به گزارش خبرنما،محمد قاسمی با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به امکانات و تجهیزات پیشرفته مقابله با آلودگی‌های دریایی مجهز است اظهار داشت:۲ شناور با همراه تجهیزات لازم پس از وقوع حادثۀ آلودگی نفتی در دریا، برای مهار و جلوگیری پخش نفت و بازیابی انها، راهی محل مورد نظر […]

 

 

به گزارش خبرنما،محمد قاسمی با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به امکانات و تجهیزات پیشرفته مقابله با آلودگی‌های دریایی مجهز است اظهار داشت:۲ شناور با همراه تجهیزات لازم پس از وقوع حادثۀ آلودگی نفتی در دریا، برای مهار و جلوگیری پخش نفت و بازیابی انها، راهی محل مورد نظر می‌شود.

وی ابزارهای مکانیکی این عملیات را شامل بوم‌های شناور، پمپ‌های تخلیه، جمع آوری لکه‌های نفتی و دیگر تاسیسات دانست و بیان کرد: آلودگی‌های نفتی اثرات نامطلوب زیست محیطی بر روی ذخائر دریایی می‌گذارد از این نظر طرح مقابله با آلودگی‌های دریایی از ماموریت مهم اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر است.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به عملیات مقابله با آلودگی نفتی ۶۰ مایلی بندر بوشهر نزدیکی سکوهای نفتی العربیه عربستان در خلیج فارس خاطر نشان کرد: پس از اطلاع رسانی، ۲ فروند شناور مجهز به مقابله با آلودگی نفتی به همراه نیروهای مجرب از اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اعزام شد که لکه نفتی در ابعاد ۴ کیلومتر مربع به روش مکانیکی و با کمترین آسیب به محیط زیست جمع آوری و عملیات مهار و پاکسازی مواد نفتی در محدوده مورد نظر روز گذشته با موفقیت انجام شد.

قاسمی، با اشاره به آغاز مقابله با آلودگی نفتی در آبهای خلیج فارس ۴۰ مایلی غرب جزیره خارگ گفت: این آلودگی نفتی در اطراف میدان نفتی نفتی ابوذر و سروش در خلیج فارس به وسعت ۴۰ کیلومتر مربع است.

وی با بیان اینکه تیم‌های مقابله با آلودگی نفتی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به منطقه مورد نظر اعزام شد خاطر نشان کرد: این آلودگی در خلیج فارس در ۷۰ مایلی بندر بوشهر و مدت رسیدن به این منطقه با تجهزات کامل مقابله با آلودگی ۱۲ ساعت طول کشیده است.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه این آلودگی ۱۰ برابر لکه نفتی سکوهای نفتی العربیه عربستان است افزود: اکنون تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در میدان نفتی سروش و ابوذر مستقر و عملیات پاکسازی و مهار لکه‌های نفتی آغاز شده است.

قاسمی با بیان اینکه اقدام دیرهنگام در مهار لکه‌های نفتی آبهای خلیج فارس آثار و خسارت جبران ناپذیری به ذخائر دریایی وارد می‌کند گفت: مسئولان و کارکنان منطقه باید با مشاهده آلودگی اطلاع رسانی کنند تا قبل از ترکیب لکه‌های نفتی با آب دریا، این آلودگی مهار، پاکسازی و جمع آوری شود.

وی بیان کرد: لکه‌های نفتی اگر دیر مهار و جمع آوری شود پس از ترکیب با آب دریا مانند گلوله‌های قیر مدتی بعد سواحل را آلوده می‌کند.