آفتاب نیوز : ماجرا از آن جا آغاز گردید که همزمان با حضور ریاست جمهوری در مجلس برای عرضه لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور جمعی از نمایندگان استان های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه به سمت در ورودی مجلس رفتند و آغاز به صحبت با ریاست جمهوری کردند، این گفت وگوها تا […]

آفتاب نیوز : ماجرا از آن جا آغاز گردید که همزمان با حضور ریاست جمهوری در مجلس برای عرضه لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور جمعی از نمایندگان استان های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه به سمت در ورودی مجلس رفتند و آغاز به صحبت با ریاست جمهوری کردند، این گفت وگوها تا صندلی ریاست جمهوری ادامه پیدا نمود و بعد از نشستن وی بر صندلی هم این نمایندگان دور روحانی جمع شده و آغاز به صحبت با وی کردند، صحبت های آنان تا جایی ادامه پیدا نمود که «علی لاریجانی» ریاست مجلس از نمایندگان خواست دور دکتر حسن روحانی را خلوت کنند و اذن دهند که وی از بودجه ۹۸ دفاع نماید.
وقتی که ریاست جمهوری برای دفاع از بودجه سال ۹۸ پشت تریبون مجلس رفت، مجید ناصری نژاد، هدایت الله خادمی، عباس پاپی زاده و عده ای از نمایندگان استان خوزستان در برابر مجلس شورای اسلامی در کنار جایگاه ریاست جمهوری ایستاده و تجمع کردند.
هدایت الله خادمی نماینده ایذه با حالتی طلبکارانه و دست به کمر به اظهارات ریاست جمهوری گوش می کرد و در میان صحبت های ریاست جمهوری نیز با حالت اعتراض داد می زد.
وقتی که ریاست جمهوری با این صحنه رو به رو گردید در قسمتی از صحبت هایش گفت: قول می دهم شورای عالی آب را در سال جاری زیادتر تشکیل دهیم، وظیفه دولت هست که به تمام کشور برابر نگاه کند. دولت به همه منطقه های کشور در نظر دارد.
وقتی که ریاست جمهوری این مطالب را بیان می کرد ناگهان صدای داد آنان زیادتر گردید، جاسم ساعدی با داد و بیداد قصد نزدیک شدن به جایگاه هیات رییسه مجلس را داشت که اعضای هیات رئیسه جلوی او را گرفتند.
علی لاریجانی ریاست مجلس خطاب به نمایندگان تجمع کننده گفت: این جا جمع نشوید، سر جایتان بنشینید، من پیشتر با شما صحبت کرده بودم. به چه سبب جو مجلس را به هم می ریزید.
رخدادهای تا جایی پیش رفت که حجت الاسلام ناصری نژاد با حالت اعتراض و هجوم به کنار دکتر روحانی در پشت تریبون رفت و آغاز به صحبت کردن با وی کرد که ریاست جمهوری جوابی به او داد، در ادامه علی لاریجانی ریاست مجلس به او گفت به صندلی خود بروید به چه سبب مجلس را ناآرام می کنید.
هر زمان درگیری های پارلمانی در بعضی کشورها به وقوع می پیوندد دیگر کشورها این مبحث را تقبیح می کنند و نسبت به آن عکس العمل نشان می دهند، متاسفانه بعضی از نمایندگان به جای این که سخن های خود را به گوش ریاست جمهوری برسانند با حرکاتی فحش آمیز مرکز قانون گذاری کشور را به تنش کشیدند.
رفتاری که دیروز شاهد بودیم، این سؤال را مطرح می نماید که چگونه بعضی از نمایندگان که ادعای قانون مداری دارند در مرکز قانون گذاری، قانون گریزی می کنند تا این مبحث بهانه ای برای دشمنان گردد.
اعتراض به ریاست جمهوری و زدن سخن مردم به او، حق نمایندگان هست ولی نباید این طور باشد که این حق به فحش های متعدد تبدیل گردد. این مبحث وجهه خوبی از مرکز قانون گذاری کشورمان به جای نخواهد گذاشت.
بعضی نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که حواشی ایجاد شده در جلسه موخر پارلمان زیادتر وجهه انتخاباتی دارد، یعنی این که عده ای از نمایندگان قصد دارند با این چنین کارهای برای خود رای بخرند و تبلیغات انتخاباتی انجام دهند.
««جلال میرزایی» نماینده ایلام معتقد هست: سال آینده ما انتخابات مجلس را پیش رو داریم این مشی بعضی نمایندگان زیادتر جنبه انتخاباتی دارد، به نظر می آید که کارنامه بعضی از آقایان پر نیست و آنان با این کارهایشان قصد دارند به چشم بیایند.
وی اضافه کرد: این چنین کارهای ناظر به حل مشکلات نیست، درست هست که نمایندگان باید کارها را پیگیری کنند ولی با این رفتارها مشکلات حل نمی توان.
وی تصریح نمود: نمایندگان مجلس بدانند که این رفتارهای ناجور مورد پسند مردم نخواهد بود.
نماینده مردم ایلام در مجلس به استعفای نمایندگان اصفهان اشاره نمود و گفت: مشی آنان مدنی تر بود، بدون فحش به کسی، کناره گیری و کوشش کردند که مشکلاتشان را به گوش مسئولین برسانند ولی این که در صحن به ریاست جمهوری فحش گردد اصلا کار پسندیده و اخلاقی نیست.
وی دنبال کرد: در این شرایط این رفتارها به واگرایی ها دامن می زند، ما امروز نیازمند وحدت، انسجام و همبستگی در کشور هستیم نباید این چنین انسجام کشور را دچار صدمه کرد.
در این راستا «محمود صادقی» نماینده تهران معتقد هست: ما در جلوی جایگاه هیات رئیسه مجلس شاهد به صف شدن نمایندگان بعضی استانها بودیم.
وی یکی از چالش های کشور را چالش آب دانست و گفت: مدیریت متوازنی در توزیع مراجع آبی و اتنقال آب صورت نگرفته به همین علت ما شاهد ناآرامی های بسیاری در خوزستان هستیم.
وی گفت: مجلس و نمایندگان احساس می کنند در سیاستگذاری و برآیند تصمیم گیری، تصمیم سازی و توزیع مراجع امور متفاوت ذی ربط به کشور تاثیرگذاری ندارند و از سوی دیگر با خواسته های موکلین خود رو به رو می باشند.
صادقی دنبال کرد: نمایندگان احساس می کنند توان پاسخگویی به مردم ندارند، از نگاه انضباطی نیز ریاست مجلس با این اشخاص برخورد کرد و از آنان خواست که نظم جلسه را به هم نریزند ولی باید مد نظر داشته باشیم اگر به مبحث آب رسیدگی نشود ما در آینده با جنگ آب رو به رو هستیم.
اعتراضات نمایندگان مجلس می توانست قابل احترام تر و اخلاق مدارانه تر بیان گردد، مراسمی که محل قانون گذاری کشور هست باید بتواند قانون مندانه سخن مردم را به گوش مسئولین اجرایی کشور برساند، مطمئنا مردم هم قصد ندارند شاهد این چنین درگیری ها و فحش ها در خانه ملت باشند.
مرجع: ایرنا