خبرگزاری ایسنا: «قیمت اجاره یک شب اتاق در هتل‌های ۳ستاره ایران اندازه پول یک همبرگر در قاره اروپاست.» » هتلداران اعتقاد دارند اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده، از سویی با اعمال قوانین سختگیرانه، به خارجی‌ها برای خوابیدن در هتل‌های ایران یارانه داده می‌شود. نرخ یک شب اقامت در هتلی ۴ ستاره در شهر […]

خبرگزاری ایسنا: «قیمت اجاره یک شب اتاق در هتل‌های ۳ستاره ایران اندازه پول یک همبرگر در قاره اروپاست.» » هتلداران اعتقاد دارند اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده، از سویی با اعمال قوانین سختگیرانه، به خارجی‌ها برای خوابیدن در هتل‌های ایران یارانه داده می‌شود.

نرخ یک شب اقامت در هتلی ۴ ستاره در شهر تهران برای مسافر بیگانه ۱۱۲ یورو است که با ارز آزاد ۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و با ارز نیما حدود ۱ میلیون تومان می‌شود. نرخ همین اتاق برای مسافر ایرانی ۷۵۰ هزار تومان است.

این اتفاق درحالی رخ داده که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هنوز به اجرای طرح «دو نرخی» شدن هتل‌ها رأی مثبت نداده است.

هزینه کالاهای پر مصرفی چون لبنیات و انرژی‌های عام من جمله آب در هتل‌ها ۵ برابر شده است با این وجود هتلدارها نمی‌خواهند این افزایش هزینه را از جیب مردم جبران کنند. مسئله هتلدار این است که به چه سبب باید به خارجی‌ها برای ماندن در هتل یارانه بدهند.

هرچند نوسانات ارزی در داخل کشور هتل را برای اتباع بیگانه به کالایی ارزان مبدل کرده و بعضی هتلداران فارغ از قیاس نرمال و کیفیت خدمات و بدون توجه به نظر خارجی‌ها در این‌باره، تنها به قیاس نرخ هتل‌های ایران با دیگر کشورها می‌پردازند، اما آنچه طرح دو نرخی شدن هتل‌ها را به چالش مبدل خواهد کرد، وضع اقتصاد شهروند ایرانی است که گروهی از کارشناسان اعتقاد دارند با ادامه این روند، در آینده‌ای نه چندان دور هتل را تماما از سبد خانوار خارج خواهد کرد.

به باور بیدگلی، مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران نیز کفه ترازوی مهمان های ایرانی در هتل‌ها به نسبت خارجی‌ها سنگین‌تر است اما جواب آن برای گرانی‌هایی که به علت نزدیک‌تر شدن فاصله نرخ ارزی و ریالی در بعضی هتل‌ها اتفاق افتاده، این است که: وقتی سازمان میراث فرهنگی آزادسازی نرخ را اجرا نمی‌کند، بنابراین این مردم کشور می باشند که متضرر می‌شوند.

او پس از آن در دفاع از کارکرد هتلداران اظهار کرد: ما شهریورماه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مورد میزان افزایش نرخ یک سال آینده بر طبق فرایند عادی هر سال مذاکره نمودیم که مسؤولان آن با استناد به گزارش خبرنما به نقل از بانک مرکزی، تورم کشور را حدود ۱۳ درصد اعلام و خواستند که هتل‌ها نیز متناسب با آن افزایش نرخ را لحاظ کنند. درحالی که منحصرا هزینه لبنیات به کار رفته در یک وعده صبحانه هتل از سال قبل تا سال کنونی چند برابر شده است.

هزینه آب یک هتل ۵ ستاره در تهران برای یک دوره یک ماهه از ۴۰ میلیون به ۲۴۰ میلیون تومان فرا رسیده است. جامعه هتلداران هزینه انرژی مصرفی هتل‌های سراسر کشور را جمع‌آوری کرده که مستند به آن نرخ عام انرژی ۵ برابر شده است. در چنین شرایطی هتل چه طور می‌تواند منحصرا ۱۳ درصد به نرخ سال قبل خود اضافه کند؟

در چنین شرایطی هتل چه طور می‌تواند منحصرا ۱۳ درصد به نرخ سال قبل خود اضافه کند؟بیدگلی اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید فوری به جریان گرانی و نوسانات ارزی عکس العمل نشان می‌داد و قیمت‌ هتل‌ها را تغییر می‌داد، هرچند که هتلداران وقتی هم با سازمان میراث فرهنگی در مورد یک عدد به توافق می‌رسند، به علت شرایط اقتصادی مردم ناچارند قیمت‌ها را تخفیف بدهند که گاه تا ۷۰ درصد هم می‌رسد.

در سال ۱۳۹۰ هر خانوار دهک دهم (ثروتمندترین) میانگین برای هتل و رستوران یک میلیون و ۴۰۲ هزار تومان و هر خانوار دهک نخست (کم درآمدترین) میانگین ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان هزینه نموده است. این میزان در سال ۹۶ به ترتیب ۳ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان برای دهک دهم و ۶۰ هزار و ۴۰۰ هزار تومان برای دهک نخست بوده است. با این حساب در سال ۹۰ ثروتمندترین خانوار ایرانی ۴۱ برابر و در سال ۹۶ حدود ۵۶ برابر فقیرترین خانوار ایرانی برای هتل و رستوران هزینه نموده است.