به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، داریوش اسماعیلی در ددیدار با سرپرست استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات و معضلات کلیدی اقتصاد کشور ما نقدینگی بالا و سرمایه های سرگردان هست. فواید سرمایه گذاری در بخش معدن ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه، به گرانی سکه، ارز و خودرو در […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، داریوش اسماعیلی در ددیدار با سرپرست استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات و معضلات کلیدی اقتصاد کشور ما نقدینگی بالا و سرمایه های سرگردان هست.

فواید سرمایه گذاری در بخش معدن

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه، به گرانی سکه، ارز و خودرو در کشور، اشاره و اظهار کرد: خودرو در حال حاضر به یک کالای سرمایه ای مبدل شده هست، در حالتی که باید کالایی باشد که همه مردم کشورمان بتوانند از آن بهره بگیرند و در حقیقت این یکی از بزرگترین معضلات کشور هست.

اسماعیلی در ادامه افزود: خرید سکه به هیچ عنوان سرمایه گذاری محسوب نمی توان اما سرمایه گذاری در معادن علاوه بر اینکه حجم اشتغال زایی بالایی را ایجاد می کند، اعتبار افزوده خارق العاده پایداری دارد.

هدایت سرمایه های سرگردان به بخش معدن

ریاست نظام مهندسی معدن با اشاره به تمرکز مجلس و برنامه ششم در بخش معدن، اظهار کرد: همه مسئولین باید به این مبحث با اهمیت توجه دارا باشند و تمرکز بایسته و مناسبی بر بخش معدن و صنعت های معدنی دارا باشند تا بتوانیم قسمتی از سرمایه ها و نقدینگی های سرگردان در کشور را به بخش معدن و صنعت های معدنی سوق دهیم.

اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: مباحث اقتصادی و سرمایه گذاری با شعار و سخنرانی پیش نمی رود و باید بستر را بگونه ای فراهم نماییم که سرمایه گذاران به این سمت تمایل پیدا نمایند و برای این کار باید مشوق های متفاوت و قابل ملاحظه ای را برای سرمایه گذاران در این حوزه ایجاد نمود.

تمرکززدایی از تصمیم گیری ها در بخش معدن

ریاست نظام مهندسی معدن در ادامه به مشکلات بخش معدن در حوزه تصمیم گیری پرداخت و اظهار کرد: یکی از مشکلات کلیدی در کشور ما تمرکز در تصمیم گیری ها هست.  در حقیقت هر تصمیمی که اتخاذ می گردد باید تماما متناسب با نرمال آن استان اجرا گردد و به همین سبب شورای معادن استان ها ایجاد شد.

تشکیل شورای معادن استان ها

اسماعیلی در ادامه این دیدار که عده ای از معاونین و مسئولان کل استانداری خراسان رضوی نیز حاضر بودند به تشکیل شورای معادن استان ها پرداخت و تصریح نمود: تمام جهت گیری ها و تصمیم های در بخش معادن باید در شورای معادن صورت پذیرد که متاسفانه در بعضی از استان ها، تنها تصمیم های کوچک در این شوراها مطرح می گردد و مسئولین از داشتن یک نقشه راه معدنی برای استان خود، غافل شده اند.

وی به تهیه و تدوین نقشه راه معدن توسط دبیرخانه شورای معادن اشاره نمود و اظهار کرد: توقع ما این هست که استان ها نقشه راه معدن دارا باشند و آن را جدی بگیرند و آن را عملیاتی کرده و حتی از سایر استان ها نیز سبقت بگیرند که درنهایت این رویکرد، بالا بردن و پیشرفت بخش معدن می باشد.

سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت در بخش اکتشاف

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن دنبال کرد: ۳۰ درصد بند پ ماده ۴۳ در بودجه سال جاری به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال آینده هزار میلیاد تومان دیده شده و این بدین مفهوم هست که ۲۰ درصد مراجع داخلی و ۳۰ درصد از مراجع زمین شناسی را در بخش اکتشاف وارد کنیم و در حقیقت امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان توسط دولت در بخش اکتشاف سرمایه گذاری گردد.

وی در ادامه افزود: با توجه به این مبحث، شورای معادن استان ها باید با برنامه و جدیت راه خود را دنبال کردند و در حقیقت حیاتی خط رفتار ها در حوزه معدن باشند.

اولویت های سازمان نظام مهندسی معدن

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن تنها تشکل مردم نهادی هست که قانون مختص به خود و اغراض تعیین شده دارد، به اولویت های این سازمان پرداخت و اظهار کرد: اولویت اول سازمان نظام مهندسی معدن صیانت از مواد معدنی هست، زیرا مواد معدنی تجدیدناپذیر هست و در اکتشاف نیز چیزی تولید نمی کنیم.

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه تصریح نمود: در قانون نظام مهندسی معدن آمده هست که برای بهره برداری از هر معدنی بهره بردار یا صاحب معدن باید دست کم یک نفر را بعنوان کارشناس در کنار خود داشته باشد که پروانه صلاحیت خود را از سازمان نظام مهندسی معدن گرفته باشد و این مبحث مجال را برای نظارت ما بر معادن کشور فراهم می کند.

لزوم هوشمندسازی بخش معدن 

اسماعیلی با اشاره به اینکه هوشمند سازی مجموعه نظام مهندسی معدن و معادن، اولویت دوم سازمان نظام مهندسی معدن هست، تصریح نمود: فساد مالی در دولت های متفاوت خودنمایی می کند که برای حل آن تنها دو راه وجود دارد؛ ابتدا اینکه رسانه ها در بیان نظرات خود آزاد باشند و دوم اینکه همه مورد ها و مسائل بخش معدن، الکترونیکی و آنلاین باشد.

وی دنبال کرد: به عنوان مثال در بخش معدن، بعضی پروانه های بهره برداری معادن به اسم خانم های خانه دار ثبت شده که در این حوزه هیچ تخصصی ندارند و این مشکل تنها به سبب عدم شفافیت شکل گرفته هست.

جذب سرمایه گذار و بخش خصوصی

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به اولویت سوم این سازمان پرداخت و اظهار کرد: جذب سرمایه گذار در بخش معدن و عجین شدن بخش خصوصی با این حوزه، سومین اولویت سازمان نظام مهندسی معدن محسوب می گردد و باید زمینه و بستری را فراهم کنیم که بخش خصوصی در این حوزه ورود نماید.

استان خراسان یکی از خوب ترین استان ها در بخش معدن

وی  در انتهاء سخنان خود با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی یکی از خوب ترین استان ها در بخش نظام مهندسی معدن هست، اظهار کرد: ۳۷ هزار نفر عضو نظام مهندسی معدن هستند که ۳۱۳۰ نفر از آنان در استان خراسان رضوی هستند و به خاطر ایجاد اشتغال و سودرسانی در بخش های دولتی و خصوصی، تفاهم نامه هایی را با دستگاه های متفاوت مثل سازمان زمین شناسی، وزارت نیرو، صندوق بیمه معادن و چند دستگاه دیگر داریم که با توجه به این مبحث توان داریم در بخش های نظارتی و آموزشی وارد شویم و کارهای مفید و موثری را در حوزه های طراحی، نظارتی، پژوهش و آموزشی انجام دهیم.

تاکید سرپرست استانداری خراسان بر سرمایه گذاری در بخش معدن

به گزارش خبرنما به نقل از ارتباطات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن، در ادامه این مراسم، سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز به عرضه توضیح هایی در حوزه معدن پرداخت و تاکید کرد: جذب سرمایه گذاری در بخش معدن باید توسط سازمان نظام مهندسی معدن صورت گیرد.

قربان میرزایی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در روستاها بدین صورت در قانون طرح شده هست که ۱۵ درصد حقوق دولتی باید در منطقه ای هزینه گردد که معدن در آن وجود داشته هست، اظهار کرد: وقتی که یک فرد روستایی در وضع نامساعد قرار دارد و ایجاد معدن در روستای وی علت بروز آسیب و زیان شده هست، مطمئنا در سرمایه گذاری بخش معدن مشارکت نمی کند، اما در حالتی که احداث معدن بتواند برای روستا و روستاییان آبادانی به همراه داشته باشد، مطمئنا از سرمایه گذاری و احداث معدن استقبال خواهد کرد.

انتهای پیام