به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «‌مورگان اورتاگس» روز دوشنبه در نشست خبری خود این مطلب را در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مطرح کرد که پرسید «جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده شبکه سایبری سیا را کشف کرده است». دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه از کشف […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «‌مورگان اورتاگس» روز دوشنبه در نشست خبری خود این مطلب را در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مطرح کرد که پرسید «جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده شبکه سایبری سیا را کشف کرده است».

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه از کشف و نابودی یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های جاسوسی سایبری سازمان سیا از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران خبر داد و گفت: با کشف این شبکه بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا کاملاً نابود شد.

دریادار «علی شمخانی» اظهار داشت: حمله سایبری علیه کشورها روی دیگر حمله نظامی است که آمریکا به صورت غیرقانونی و برخلاف موازین حقوقی و حتی ادبیات و سیاست‌های امنیتی خود، به آن مبادرت می‌کند و باید پاسخگوی این اقدام خود در مجامع بین المللی باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تصمیم ایران برای کاهش محدودیت‌های برجامی خود، گفت: متأسفانه این تصمیم برای ما تعجب آور نبود، این الگوی رفتاری ۴۰ سال گذشته آنها است. آنها در طول اجرای برجام هم برنامه ساخت موشکی خود را دنبال کردند، تحریم‌ها را اعمال کردیم و هیچ رفتار معتدلی از سوی آنها ندیدیم.

اورتاگس در ادامه اتهامات واهی خود گفت: برعکس، آنچه که در هفته‌های گذشته دیدیم تهدید برای انسداد تنگه هرمز بود. این رفتار نه فقط مشکلی برای برجام بلکه مشکلی برای هنجارهای بین المللی در چگونگی رفتار کشورها و آزادی ناوبری و دریاها است.

وی بدون اشاره به اخاذی تحریمی آمریکا و اقدامات تروریسم اقتصادی کاخ سفید علیه مردم ایران، از جامعه بین المللی خواست به آنچه که او «اخاذی هسته‌ای ایران» نامید، اجازه ندهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این دولت معتقد است که ادامه اجرای ایران به تعهدات برجامی آن ارزشمند است در حالی که ترامپ همواره از آن به عنوان بدترین توافق تاریخ یاد کرده است؟ گفت ما درخواست خود را آنچه که او "رژیم ایران" خواند، مبنی بر دست نیافتن به سلاح اتمی بر اساس تبعیت از تعهدات خود به جامعه بین المللی تکرار می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: متأسفانه اعلام امروز ایران برای ما شگفت آور نبود و این همان دلیلی است که رئیس جمهوری اعلام کرده است که برجام نیازمند جایگزینی با یک توافق جدید و خوب است.
اورتاگس در ادامه با تکرار ادعاهای بی اساس گفت: ما از ایران می‌خواهیم که بر اساس تعهدی که به جامعه بین المللی داده است از رفتن به سوی دستیابی به سلاح اتمی خودداری کند.
وی با اشاره به اینکه وزیر خارجه با دیگر مقامات دولت از نزدیک همکاری می‌کند، اضافه کرد: او با سرپرست وزارت دفاع بارها درباره دفاع از مردم و منافع ما با تمرکز بر راه حل های دیپلماتیک صحبت کرده است و شاناهان و تیم او در وزارت دفاع هم بر گزینه‌های نظامی برای حفاظت از مردم و منافع و متحدانمان تمرکز دارند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: وزیر خارجه آمریکا با دبیرکل ناتو، مقامات چین و وزیران خارجه سنگاپور، کویت، امارات، قطر، انگلیس و کره جنوبی تماس گرفته است. ما بسیار سخت کار می‌کنیم تا ارزیابی خود را از اقدامات هفته گذشته ایران ارائه دهیم.
اورتاگس با این ادعا که فشار حداکثری ما ادامه دارد، گفت: ارزیابی‌های ارائه شده از سوی وزیر خارجه آمریکا به رسانه‌ها مبتنی بر داده‌های اطلاعاتی، سلاح‌های استفاده شده، سطح تخصصی که نیاز است تا این عملیات اجرا شود و شباهت به جدیدترین حملات ایرانی‌ها به کشتی‌ها بوده است و البته هیچ گروه نیابتی در منطقه این سطح مهارت را ندارد تا بتواند چنین عملیات سطح بالایی را اجرا کند.
وی بدون توجه به انزوای کشورش در میان کشورهای جهان گفت: ما با شرکای بین المللی خود که مایلند این رفتار ایرانی‌ها متوقف شود، ایران به میز مذاکره بازگردد و آنهایی که به ما کمک می‌کنند تا ایران یک رفتار عادی داشته باشد، همکاری خواهیم کرد. درخواست ما بلند و دست نیافتنی نیست، درخواست ما این است که آنها ترور در منطقه را متوقف کنند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا از ایران می‌خواهید که از برجام تبعیت کند در حالی که آمریکا از آن خارج شده است؟ گفت: ما خیلی روشن گفته‌ایم، هم رئیس جمهوری و هم وزیر خارجه به صراحت گفته‌اند که دستیابی ایران به سلاح اتمی را تحمل نخواهیم کرد و باید متوقف شود.
اورتاگس افزود: از این رو، با کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا با هر اقدامی که آنها برای رسیدن به سلاح اتمی اتخاذ کنند، مقابله خواهد شد. در نتیجه هیچ تحریمی به خاطر رفتارهای بدخواهانه آنها کاهش نخواهد یافت.
وی درباره اظهارات جیسون گرینبلات نماینده ویژه آمریکا در سرزمین‌های اشغالی درباره کرانه باختری هم گفت هیچ طرحی از سوی رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری وجود ندارد که به ما ارائه شده باشد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره چرایی ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی ادعا کرد، این منحصر به سعودی‌ها نیست بلکه ما به اردن و امارات هم سلاح می‌فروشیم که ناشی از تهدید برجسته از سوی ایران است.