به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، گرچه مردم در مورد ها مکرر وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و برطرف آن می دانند، اما در اصل تیم تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آن را برعهده دارد، برای این مبحث تصمیم می گیرد که وزیر ارتباطات نیز تنها عضوی از این تیم محسوب […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، گرچه مردم در مورد ها مکرر وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و برطرف آن می دانند، اما در اصل تیم تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آن را برعهده دارد، برای این مبحث تصمیم می گیرد که وزیر ارتباطات نیز تنها عضوی از این تیم محسوب می گردد و برطرف فیلتر شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر یا تصمیم برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و دیگر پیام رسان ها و وب سایت ها، از صافی این تیم می گذرد.

تیم تعیین مصادیق مجرمانه سال ۱۳۸۸ و به دنبال تصویب قانون جرم ها رایانه ای در مجلس شورای اسلامی بنیان نهاده گردید. این تیم طبق ماده ۲۲ قانون جرائم رایانه ای متشکل و مسیولیت نظارت بر فضای سایبری و پالایش تارنماهای در بر دارنده محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را عهده دار است. در این کمیته که مسیولیت فیلترینگ را عهده دار است، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با احتساب وزیر و با حضور شخصی که به مسائل ذی ربط به فناوری آشنا باشد، دو عضو دارد و از آن جایی که تصمیم های تیم با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود، این دو عضو توان دارند در درصدی از تصمیم ها نقش دارا باشند.

لیست مصادیق محتوای مجرمانه دربردارنده هفت بخش محتوا بر علیه عفت و اخلاق عمومی، محتوا بر علیه مقدسات اسلامی، محتوا بر علیه امنیت و آسایش عمومی، محتوا بر علیه مقام های و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای مجرمانه ذی ربط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی و محتوایی که تحریک، ترغیب، یا دعوت به انجام گناه کند، می شود و تیم تعیین مصادیق مجرمانه موظف هست به شکایات ذی ربط به مصادیق فیلترشده رسیدگی و نسبت به آنان تصمیم گیری کند و هر شش ماه گزارشی در مورد روند فیلتر محتوای مجرمانه عرضه دهد.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- وقتی که مدیرعاملی شرکت ارتباطات زیرساخت را به عهده داشت، در مورد روند فیلترینگ اظهار کرده بود: بر طبق مصوبات و آنچه ابلاغ شده برای اجرای این مبحث سلسله مراتبی وجود دارد و به این ترتیب با توجه به آن که بر طبق مصوبات این چنین اعلام گردیده که مباحث ذی ربط به این حوزه از سوی دبیر تیم فیلترینگ مطرح شود، طبعا برای اجرای این امور لازم هست که از سوی چنین مرجعی به ما اطلاع رسانی شده باشد.

جهرمی در مورد مداخله قوه قضاییه در بحث فیلترینگ سایت ها نیز گفته بود: بر طبق ماده ۲۱ قانون جرم ها رایانه ای فراهم آورندگان خدمات دسترسی موظف می باشند دستورات قضایی و تیم فیلترینگ را در این حوزه اجرا کنند. ما بر طبق آنچه به عنوان دستورالعمل و قانون به ما ابلاغ شده، فیلترینگ سایت های اعلام گردیده را اجرا می کنیم. شرکت ارتباطات زیرساخت مشابه فرایند پیشین دستورات قضایی را نیز دریافت کرده و خود را مجبور به اجرای آنان می داند.

وی علاوه بر این گفته بود: این که قانون گذار اشاره کرده مصادیق غیرمجاز را کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای تشخیص می دهد، نافع مسیولیت قوه قضایی نمی شود، زیرا امکان دارد فردی به قوه قضاییه شکایت کرده باشد و به صورت مثال یک سایت با شکایت خصوصی رو به رو بوده باشد که این مبحث از سوی قوه قضائیه پیگیری می شود، یا امکان دارد جرم ها دیگری مثل ورود به حریم شخصی و … انجام گیرد که در این حوزه دادگاه ها توان دارند جدا از تیم فیلترینگ خود به فیلتر یک سایت رای بدهند.

اما جدیدا صادق عباسی شاهکوه -مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- با تاکید بر نقش اجرایی زیرساخت در فیلترینگ، ، گفت: تخصص فنی در این زمینه ندارم اما زیرساخت یکی از حلقه های زنجیر هست. وظیفه مرکز ملی فضای سایبری نظارت بر حلقه های این زنجیر هست، ولی ما هنوز گزارش رسمی از این که وظیفه خود را بدرستی انجام نمی دهیم دریافت نکردیم.

البته پس از ان، مرکز ملی فضای سایبری به این سخنان عکس العمل نمایش داد و ارتباطات عمومی این مرکز اعلام نمود: مرکز ملی فضای سایبری کشور به عنوان ناظر بر اجرای قوانین در حوزه فضای سایبری کشور برخلاف ادعای مدیر عامل شرکت زیرساخت طی نامه های مکرر به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و هم چنین ریاست هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت مکررا در مورد وضع نامناسب فیلترینگ با ارایه ظواهر و مدارک لازم گزارش داده و توقع دارد با برطرف نواقص وضع مزبور بهبود یابد.

جهرمی علاوه بر این اوایل سال جاری در مورد نقش وزارت ارتباطات در فیلترینگ گفته بود: وزارت ارتباطات مرجع تصویب و تصمیم پالایش (فیلترینگ) یا برطرف آن نیست، ، لکن طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و بنابر قانون مجبور به اجرای مصوبات کمیته ها و شوراهای مشخص شده در این حوزه و احکام قضایی هست.

این در حالی هست که جدیدا حمیده زرآبادی -عضو کمیسیون صنعت های و معادن مجلس شورای اسلامی- از طرح سؤال از وزیر ارتباطات اطلاع داد که به سوالاتی من جمله اینکه امکانات ذی ربط به فیلترینگ و شنود شبکه های موجود در کشور از محل چه بودجه ای و توسط چه سازمانی خریداری و در کجا و توسط چه کسانی انتصاب، حفظ و بهره برداری می شود، جواب دهد.

گرچه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونانش اعتقاد دارند این وزارتخانه تنها نقش اجرای فیلترینگ به لحاظ فنی را بر عهده دارند، اینکه نمایندگان مجلس قصد طرح سؤال از وزیر در مورد فیلترینگ را دارند، در شرایطی که زیرساخت تنها خود را مجبور به اجرای دستورات تیم ذی ربط و قوه قضاییه می داند، نباید محلی از اعراب داشته باشد. اگر اعمال فیلترینگ طبق تصمیم تیم تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صورت می گیرد، نمی شود تنها مجریان آن را مقصر دانست، آن هم در شرایطی که مرکز ملی فضای سایبری اعلام نموده مکررا در مورد وضع نامناسب فیلترینگ گزارش داده و انتظار بهبود در این زمینه را دارد.

انتهای پیام