به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روایت بعضی مسافران فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) بر این است که زیادتر مراجعان این فرودگاه، دانشجوهای و ایرانی ها مقیم خارج از کشور می باشند که تعطیلات تابستانی خود را تمام کرده و راه بازگشت به خانه را در پیش گرفته اند که طبق معمول ترجیح […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روایت بعضی مسافران فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) بر این است که زیادتر مراجعان این فرودگاه، دانشجوهای و ایرانی ها مقیم خارج از کشور می باشند که تعطیلات تابستانی خود را تمام کرده و راه بازگشت به خانه را در پیش گرفته اند که طبق معمول ترجیح زیادتر آنان استفاده از ایرلاین های بیگانه است که البته شمارشان با توجه به حذف مقصد ایران از برنامه پروازیشان درحال کاهش است.

بیمار ها، تاجران و مامورین خدمت در خارج از کشور نیز از دیگر مسافران این روزهای فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به شمار می آیند که ناگزیر و به هر نرخ از این پروازهای گران شده استفاده می نمایند. شاید کوچکترین جمع به همان مسافران ایرانی اختصاص داشته باشد که عنوان گردشگر دارند و خارج شدن ارز توسط آنان به طور مستمر محل منازعه بوده است.

یکی از مسؤولان فرودگاه امام خمینی (ره) در اولین روزهای شروع التهابات نرخ بلیت هواپیما، ، در مورد وضع سفرهای هوایی به ایسنا بیان کرد: در حال حاضر نقطه اتکای کلیدی سفرهای بیگانه به مسافرانی است که عزیمت اقتصادی و تجاری انجام می دهند و کلیدی ترین نگرانی، ذی ربط به احتمال کاهش تعداد مسافران توریستی است.

این روزها تابلوی پروازهای خروجی فرودگاه امام خمینی (ره) که نمایشگر ابطال متعدد پروازهای شرکت های ایرانی است، نمود واضحی از هشدارهای اولیه تابلویی که تکرار عنوان «کنسل شدِ» آن در ساعت های پرازدحام این فرودگاه، مصداق زنگ خطر برای صنعت هوانوردی ایران است.

آژانس های مسافرتی کلیدی ترین سبب این بحران را که روی سفرهای بیگانه ایرانی ها نیز تاثیر گذاشته، کارکرد شرکت های هواپیمایی می دانند که از زمان قطع پرداخت ارز دولتی، به دستاویز این که ۶۰ درصد از هزینه هایشان ارزی محاسبه می گردد و باید آن را آزاد تهیه کنند، نرخ ها را چندین برابر افزایش داده اند.

هرچند به زعم شرکت های هواپیمایی افزایش نرخ ها حداقل تا ۳۰ درصد بوده اما به گفته آژانس داران و سایت های فروش بلیت نرخ پایه شرکت های هواپیمایی ایرانی در یک ماه موخر در بعضی مسیرها به ویژه بیگانه حتی تا بیشتر از ۶۰۰ درصد افزایش داشته است. این وضع اخطارهایی را به دنبال داشت مبنی بر این که نه فقط به سفرهای هوایی ایرانی ها در داخل و خارج کشور عارضه وارد می گردد و صنعت گردشگری به مخاطره خواهد افتاد که صنعت هوانوردی نیز ورشکسته خواهد کرد. این همان شرایطی است که علی رغم بعضی مقاومت ها برای کنترل نرخ بلیت ها، این روزها در تابلوی پروازهای خروجی فرودگاه های بین المللی ایران و فرودگاه های داخلی نمود بیرونی پیدا نموده است.

با این حال وزیر راه در جواب به اولین هشدارها بیان کرد: «در شرایط فعلی محافظت صنعت هوانوردی از نرخ پروازها برای کشور بسیار با اهمیت تر است و باید بتوانیم این صنعت را از گزند تحریم ها محافظت و در حرکت نگه داریم. »

البته که این حرف وزیر واکنش هایی داشت؛ سیدهادی بهادری ـ عضور کمیسیون عمران مجلس ـ »در این باره متذکر شده بود: «صنعت هوانوردی منسوب به مسافر است. با فدا شدن مسافر، این صنعت از بین خواهد رفت. در نتیجه باید پشتیبانی های لازم از مسافران صورت پذیرد تا این صنعت بتواند روی پای خود بایستد. هزینه های بسیاری برای توسعه فرودگاه ها شده است که با پشتیبانی نکردن از مسافران و نابود شدن این صنعت، شاهد هدررفت آن سرمایه ها می باشیم. »

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری هم برخلاف دیدگاه وزیر راه اظهار نظر کرده است: « »: «معتقدیم که صنعت هواپیمایی به وجود مسافر زنده است، پس اگر نرخ ها منتج به کاهش عزیمت گردد قطعا به گردشگری و صنعت هواپیمایی لطمه می زند. من درخواستم را به رییس جمهور داده ام، امید دارم تصمیمی گرفته گردد که منفعت های مردم و مسافران در آن دیده گردد و به صنعت حمل و نقل هوایی نیز آسیبی وارد نشود. »

با این حال در آخرین نشستی که سازمان هواپیمایی با معاونت گردشگری داشت، »، عابدزاده به شرکت های هواپیمایی حق داده و بیان کرد: «صنعت هواپیمایی جزء صنعت های پولدار نیست، در کشور ما نیز باید این چنین باشد. کسانی که دنبال نفع می باشند وارد این صنعت نشوند. متاسفانه نگاه اشرافی به صنعت هواپیمایی خسارات بسیاری وارد کرده است، اگر آزادسازی نرخ بلیت صورت نمی گرفت صنعت هواپیمایی کشور از بین می رفت، یکی از مسائلی که تا دو سال پیش داشتیم این بود که خط های هوایی نمی توانستند پول سوخت خود را بپردازند. »

»او از عقب نشینی در سیاست نرخ گذاری شرکت های هواپیمایی نیز استقبال نکرده و بیان کرد: «بازگشت به شرایط گذشته به معنای نابود شدن صنعت هواپیمایی کشور است، نباید تحت تاثیر جو قرار دریافت کنیم، حمل ونقل هوایی عیار سنجش توسعه کشور است و ما نباید روند درستی را که در این حوزه ایجاد شده است، متوقف نماییم. »

»

»معاون گردشگری معتقد است آنچه در شرکت های هواپیمایی تا به حال به وقع ملحق شده رهاسازی نرخ ها بود نه آزادسازی. رویه ای که امید می رود با تعیین سقف برای نرخ مسیرهای داخلی

انتهای پیام