مصداق بارز این وضعیت را توان داریم در کارکرد موخر شورای شهر تهران ببینیم؛ شورایی که حدود سه هفته پیش در جریان ارزیابی بودجه توسعه حمل و نقل و تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق همکاری، ردیف بودجه خرید فیلتر دوده را برای اتوبوس ها حذف و اعلام نمود: خوب تر هست به […]

مصداق بارز این وضعیت را توان داریم در کارکرد موخر شورای شهر تهران ببینیم؛ شورایی که حدود سه هفته پیش در جریان ارزیابی بودجه توسعه حمل و نقل و تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق همکاری، ردیف بودجه خرید فیلتر دوده را برای اتوبوس ها حذف و اعلام نمود: خوب تر هست به جای انتصاب فیلتر دوده روی اتوبوس های کارکرده، اتوبوس های نو خریداری گردد. در این زمینه علی اعطا – سخنگوی شورای شهر –  ضمن دفاع از کارکرد شورای شهر در حذف بودجه فیلتر دوده تاکید کرد که «نصب فیلتر دوده روی اتوبوس های کهنه یک انتخاب ایده آل نیست و انتظار می رود مساله نوسازی ناوگان اتوبوسرانی از طریق دولت حل گردد و نه انتصاب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس های کهنه

در این زمینه علی اعطا – سخنگوی شورای شهر –  ضمن دفاع از کارکرد شورای شهر در حذف بودجه فیلتر دوده تاکید کرد که «نصب فیلتر دوده روی اتوبوس های کهنه یک انتخاب ایده آل نیست و انتظار می رود . محمدعلی احترام – عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی – به ایسنا »پیشنهاد شورای شهر تهران برای کاهش آلودگی هوا، در نگاه اول پذیرفتنی و منطقی به نظر می آید که به جای خرید فیلتر دوده و انتصاب آن روی اتوبوس های کهنه و کارکرده، اتوبوس های نو خریداری گردد اما با اندکی تدقیق این سئوال در ذهن شکل می گیرد که آیا در حال حاضر توان مالی کافی برای نوسازی کلیه ناوگان اتوبوسرانی تهران وجود دارد؟ و با بودجه فیلتر دوده چه تعداد اتوبوس نو میتوان برای تهران فراهم کرد؟.

فیلتر دوده چند؟

محمدعلی احترام – عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی – به می گوید: با توجه به شرایط مالی موجود در تهران و در کشور امکان نوسازی کلیه ناوگان یزلی تهران وجود ندارد در نتیجه فیلتر دوده موثرترین و به صرفه ترین راهکار برای کاهش آلودگی متاثر از اتوبوس ها هست.

احترام با اشاره به اینکه نرخ هر فیلتر دوده با دلار کنونی ۵۰ میلیون تومان هست می گوید: با ۵۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود از محل فروش اوراق همکاری به منظور خرید فیلتر دوده برای اتوبوس های کارکرده تهران تخصیص یابد، میتوان ۱۰ هزار فیلتر خریداری نمود که این تعداد کل ناوگان دیزلی تهران را پوشش می دهد و تا ۴۰ درصد در کاهش آلودگی هوای متاثر از این خودروها موثر می باشد. او دنبال کرد: اگر مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی اتوبوس هزینه گردد، تنها میتوان ۳۰۰ تا ۵۰۰ اتوبوس نو برای تهران تهیه کرد که طبعا این تعداد اتوبوس اصلا و ابدا پاسخگوی شهری با این مساحت و جمعیت نخواهد بود.  

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، درباره نوسازی اتوبوس های تهران به جای خرید فیلتر دوده و انتصاب آن روی اتوبوس های کارکرده، یوسف رشیدی – متخصص آلاینده های محیط زیست – هم به ایسنا می گوید: اگر شورای شهر تهران اعلام نماید که همه خودروهای کهنه تألیف و خودروهای نو جایگزین آن می گردد، اتفاق خوبی هست و به صورت قطع خوب ترین و ایده آل ترین حالت این هست که به جای اتوبوس های کهنه، «اتوبوس های نو» مجهز به فیلتر دوده وارد کنیم اما باید با نگاه منطقی و واقع بینانه این سئوال را بپرسیم که تا چه اندازه توان مالی برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی وجود دارد؟

ضمن اینکه در حال حاضر در پایتخت ۲۵۰۰ اتوبوس بالای ۱۰ سال وجود دارد و ۴۰۰۰ اتوبوس در مرز سن فرسودگی قرار دارند در نتیجه بدیهی هست که نوسازی ۵۰۰ اتوبوس دردی از تهران دارو نمی کند و آلودگی کاهش نمی یابد.

قبل از این هم مهدی دوزندگان – کارشناس ارشد مکانیک – در اظهار کرد وگو با ایسنا با اشاره به لزوم انتصاب فیلتر دوده روی اتوبوس های کارکرده، بیان کرد که در شرایط فعلی حتی اگر همه خودروهای دیزلی نو با فیلتر دوده تولید و وارد بازار شوند، به سبب وجود ناوگان دیزلی موجود و نبود بودجه کافی برای نوسازی کل این ناوگان، بهبود کیفیت هوا در میان مدت امکان ندارد در نتیجه  به گفته این استاد دانشگاه شهید بهشتی، رویکرد واقع بینانه نشان می دهد که اتوبوس های موجود در تهران دست کم باید تا ۱۰، ۱۵ سال آینده هم کار کنند و امکان مالی برای از رتبه خارج کردن آنان وجود ندارد در نتیجه در شهری نظیر تهران راه حلی نداریم جز انتصاب فیلتر دوده روی اتوبوس های کارکرده.

جالب اینکه هفته گذشته در جریان سی و چهارمین جلسه تیم ملی کاهش آلودگی هوا – که در سازمان محیط مراقبت زیست برگزار گردید – نوسازی ناوگان کهنه در دستور کار این تیم بود که نماینده وزارت صنعت به وجود مشکلات پیش روی صنعت برای نوسازی راه حل منطقی برای حل چالش خودروهای دیزلی، جایگزینی ناوگان بسیار کهنه با خودروهای مجهز به فیلتر دوده و تجهیز سایر خودروهای کارکرده به فیلتر دوده هست.

اشاره نمود و اظهار کرد: دغدغه هایی در حوزه نوسازی وجود دارد علاوه بر این در حال حاضر به سبب تحریم ها، امکان معامله قطعه وجود ندارد و همین مبحث هم موانعی را برای نوسازی ایجاد نموده هست.

آیا نباید در چنین شرایطی اقتصادی، همه دستگاه ها و نهادها اعم از دولت و شورا و شهرداری اتحاد عمل دارا باشند و علی رغم کم بودن بودجه در زمینه کاهش آلودگی هوا قدم بردارند؟

با این اوصاف این سوال بزرگ مطرح می گردد که به چه سبب علی رغم اینکه مکررا بر این مبحث تاکید شده هست که دولت در حال حاضر توان مالی کافی برای خرید اتوبوس های نو ندارد، شورای شهر همچنان از انجام وظیفه ها خود در حوزه کاهش آلودگی هوا شانه تهی و اعلام می نماید که شورا بودجه فیلتر دوده را حذف می کند و به جای آن دولت باید به خرید اتوبوس های نو اقدام نماید.

انتهای پیام

ایسنا- زینب رحیمی