به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «عکس های تکان دهنده» 1:45 دقیقه بامداد به وقت تهران، روز پنجشنبه با تصویری از پاتریس لومومبا به روی آنتن این شبکه می رود. این برنامه راجع به عکس پاتریس لومومبا و قابی از او است که در آن مردی مصمم با دستانی […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ برنامه «عکس های تکان دهنده» 1:45 دقیقه بامداد به وقت تهران، روز پنجشنبه با تصویری از پاتریس لومومبا به روی آنتن این شبکه می رود.

این برنامه راجع به عکس پاتریس لومومبا و قابی از او است که در آن مردی مصمم با دستانی که از پشت با طناب بسته شده و سربازان بسیاری دوره‌اش کرده‌اند، دیده می شود.

در این تصویر هیچ کس متوجه دوربینی که در حال ثبت واقعه است، نیست. دوربین سرباز ارتش کنگو صحنه‌های پیش از مرگ کسی را ثبت می‌کند که تا چند هفته قبل نخست وزیر کشورش بوده است. تصویر به فاصله کمی از قطعه قطعه شدن و به اسید انداخته شدن پیکر لومومبا، در سراسر جهان منتشر می شود و بسیاری از نشریات و رسانه‌های معتبر آن را بازنشر می‌کنند. هرگز کسی نام عکاس را اعلام نکرد، اما عکس او یکی از مهمترین لحظات تاریخِ مبارزات سیاسی قرن بیستم را ثبت کرد و توانست در دوره بلند مدتی به عنوان نماد مبارزات سیاسی آفریقایی‌ها و جهانیان باشد.

مجموعه برنامه «عکس های تکان دهنده» به تهیه کنندگی و کارگردانی کیانوش الطافی ضمن بررسی تاریخچه عکاسی خبری، مهمترین عکس های خبری سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جهان را مورد نقد و بررسی قرار می دهد.

این برنامه کاری از واحد برنامه های شبکه پرس تی وی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی وی به صورت زبان گردانی، روزهای پنج شنبه ساعت ۱:۴۵ به وقت تهران پخش و تکرار آن روز جمعه ساعت ۱۰:۱۵ و شنبه ساعت ۵:۱۵ بامداد خواهد بود.