رقابت خواهند گرفت. […]

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم, فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران امشب (پنجشنبه) با برگزاری ۸ بازی هم‌زمان به ایستگاه پایانی خود می‌رسد. تیم‌ها امروز در شهر‌های تهران, اصفهان, بوشهر, مسجدسلیمان, مشهد, تبریز و اهواز کارنامه نهایی کار و تلاش‌شان را بعد از ۳۰ هفته رقابت خواهند گرفت. عده‌ای از تیم‌ها مسلماً بعد از به سوت درآمدن سوت پایان بازی خوشحال خواهند و برخی ناراحت و گریان.

به غیر از پرسپولیس که قهرمانی‌‌اش از چند هفته قبل مسجل و شاهین که از هفته پیش سقوطش قطعی شده است و سه تیم میانه جدول که امیدی برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا ندارند و البته خطری هم آنها را برای سقوط به لیگ دسته اول تهدید نمی‌کند، هفته آخر برای ۱۱ تیم‌ دیگر حیاتی و تعیین‌کننده است. برخی به دنبال کسب سهمیه هستند و برخی به دنبال بقا در لیگ برتر. البته ۵ تیم دیگر هم برای به پایان رسیدن لیگ با یک خاطره خوش به میدان خواهند رفت. رقابت‌های لیگ امسال به دلیل کرونا و دیگر مسائل مقطعی خیلی طولانی شد و حالا قرار است بعد از دقیقا ۳۶۵ روز (یکسال کامل) به پایان برسد.

پرسپولیس– سایپا

پرسپولیس برای چهارمین بار متوالی قهرمانی لیگ شده است و بدون هیچ استرس و دردسری در هفته آخر لیگ به میدان می‌رود. پرسپولیس در حالی با ۶۴ امتیاز در صدر جدول است که تنها انگیزه‌اش برای پایان دادن لیگ, حفظ یا احتمالا افزایش فاصله امتیازی‌‌اش با تیم دوم جدول است. شاگردان یحیی گل‌محمدی ۱۴ امتیاز با تیم دوم فاصله دارند و قصد دارند با یک  رکورد خوب لیگ را تمام کنند.

تیم گل‌محمدی اما از زمانی که قهرمانی را مسجل کرده تغییر روند داده و در ۳ هفته قبلی تنها ۲ امتیاز به دست آورده است. این افت شدید در حالی است که در آن سوی میدان سایپا روند ثابتی را در هفته‌های قبلی طی کرده است. این تیم در ۸ بازی گذشته‌اش ۷ تساوی و یک برد دشت کرده و در وضعیت نسبتاً‌ خوبی قرار دارد. این تیم با ۲۹ امتیاز و قرار گرفتن در رده دوازدهم جدول کماکان در خطر سقوط است و برای اینکه بدون درنظر گرفتن سایر بازی‌ها ماندنش در لیگ بعدی را تضمین کند، باید با امتیاز از این میدان سخت خارج شود.

ذوب آهن-گل گهر

یکی از رقابت‌های حساس هفته پایانی در اصفهان برگزار می‌شود، جایی که دو تیم در خطر سقوط باید در یک بازی ۶ امتیازی مقابل هم به میدان بروند. دو تیم ۳۰ امتیازی و در جدول پشت سر هم قرار دارند. ذوب‌آهن با توجه به تفاضل گل بهتر در رده دهم و گل‌گهر یازدهم است. هرچند که دو تیم, بالانشینان در جمع تیم‌های در خطر سقوط هستند و شاید با شکست بازهم در لیگ برتر ماندنی باشند، اما به هر حال در طول بازی نیم نگاهی به نتایج سایر دیدار‌ها خواهند داشت و به هیچ وجه برای این دیدار ریسک نمی‌کنند. دو تیم البته با یک تساوی در لیگ ماندنی می‌شوند اما شکست برای هر یک می‌تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد.

شاهین- استقلال

درست است که شاهین به عنوان اولین تیم سقوط‌کننده به لیگ دسته اول از هفته پیش بارش را بسته است ولی این دلیلی برای کار ساده استقلال در هفته پایانی نخواهد بود. استقلال مثل ۴ تیم دیگر پشت سرش برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان تلاش می‌کند و راهی برای از دست دادن امتیاز ندارد. آبی‌ها با ۵۰ امتیاز در رده دوم قرار دارند ولی درصورتی که امتیازی از دست بدهند ممکن است سهمیه آنها با اما و اگر روبه‌رو شود. این تیم در دو بازی قبلی‌اش تنها موفق به کسب دو تساوی شده است. فرهاد مجیدی در این بازی علی کریمی و روزبه چشمی را به دلیل مصدومیت و محمد دانشگر و فرشید باقری را به دلیل کنار گذاشته شدن از تیم در اختیار ندارد.

شاهین اما در این بازی حرف‌هایی زیادی برای گفتن دارد. بازیکنان این تیم برای اینکه فصل بعد با انتقال به تیمی دیگر, در لیگ برتر بازهم بازی کنند انگیزه‌های زیادی دارند تا مقابل یکی از بهترین  تیم‌های ایران بهترین نمایش خود را نشان دهند. از سویی دیگر شاهین بدون استرس به میدان می‌رود و از امتیاز میزبانی نیز بهره‌مند است، بنابریان این موضوعات باعث می‌شود تا به هیچ وجه استقلال را از پیش برنده این  بازی ندانیم. شاهین بازی هفته قبل خود را با نتیجه ۳ بر یک مقابل صنعت نفت آبادان شکست خورده است.

نفت‌ مسجدسلیمان- پارس جنوبی

دو تیم بحران‌زده نفتی در شرایطی به مصاف هم می‌روند که پارس جنوبی برای بقا در لیگ برتر، به سه امتیاز این مسابقه نیاز شدیدی دارد. تیم جمی که در دو سال گذشته چندان خطر سقوط را احساس نمی‌کرد، در پنج بازی اخیر خود تنها سه امتیاز گرفته و حالا علاوه بر پیروزی در این بازی، باید امیدوار باشد که سایر پایین‌نشینان نتوانند مقابل رقبای خود به برتری برسند. پس از سقوط شاهین شهرداری بوشهر به لیگ دسته اول، پارس جنوبی تنها سهمیه لیگ برتری استان بوشهر به شمار می‌رود و هواداران بوشهری امیدوارند پارس بتواند این استان را لیگ برتری نگه دارد.

نفت مسجدسلیمان هم که در اوج مشکلات مالی به سر می‌برد، در شش هفته گذشته موفق به کسب پیروزی نشده و با وضعیت نامناسبی وارد این مسابقه می‌شود. بازیکنان نفت به خاطر عدم دریافت مطالبات خود تصمیم گرفته‌اند در دیدار مقابل تراکتور در جام حذفی حاضر نشوند؛ البته مهدی تارتار پیش‌تر در اظهارات خود گفته بود شاگردانش با تمام وجود مقابل پارس جنوبی وارد زمین می‌شوند و نفتی‌ها امیدوارند با شکست پارس جنوبی، لیگ نوزدهم را در رتبه هشتم جدول به پایان برسانند.

پیکان- سپاهان

یکی دیگر از دیدار‌های حساس و البته دیدنی این هفته بین پیکان و سپاهان برگزار می‌شود. هر دو تیم با قصد ۳ امتیاز ولی با هدف‌های مختلف مقابل هم ظاهر می‌شوند. سپاهان به دنبال سهمیه لیگ قهرمانان است و پیکان هم برای اینکه به دره لیگ یک سقوط نکند باید با احتیاط حرکت کند.  سپاهان که در نیم فصل دوم نتایج خوبی نگرفته بعد از استعفای امیر قلعه‌نویی در هفته پیش با هدایت تکسیرا نتیجه قابل قبولی مقابل شهر خودرو گرفته و این تیم را با دو گل شکست داده است. در آن سو پیکان از ۷ بازی قبلی خود ۱۳ امتیاز گرفته تا نشان دهد با اضافه شدن عبدالله ویسی وضعیت خوبی را سپری می‌کند. پیکان با ۲۸ امتیاز و قرار گرفتن در رده سیزدهم خطر سقوط را احساس می‌کند و برای بقا در لیگ با هدف برد یه میدان می‌رود. تیم ویسی در هفته قبل استقلال را متوقف کرده است.

شهر خودرو- نساجی

شاگردان سهراب بختیاری‌زاده در شرایطی وارد مسابقه می‌شوند که سهمیه آسیایی برای آنها بسیار کمرنگ شده است. شهر خودرو باید امیدوار باشد سپاهان و فولاد، شکستی عجیب و با تفاضل گل بالا متحمل شوند تا بتواند در صورت قهرمانی یکی از تیم‌های استقلال، پرسپولیس یا تراکتور در جام حذفی، سهمیه صعود به لیگ قهرمانان آسیا را به دست بیاورد. دیدار مقابل نساجی برای شهر خودرو که دیگر مهدی رحمتی را در اختیار ندارد، می‌تواند بازی تدارکاتی خوبی برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا باشد.

نساجی اما در ۹ هفته گذشته، شکستی با محمود فکری تجربه نکرده و کاپیتان پیشین استقلال امیدوار است نخستین فصل حضورش در لیگ برتر بدون باخت پایان یابد. تیم محبوب شهر قائمشهر که تاکنون تراکتور، فولاد و سپاهان را شکست داده و پرسپولیس و استقلال را هم متوقف کرده است، می‌تواند با شکست دیگر بالانشین جدول بتواند در رده هشتم جدول باقی بماند. فکری و بختیاری‌زاده در استقلال هم‌تیمی بوده‌اند و به ترتیب پیراهن‌های شماره ۶ و ۷ این تیم را به تن می‌کردند.

ماشین‌سازی‌- صنعت نفت

این دیدار برای میزبان حکم مرگ و زندگی و برای میهمان حکم میهمانی را دارد. ماشین‌سازی با ۲۸ امتیاز در رده چهاردهم جدول است و شدیداً‌ خطر سقوط را احساس می‌کند. این تیم در هفته گذشته مقابل تراکتور با نتیجه ۲ بر یک شکست خورده تا حالا بعد از چند سال فعالیت در لیگ برتر خطر سقوط را بیشتر از همیشه احساس کند. پارس جنوبی تیم رده پانزدهم جدول در صورت شکست خوردن ماشین‌سازی می‌تواند فقط با یک تساوی در هفته آخر با توجه با تفاضل بهتر بقای خودش را تضمین و نامه سقوط ماشین را امضا کند. در آن سوی این میدان صنعت نفت جزو تیم‌های میانه میدان است که فقط هدف افزایش امتیاز را دنبال می‌کند. رده هفتم این تیم قطعی شده است و هر نتیجه‌ای در این بازی رقم بخورد قرار نیست در رتبه تیم آبادانی تغییری ایجاد کند.

فولاد- تراکتور

بدون شک حساس‌ترین دیدار هفته در اهواز برگزار می‌شود. با فرض اینکه نفت مسجد سلیمان در جام حذفی قهرمان نشود، برنده این دیدار صعودش به لیگ قهرمانان را قطعی می‌‌کند. تراکتور با ۵۰ امتیاز در رده سوم است و در صورت شکست در این بازی و البته برد سپاهان باید با سهمیه فصل بعد خداحافظی کند. در آن سوی میدان فولاد با ۴۸ امتیاز در رده پنجم است و اگر در این بازی خانگی پیروز شود, با خیال راحت خود را برای کسب سهیمه آسیایی آماده می‌کند. البته در صورت شکست سپاهان و تساوی فولاد در اهواز, تیم جواد نکونام بازهم آسیایی خواهد شد. فولاد در سه بازی قبلی خود تساوی بدست آورده اما تراکتور با پشتوانه پیروزی در هفته قبل مقابل ماشین‌سازی پا به این میدان می‌گذارد.

دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر فوتبال رصد خواهند شد/ برخورد انضباطی با سرمربیان غایب در نشست خبریگزارش AFC از جدال تیم‌های بالا و پایین جدول در هفته پایانی لیگ برتر فوتبالاعلام اسامی محرومان هفته سی‌ام لیگ برتر فوتبال

 

برنامه کامل دیدار‌های هفته سی‌ام و پایانی لیگ برتر به شرح زیر است:

(تمامی بازی‌ها ساعت ۲۰:۴۵ امروز (پنجشنبه) برگزار می‌‌شود)

* پرسپولیس – سایپا، ورزشگاه آزادی
داور: محمدرضا اکبریان، کمک‌ها: آرمان اسعدی و رحیم حاجیلو، داور چهارم: علی صفایی
ناظر: علیرضا کهوری

* ذوب‌آهن اصفهان – گل‌گهر سیرجان، ورزشگاه فولادشهر
داور: روح‌الله شریفی، کمک‌ها: حسن ظهیری و مرتضی یوسف شهریاری، داور چهارم: عباس راکی
ناظر: حسین نجاتی

* شاهین شهرداری بوشهر – استقلال تهران، ورزشگاه شهید مهدوی
داور: سید علی اصغر مومنی، کمک‌ها: میلاد قاسمی و هیوا بهمنی، داور چهارم: عبدالنبی پورخلف
ناظر: ایرج نظری

* نفت مسجدسلیمان – پارس جنوبی جم، شهید بهنام محمدی
داور: موعود بنیادی‌فر، کمک‌ها: حسن یوسفی و بهزاد پناهی، داور چهارم: ایمان کهیش
ناظر: محسن ترکی

* پیکان تهران – سپاهان ، ورزشگاه شهدای شهر قدس
داور: کوپال ناظمی، کمک‌ها: علیرضا ایلدروم و علیرضا مرادی، داور چهارم: سعاد وفاپیشه
ناظر: حسن کامرانی‌فر

* شهر خودروی مشهد – نساجی مازندران، ورزشگاه امام رضا (ع)
داور: میثم حیدری، کمک‌ها: ایوب غلامزاده و صالح عرب‌آبادی، داور چهارم: مجید محمدی
ناظر: نادر جعفری

* ماشین‌سازی تبریز – صنعت نفت آبادان، ورزشگاه شهید قاسم سلیمانی
داور: علی بای، کمک‌ها: محمدجواد مداح و رامین بابایی، داور چهارم: محمدباقر پورباقر
ناظر: محمدرضا فلاح

* فولاد خوزستان – تراکتور تبریز، ورزشگاه شهدای فولاد
داور: محمدحسین زاهدی‌فر، کمک‌ها: علی میرزابیگی و احد سلطانی، داور چهارم: علی ابراهیمی
ناظر: یدالله جهانبازی