به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بازار جهانی عزیمت (World Travel Market) ۱۴ آبان ماه ماه، ساعت هایی پس از ان که وزارت خزانه داری دولت آمریکا فهرستی از تحریم های جدید بر علیه ایران را منتشر کرد، در شهر لندن با حضور نمایندگانی از ۱۸۲ کشور برپا گردید. WTM   WTM  در سال […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بازار جهانی عزیمت (World Travel Market) ۱۴ آبان ماه ماه، ساعت هایی پس از ان که وزارت خزانه داری دولت آمریکا فهرستی از تحریم های جدید بر علیه ایران را منتشر کرد، در شهر لندن با حضور نمایندگانی از ۱۸۲ کشور برپا گردید. WTM   WTM  در سال ۱۹۸۰ پایه گذاری شده که در کنار نمایشگاه گردشگری آلمان از مهمترین وقایع تجاری جهان به شمار می آید. در سی وهشتمین دور برگزار این نمایشگاه که اعتبار معاملات و قراردادهای آن به بیشتر از ۲.۸

تا یک دهه پیش ایران به گونه ای رسمی با پشتیبانی نسبی دولت در بازار جهانی عزیمت شرکت می کرد، اما با تشدید تنش های سیاسی بین دو کشور، این حضور وارد فار تازه ای گردید. عده ای از آژانس های گردشگری به علت اهمیت این بازار که محل گردهمایی فعالین گردشگری از سراسر جهان بود، نخواستند جا تهی بدهند و با امارات و ترکیه که هر سال WTM را با تبلیغات وسیع تسخیر می کنند، وارد رقابت گردیدند.

غرفه ایران در بازار جهانی عزیمت سال کنونی چکیده شده بود در سه شرکت گردشگری خصوصی که معطوف در یک محیط حاضر بودند و پنج شرکت گردشگری دیگر که پراکنده در نمایشگاه حضور خود را به نمایش گذاشتند. محمدعلی واقفی ـ نائب رییس جامعه تورگردانان ایران و یکی از شرکت کنندگان ایرانی در این نمایشگاه ـ به حضور پرقدرت امارات و عربستان در بازار عزیمت سال کنونی اشاره نمود و به ایسنا اظهار کرد که سالن اکسل (محل برپایی WTM) کامل در اختیار تبلیغات امارات بود. تمام استان های این کشور کوچک که به اندازه یک استان ایران پهنه ندارد، هر کدام در سطح یک کشور عرض اندام کرده بودند. همین گونه عربستان که حضور قوی از خود در سالن خاورمیانه به نمایش گذاشت.

او در مورد حال و هوای نمایشگاه گردشگری لندن ۲۰۱۸ که همزمان با اجرای دور جدید تحریم های آمریکا بر علیه ایران برگزار گردید، اظهار کرد: فضای نمایشگاه تحت تاثیر این جو قرار نگرفت. نه فقط عکس العمل منفی دریافت نکردیم، لکن با درخواست های تازه ای از سوی شرکت های انگلستان و امریکایی برای فرستادن گردشگر به ایران، مواجه گردیدیم.

این تورگردان گفته بود: با توجه به شرایط سیاسی، انتظار داشتیم استقابل از غرفه ایران در نمایشگاه انگلستان کم باشد، ولی اینطور نشد و بازدیدها به نسبت سال گذشته زیادتر بود. طبعا افرادی هم بودند که تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار داشتند و به وسیله نوع کار و آمد و گردیدی که به کشور آمریکا داشتند ترجیح می دادند به ایران عزیمت نکنند، اما این اندیشه غالب نمایشگاه لندن نبود.

او در مورد جذابیت نرخ عزیمت به ایران با توجه به نوسانات ارزی نیز اظهار کرد: نرخ ایران در قیاس با کشورهای همسایه و مقاصد فرهنگی، رقابتی شده اما در نمایشگاه لندن کمتر در مورد نرخ بسته عزیمت گفت وگو می شود، چون فضای این نمایشگاه زیادتر تخصصی و حرفه ای هست و زیادتر محیطی برای برقرار کردن ارتباط های کاری و دیدارهای جدید گردشگری هست.

واقفی این نظر را که ایران حضور سنتی و بی اثری در نمایشگاه های بین المللی گردشگری دارد، زیر سؤال برد و در دفاع، اظهار کرد: ماهیت نمایشگاه یعنی حضور یافتن برای به نمایش گذاشتن فرآورده ها جدید. مسئله ایران این هست که حضور بسیار کمرنگی در این نمایشگاه ها دارد. حقیقت این هست که برای حضور در چنین رقابت هایی باید هزینه کرد، اما نه فقط دولت حمایتی ندارد که سفارت ایران در انگلستان هم احوالی از بخش خصوصی که برای این نمایشگاه هزینه کرده بود، نپرسید.

وی اضافه کرد: هزینه شرکت در نمایشگاه لندن بسیار سنگین هست؛ یک متر زمین با هزینه ساخت آن ۸۰۰ پوند خرج برمی دارد. شرکت های گردشگری حتی اقلام تبلیغاتی را خود تهیه می کنند، درحالی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید آنان را در اختیارمان قرار دهد.

واقفی گفته بود: نمایشگاه لندن یکی از قوی ترین نمایشگاه های گردشگری هست که گرچه به پهنه نمایشگاه آلمان نیست، اما حواشی آن بسیار اهمیت دارد و متاسفانه ایران در آنان نقش و حضوری ندارد. ما حتی تبلیغات محیطی نداریم.  

 ابراهیم پورفرج ـ رییس جامعه تورگردانان ایران ـ که از حاضران در این نمایشگاه بود نیز حال و هوای نمایشگاه گردشگری لندن را مثبت بررسی کرد و به ایسنا اظهار کرد: می اندیشم افت بازارهای گردشگری را تا حدودی در فصل بعد جبران کنیم.

انتهای پیام