سعید سبزه محمدی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان کشفیات گوشت مرغ مظنون به قاچاق نسبت به تولید آن در استان زیاد نیست و نمی‌توان آن را دلیلی برای کاهش جوجه ریزی یا کاهش مرغ در بازار دانست. وی ادامه داد: در ۹ ماه امسال چهار هزار و ۱۴۰ قطعه گوشت مرغ و […]

سعید سبزه محمدی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان کشفیات گوشت مرغ مظنون به قاچاق نسبت به تولید آن در استان زیاد نیست و نمی‌توان آن را دلیلی برای کاهش جوجه ریزی یا کاهش مرغ در بازار دانست.
وی ادامه داد: در ۹ ماه امسال چهار هزار و ۱۴۰ قطعه گوشت مرغ و ۱۶ هزار و ۵۰۰ قطعه جوجه یک روزه به افغانستان قاچاق شده است.

کارشناس مسوول اقتصادی دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی کشفیات گوشت مرغ و جوجه یکروزه قاچاق در سال گذشته را ۴۰ هزار و ۲۴۴ قطعه ذکر کرد و گفت: دلیل کشف این حجم از قاچاق بیشتر به سبب تغییر نرخ ارز و مزیت دار شدن قاچاق آن از استان بوده است.

وی افزود: میزان خروج روغن از استان نیز آنقدر نیست که تاثیری در کمبود آن در بازار داشته باشد، بیشتر کمبود روغن در بازار به مشکلات بخش تولید بازمی‌گردد.

سبزه محمدی میزان کشفیات مظنون به قاچاق روغن در ۹ ماه امسال را ۶۷ تن ذکر و بیان کرد: در حال حاضر خروج روغن وارداتی خارج از شبکه مصرف مشمول برخورد قانونی می‌شود اما این موضوع روغن داخلی را دربرنمی گیرد.

وی به نحوه هدفگذاری در مقابله با قاچاق کالاهای اساسی در خراسان رضوی پرداخت و ادامه داد: پیش از این دام جزو کالاهای هدف مبارزه با قاچاق نبود اما از آنجا که به میزان زیاد از خراسان رضوی خارج و از مرزهای دیگر استانها قاچاق می‌شد، تبصره چهار ماده ۱۸ قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز و ضوابط اختصاصی برای مقابله با خروج از شبکه آن تعریف و هدفگذاری شد.

کارشناس مسوول اقتصادی دبیرخانه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی گفت: شرایط مشابه برای آرد نیز در خراسان رضوی بوجود آمده و طی پیگیریهای متعدد استان، پیش نویس برای تدوین ضوابط اختصاصی ویژه مقابله با خروج از شبکه آن تنظیم شده است تا مشمول تبصره چهار ماده ۱۸ قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز شود.

وی دام، سوخت، دارو و لاستیک را از مجموع ۲۰ قلم کالایی برشمرد که ضوابط اختصاصی برای مقابله با خروج از شبکه آن تدوین و مشمول تبصره چهار ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شده است.

تبصره چهار ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص کالای موضوع قاچاق، کالای تولید داخل یا وارداتی است که به صورت تجاری بر خلاف ضوابط تعیین شده دولت خرید، فروش، حمل یا نگهداری شود. علاوه بر فراورده های نفتی و دارویی، سایر مصادیق کالاهای موضوع قاچاق مطابق ماده (۲) این دستورالعمل تعیین می شود.