فرهیختگان: آندره‌آ استراماچونی پس از آنکه استقلال را به صدر جدول رساند، به‌طور ناگهانی از ایران خارج شد، آن هم درست در روزی که تیمش بازی حساسی با پیکان و به سه امتیاز بازی نیاز مبرم داشت. مربی ایتالیایی تاکید کرده به خاطر نوع پرداختی‌های استقلال به دردسر افتاده، چراکه براساس قوانین اروپا، پولشویی اتهامی […]

فرهیختگان: آندره‌آ استراماچونی پس از آنکه استقلال را به صدر جدول رساند، به‌طور ناگهانی از ایران خارج شد، آن هم درست در روزی که تیمش بازی حساسی با پیکان و به سه امتیاز بازی نیاز مبرم داشت. مربی ایتالیایی تاکید کرده به خاطر نوع پرداختی‌های استقلال به دردسر افتاده، چراکه براساس قوانین اروپا، پولشویی اتهامی برابر با ۲۰ تا ۴۰ سال زندان دارد و سرمربی آبی‌ها نیز به همین اتهام به دادگاه‌های ایتالیایی احضار شده است.

گفته می‌شود او دستمزدش را در قسط‌های ۵ هزار یورویی دریافت کرده و به دلیل آنکه منبع دریافت پولش از صرافی‌های مختلف و ناشناس بوده، به پولشویی متهم شده است. با این حال تازه‌ترین اظهارات سرمربی ایتالیایی نشان می‌دهد که فعلا اتفاق مهمی رخ نداده و اگر خیالش آسوده شود و با شروطش نیز موافقت شود، به تهران باز خواهد گشت.

تلاش برای بازگرداندن استرا

یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو؛ این مبلغ قراردادی است که دی مارزیو اعلام کرده بود استراماچونی برای حضور در استقلال آن را دریافت خواهد کرد. مبلغی که همسر سرمربی ایتالیایی استقلال و یورونیوز نیز آن را تایید کرده‌اند، با این حال این مبلغ برای دو فصل است. ماجرا جایی عجیب‌تر شد که استرا تصمیم گرفت مدت قراردادش را نصف کند. این موضوعی بود که اسماعیل خلیل‌زاده، عضو هیات‌مدیره باشگاه استقلال آن را اعلام کرد، نصف شدن قرارداد در کنار دریافت دستمزد کامل از شروط استراماچونی برای بازگشت به استقلال است.

به همین دلیل هم مسئولان و هواداران باشگاه استقلال امیدوار به بازگشت او هستند. هیات‌مدیره باشگاه استقلال به‌خوبی می‌دانند که شرط بقای آنها در پست فعلی‌شان بازگرداندن استراماچونی است و به همین دلیل تمام تلاش‌شان را می‌کنند که با همه شرایط او موافقت کنند. در این راستا شنیده می‌شود تلاش‌ها برای تامین دستمزد او هم ادامه دارد و احتمالا به‌زودی استرا راهی ایران می‌شود.

مبلغ واقعی قرارداد چقدر است؟

براساس شنیده‌ها استراماچونی درخواست مبلغی کمتر از ۸۰۰ هزار یورو برای یک فصل داده و درصورت تامین این مبلغ تا پایان فصل روی نیمکت آبی‌ها خواهد نشست. هرچند برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند استراماچونی قرار بود سالیانه ۵۰۰ هزار یورو دریافت کند و درواقع او قصد دارد ۳۰۰ هزار یورو بیش از آنچه توافق کرده بود، دریافت کند، اما هیچ خبر موثقی در این‌باره وجود ندارد.

همه اخباری که از باشگاه به گوش می‌رسد این است که استراماچونی هیچ درخواستی مبنی‌بر افزایش حقوقش نداشته بلکه فقط می‌خواهد مدت قراردادش نصف شود. اما آیا قرارداد یک‌ساله با استراماچونی هواداران را راضی خواهد کرد؟ مهم‌تر آنکه آیا او پس از این و درصورت پیش آمدن اولین مشکل دوباره قهر خواهد کرد؟

قول شوالیه به وزارت

مسئولان وزارت ورزش و جوانان در روزهای گذشته با مدیران متعددی مذاکره کرده‌اند. براساس شنیده‌ها علی فتح‌الله‌زاده که تلاش زیادی برای رسیدن به مدیرعاملی باشگاه دارد، با اعضای هیات‌مدیره باشگاه تماس گرفته و اعلام کرده هرطور شده باید استراماچونی را حفظ کنند و وقتی پاسخ شنیده که او درخواست نصف شدن مدت قراردادش را دارد، اعلام کرده با این موضوع مخالفت نشود تا حکم حضور شوالیه آبی‌ها روی نیمکت مدیرعاملی استقلال قطعی شود. ظاهرا فتح‌الله‌زاده گفته تا پایان فصل قرارداد استراماچونی را تمدید می‌کند و به مسئولان وزارت ورزش و جوانان نیز تضمین داده اگر نتوانست قرارداد استرا را دو ساله کند، استعفا خواهد کرد.

فتح‌الله‌زاده نزد آبی‌ها محبوبیت زیادی دارد و بمب‌هایش در فصل نقل‌وانتقالات معروف است، شوالیه قول ۹۰ درصدی به هواداران داده که استراماچونی را باز می‌گرداند. شاید بازگشت او به استقلال و امید هواداران به جذب چند ستاره دیگر، تنها راه برداشتن فشار هواداران از روی دوش وزیر ورزش است، به‌ویژه آنکه بدانیم وزیر به دلیل آشفته بودن شرایط استقلال از سوی نمایندگان هم تحت‌فشار است و احتمال استیضاح او هم از راهروهای پاستور شنیده می‌شود.

فتح‌الله‌زاده پیش از این عنوان کرده بود تا زمانی که مازیار ناظمی در وزارت ورزش باشد، او مدیرعامل استقلال نخواهد شد، اما بعید هم نیست که هم ناظمی در وزارت باشد و هم فتح‌الله‌زاده که طی روزهای اخیر مورد انتقاد چهره‌های زیادی از جمله جواد زرینچه، واعظ آشتیانی، مجتبی جباری و … قرار گرفته مدیرعامل استقلال شود!

باشگاه استقلال: مشکل اصلی پول است/ استراماچونی: آماده‌ام برگردم

حاجیلو، مدیر روابط‌عمومی باشگاه استقلال درباره شرایط بازگشت آندره‌آ استراماچونی اظهار داشت: «سلطانی نماینده باشگاه با حضور مستمر خود، با استراماچونی و وکیل او درحال مذاکره است و آقای خلیل‌زاده هم عازم ترکیه شد تا مشکل پرداخت پول، هرچه سریع‌تر حل شود تا بتوانیم استراماچونی را کنار خود داشته باشیم. مشکل پرداخت پول، اصلی‌ترین موضوعی است که استراماچونی با باشگاه دارد که اگر حل شود، او با اولین پرواز به ایران می‌آید. مبلغی که باشگاه استقلال به آن در مفاد قرارداد پایبند بوده است، باید به حساب شخصی او در ایتالیا واریز شود.»

استراماچونی دیروز با رسانه‌های مختلفی در این خصوص صحبت کرد. وی به «رادیو ۱۰۵» ایتالیا گفت ظرف ۴۸ ساعت آینده همه‌چیز پس از مذاکرات وکلایش- با نمایندگان باشگاه استقلال- مشخص خواهد شد.

سرمربی ۴۳ ساله به «رادیو رای» ایتالیا نیز گفت: «از ایران فرار نکرده‌ام، اما وقتی نمی‌توانستم در آنجا کار کنم، معنایی هم نداشت در ایران بمانم. اگر توافقی با باشگاه استقلال صورت بگیرد، فورا سوار هواپیما و راهی ایران می‌شوم و تنها منتظر تماسی از جانب وکیلم هستم. این ادعا درست نیست که استقلال هرگز به من پرداختی نداشته است. آنها به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا که از جنبه‌های مختلف روی زندگی‌شان تاثیر گذاشته، در آنجا مشکلات واقعا جدی دارند، اما قوانینی توسط فیفا اجرا می‌شود که همین موضوع مشکلاتی را در چند ماه اخیر به وجود آورد.»

وی همچنین به روزنامه ایتالیایی «استامپا» چاپ تورین گفت: «به بازیکنانم گفتم که امشب بر می‌گردم. به خودم و دوستانی که به ما اطمینان داده‌اند دیگر مشکلی، از آن دست مشکلاتی که می‌توانند یک ماجراجویی جذاب را به خطر بیندازند، پیش نخواهد آمد، اعتماد دارم.»

جیان‌ لوکادی‌ماریتسیو، خبرنگار سرشناس ایتالیا نیز در سایت شخصی خود نوشت: «طرفین درحال تلاش برای دستیابی به توافق مجدد هستند و استراماچونی احتمال می‌دهد به ایران بازگردد، اما هنوز ‌تکه‌هایی از پازل باید پیدا و کنار هم چیده شود. استراماچونی آمادگی دارد به ایران بازگردد، البته او برای این منظور نه ضمانت شفاهی بلکه جدی می‌خواهد.»

رسانه‌های داخلی نیز از موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات اولیه میان نماینده باشگاه استقلال و وکیل آندره‌آ استراماچونی و ادامه مذاکرات خبر دادند و شواهد نشان می‌دهد احتمالا به‌زودی خبر بازگشت وی به تهران مخابره خواهد شد.