خبرگزاری ایلنا: معاون گردشگری اظهار کرد: بر مبنای دستورالعمل نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری، نرخ هتل‌ها به طور ریال تعیین می‌شود اما گردشگران بیگانه می‌توانند نرخ ریالی را طبق نرخ روز بانک مرکزی به دلار یا یورو بپردازند. بحث دو نرخی شدن نرخ هتل‌ها یکی از مباحث پربحث این چند وقت موخر صنعت گردشگری بوده که در […]

خبرگزاری ایلنا: معاون گردشگری اظهار کرد: بر مبنای دستورالعمل نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری، نرخ هتل‌ها به طور ریال تعیین می‌شود اما گردشگران بیگانه می‌توانند نرخ ریالی را طبق نرخ روز بانک مرکزی به دلار یا یورو بپردازند.

بحث دو نرخی شدن نرخ هتل‌ها یکی از مباحث پربحث این چند وقت موخر صنعت گردشگری بوده که در این مدت قبول کنندگان و مخالفان زیادی در مورد آن گفت وگو کرده‌اند. سازمان میراث فرهنگی نیز در آخرین صحبت‌های خود در مورد این مبحث، صراحتا اعلام کرده بود که نمی‌توان تنها با نظر هتل‌داران چنین ایده ای را پذیرفت و باید بخش‌های دیگر گردشگری که نقش پررنگی در جذب گردشگران بیگانه به کشور دارند نیز قبول کننده آن باشند.

ولی‌الله تیموری (معاون گردشگری) در نهایت نتیجه صحبت‌های اعلام گردیده حول دو نرخی شدن نرخ هتل‌ها را این‌طور عنوان نمود: مبحث دو نرخی شدن هتل‌ها، سالیان قبل وجود داشت و ما با توجه به گرفتاری‌هایی که در آن زمان برایمان به وجود آمد؛ ناچار به جمع شدن آن گردیدیم. در نتیجه آن را جمع کردیم و از سال ۹۴ یک دستورالعمل نرخ‌گزاری تاسیسات گردشگری را ایجاد نمودیم که طبق آن نرخ‌ها مشخص باشد.

وی اضافه کرد: نرخ تاسیسات گردشگری در این دستورالعمل، واحد رایج پول کشورمان (ریال) هست؛ اما تاسیسات گردشگری می‌توانند طبق نرخ تساوی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، با رضایت گردشگران هزینه‌ها را به طور ارزهای دیگر هم بگیرند. یعنی اگر نرخ هتل ۵۰۰ هزار تومان هست؛ گردشگران می‌توانند معادل این هزینه را بر طبق نرخی که بانک مرکزی برای هر دلار اعلام نموده، به طور دلار یا یورو به هتل‌ها بپردازند.

تیموری دنبال کرد: باید اظهار کرد که تعیین نرخ هتل‌ها، مبحث امروز و روز گذشته نبوده و از سال ۹۴ تا به امروز طبق دستورالعمل نرخ‌گزاری تاسیسات گردشگری که با توافق جامعه دفاتر خدمات مسافرتی که مصرف‌کننده خدمات هتل‌ها هستند، جامعه هتلداران به عنوان نماینده جایگاه ها اقامتی و علاوه بر این سازمان میراث فرهنگی به عنوان نماینده حاکمیت، مردم و گردشگران انجام شده، تعیین می‌شود.

وی اضافه کرد: بنا به تصمیم پایانی مشابه گذشته این دستورالعمل که مورد تایید و امضا هر سه حوزه (دفاتر مسافرتی، جامعه هتلداران و سازمان میراث فرهنگی) هست، به کار خود ادامه خواهد داد و بحث دو نرخی با این مضمون که دسته‌ای از گردشگران مجبور به پرداخت دلار باشند و دسته‌ای ریال، وجود نخواهد داشت. مبنای تعرفه‌های ما ریال هست اما گردشگران بیگانه اگر خودشان بخواهند می‌توانند این نرخ ریالی را طبق شاخص تساوی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، به یورو و دلار هم بپردازند.

معاون گردشگری در انتهاء اظهار کرد: در اصل ما روی موضع و توافق قبلی خودمان که از قبل بوده اصرار کردیم و در نهایت با دوستانمان هم در حوزه دفاتر هم در حوزه هتل‌ها به توافق آمدیم تا همان رویه قبلی برپا باشد. تنها هتل‌ها می‌توانند مشابه صرافی‌ها با نرخ شاخصی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، دلار گردشگران را به ریال مبدل کنند که در دستورالعمل مصوبه ما آمده هست.