به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، طبیعی است که افزایش قیمت قطعات یدکی و لاستیک، بر کرایه حمل و نقل بار در سراسر کشور تاثیر می‌گذارد، و این مورد موجب ایجاد گرانی بیشتر در بازار خواهد شد. از این رو، عرضه لاستیک دولتی با نرخ منصفانه و توسط شرکت‌های تایرسازی داخلی، […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، طبیعی است که افزایش قیمت قطعات یدکی و لاستیک، بر کرایه حمل و نقل بار در سراسر کشور تاثیر می‌گذارد، و این مورد موجب ایجاد گرانی بیشتر در بازار خواهد شد. از این رو، عرضه لاستیک دولتی با نرخ منصفانه و توسط شرکت‌های تایرسازی داخلی، تاثیر قابل توجهی بر کنترل قیمت‌ها در بازار دارد. عرضه تایر دولتی به ناوگان کامیون‌رانی، موجب می‌شود که نرخ کرایه حمل بار در سراسر کشور تنها اندکی گران شود، و از سوی دیگر، ارایه لاستیک دولتی به ناوگان اتوبوسرانی، موجب حفظ ایمنی مسافران و رانندگان در جاده‌های کشور خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که به هم ریختن شرایط اقتصادی کشور، تاثیر خود را بر روی قیمت انواع لاستیک و پلاستیک گذاشته و این شرکت‌ها ناچار شده‌اند تا قیمت تمام شده محصولات خود را افزایش دهند. پس از چندماه رایزنی میان تولیدکنندگان و وزارت صنعت، در نهایت سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با توجه به تعداد شاغلین حاضر در این صنعت و استراتژیک بودن صنعت تایر و لاستیک، با افزایش قیمت تایر و لاستیک تولید داخل موافقت کردند. در این شرایط لاستیک دولتی می‌تواند با نرخی قابل قبول و به تعداد کافی در اختیار تمامی مصرف کنندگان ایرانی باشد. این لاستیک‌ها توسط شرکت بارز و در تعداد محدود، به متقاضیانی ارایه می‌شود که به دلایل مختلف، قصد یا توان خرید لاستیک از بازار آزاد را ندارند.

لاستیک دولتی با نرخ مصوب، هرماه توسط تولیدکنندگان در اختیار توزیع کنندگان و نمایندگی‌های رسمی قرار می‌گیرد، و آنها نیز این لاستیک‌ها را با نرخ مصوب به دست مصرف کنندگان می‌رسانند. برای مثال، بسیاری از خودروهای داخلی مجهز به رینگ‌های ۱۴ اینچی هستند که از آن جمله می‌توان به مدل‌های مختلف پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۶ صندوقدار ، رانا ، پژو ۴۰۵ و پژو پارس اشاره کرد. لاستیک‌ دولتی مناسب رینگ ۱۴ اینچ، با پنهای ۱۸۵ میلیمتر در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار می‌گیرد و این لاستیک ها ساخت شرکت‌هایی همچون کویرتایر، یزدتایر و بارز هستند. در جدول زیر، نگاهی به قیمت انواع مختلف لاستیک با سایز ۱۴ و پهنای ۱۸۵ میلی‌متر در بازار آزاد انداخته‌ایم:

2ت

قیمت لاستیک دولتی از سه تولید کننده یاد شده، در بازار حدود ۴۰۰ الی ۴۰۵ هزار تومان است. البته نباید توقع داشته باشید که این لاستیک دولتی ، عملکردی در حد لاستیک سومیتومو یا رودستون داشته باشد، و برای محافظت بهتر از سیستم تعلیق و فنربندی خودرو خود، می‌بایست بیشتر هزینه کرده و لاستیک خارجی و با پهنای بیشتر تهیه کنید.

یکی دیگر از سایزهای مرسوم، سایز رینگ ۱۳ است که مربوط به خودروهایی نظیر پراید ،‌ تیبا ، ریو و ام وی ام ۱۱۰ است. این خودروهای کوچک شهری، به دلیل قیمت نسبتا ارزان، معمولا در ناوگان تاکسیرانی درون شهری و تاکسی‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل، بهره‌مندی این رانندگان از لاستیک‌ دولتی ، تاثیر قابل توجهی در نرخ کرایه تاکسی و حفظ ایمنی سرنشینان خودرو و رانندگان دارد. در جدول زیر، نگاهی به قیمت لاستیک‌های سایز ۱۳ انداخته‌ایم که معمولا با پهنای ۱۷۵ میلیمتر تولید شده‌اند.

2ت

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، برای خرید یک جفت لاستیک سایز ۱۳ با پهنای ۱۷۵، نیاز است تا حداقل ۵۶۰ هزار تومان هزینه کنید. ممکن است این میزان هزینه برای رانندگان تاکسی‌های شهرداری و تاکسی‌های اینترنتی، کمی بالا باشد، به همین دلیل آنها می‌توانند هر جفت لاستیک دولتی سایز ۱۳ با پهنای ۱۷۵ میلیمتر را به قیمت ۳۵۰ هزار تومان در مدل ۱۷۵/۶۰/۱۳ و ۳۷۰ هزار تومان در مدل ۱۷۵/۷۰/۱۳ خریداری نمایند. سایز دوم، سایز معمول برای پیکان وانت است که حضور گسترده‌ای در ناوگان حمل و نقل بار و اثاثیه درون شهری کشورمان دارد.

پس از پژو ۴۰۵ و سمند، سومین خودرویی که در ناوگان تاکسیرانی و حمل مسافر درون شهری و بین شهری کشورمان حضور دارد، خودرو سمند است. سایز رینگ این خودرو به طور معمول ۱۵ اینچ بوده و لاستیک‌های ۱۵ اینچی، معمولا با پهنای ۱۸۵ میلی‌متر به تولید می‌رسند. علاوه بر سمند، خودروهایی دیگر نظیر زانتیا ، دنا و دنا پلاس ، تندر ۹۰ و پژو پارس LX نیز از لاستیکی با همین سایز بهره می‌برند و امکان استفاده از لاستیک‌ دولتی را دارند، هرچند بازهم پیشنهاد می‌کنیم همانند پژو ۲۰۶ و رانا ، مالکان خودروهای شخصی به جای استفاده از لاستیک دولتی ، اندکی بیشتر هزینه کرده و تایرهای بهتری خریداری نمایند. در جدول زیر نگاهی به قیمت لاستیک‌های این سایز انداخته‌ایم:

3ت

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت لاستیک‌های این سایز برای رانندگان تاکسی، نسبتا سنگین است و آنها نیاز دارند تا حتما از لاستیک دولتی استفاده نمایند. لاستیک دولتی در سایز رینگ ۱۵ و با پهنای ۱۸۵ میلیمتر، به قیمت هر جفت، ۴۹۰ هزارتومان عرضه می‌شود که رقمی قابل قبول برای تاکسی‌های سمند محسوب می‌شود.

اما چگونه برای دریافت لاستیک دولتی اقدام کنیم؟

متقاضیان دریافت لاستیک دولتی می‌توانند با مراجعه به نمایندگی‌های شرکت بارز در سراسر کشور، و ارایه مدارک لازم، نسبت به دریافت این تایرها اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز برای دریافت لاستیک دولتی نیز عبارتند از: اصل و کپی سند مالکیت خودرو یا همان برگ سبز، کپی کارت خودرو و کپی کارت ملی مالک خودرو. همان‌گونه که در متن مشاهده شد، قیمت لاستیک دولتی در نمایندگی‌های بارز اختلاف فاحشی با قیمت بازار آزاد دارد و افرادی که نایز به دریافت این لاستیک‌ها دارند، می‌توانند با روش گفته شده نسبت به دریافت آنها اقدام نمایند.

 

بیشتر بخوانید: