به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان بعد از یک نشست مشترک در سوچی، در کنفرانس مطبوعاتی حاضر گردیدند. ریاست جمهوری روسیه تصریح نمود که در نشست مشترک با همتای ترک خود، دوطرف حول سوریه و تغییرات این کشور اظهار کرد وگو داشتند. او در این خصوص اظهار کرد: روسیه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان بعد از یک نشست مشترک در سوچی، در کنفرانس مطبوعاتی حاضر گردیدند. ریاست جمهوری روسیه تصریح نمود که در نشست مشترک با همتای ترک خود، دوطرف حول سوریه و تغییرات این کشور اظهار کرد وگو داشتند. او در این خصوص اظهار کرد: روسیه توجه خود را معطوف بر ادلب کرده هست؛ چون که این استان درگیر تروریسم هست و تروریست ها تهدیدی جدی برای سوریه می باشند. در نشست با ریاست جمهوری ترکیه تصمیم های مهمی را حول ادلب گرفتیم.

پوتین اضافه کرد: نیروهای روسی و ترک بر منطقه غیرنظامی در ادلب نظارت خواهند کرد. در مورد ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب به عمق ۱۵ تا ۲۵ کیلومتر از روز ۱۵ اکتبر به توافق آمدیم. نیروهای ترکیه و پلیس روسیه در اطراف این خط حائل به گشت زنی خواهند پرداخت.

ریاست جمهوری روسیه تصریح نمود: تصمیم گرفتیم که از پانزدهم اکتبر منطقه غیرنظامی در ادلب را میان عناصر معارض و نیروهای دولت سوریه ایجاد کنیم. به تلاش درجهت تشکیل کمیته قانونی تشکیل شده از دولت سوریه و معارضان و سازمان های جامعه مدنی ادامه خواهیم داد.

پوتین در این کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تهدیدهای ارزی بیگانه اظهار کرد که این تهدیدها را با مبادلات با ارزهای ملی در تجارت با ترکیه کاهش خواهد داد.

وی ترکیه را شریکی استراتژیک برای روسیه قرائت کرد و تصریح نمود: مشارکت تجاری روسیه و ترکیه افزایش خوهد یافت.

ریاست جمهوری ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک اظهار کرد: در مورد ایجاد منطقه غیرنظامی بین نیروهای معارض و نیروهای دولت سوریه به توافق آمدیم. به این توافق آمدیم که زمین های تحت سلطه تروریست ها منحصرا به ادلب محدود نمی توان.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، وی تصریح نمود: مانع از پیشرفت مصیبت انسانی در ادلب خواهیم گردید. برای نظارت بر منطقه های غیرنظامی از طریق گشتی های نظامی تلاش خواهیم نمود. در مورد حل و فصل قضیه ادلب در گفتگوها آستانه به توافق آمدیم.

اردوغان اضافه کرد: امروز چگونگی اجرای توافقی را که در نشست تهران به آن دست یافتیم، ارزیابی کردیم. بزرگ ترین تهدید برای ترکیه، یگان های کُرد مدافع خلق هست نه ادلب.

در عین حال، پوتین تصریح کرد که تمام نیروهای افراطی باید از منطقه حائل خارج گردند.

در هفته های گذشته، گزارش شده بود که گردان های ارتش سوریه و نیروهای نظامی و مستشاری بیگانه در نزدیکی ادلب مستقر گردیده اند و خود را برای هجوم ای بزرگ آماده می کنند.

همزمان، سازمان ملل اخطار داده بود که در صورت عملیات وسیع نیروهای دولتی سوریه برای بازپس گیری ادلب، مصیبت ای انسانی منتظر غیرنظامیان می باشد.

به دنبال ملاقات اردوغان و پوتین در سوچی روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور اظهار کرد، با توجه به توافق جدید، چنین عملیاتی صورت نخواهد گرفت.

وزیر دفاع روسیه هم اعلام نمود که مسکو جزئیات را تا ساعت هایی دیگر با دولت سوریه هماهنگ خواهد کرد.

ریاست جمهوری روسیه اعلام نموده که مطابق این توافق، تمام جنگ افزار های سنگین، دربردارنده تانک ها، راکت اندازها و خمپاره اندازهای شورشیان باید تا ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) از منطقه حائل عقب کشیده گردند.

وی به صورت مشخص تصریح کرد که جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی باید منطقه حائل را ترک نمایند.

از سوی دیگر، ریاست جمهوری ترکیه هم اظهار کرد که توافق کشورش با سوریه جلوی ایجاد یک بحران انسانی در منطقه را خواهد گرفت.

اردوغان در آستانه دیدار با پوتین بیان کرد که گفتگوها و درخواست های موخر او برای برقرار کردن آتش بس در استان ادلب تاثیرات مثبتی داشته هست.

اردوغان افزوده بود که آرامش فعلی در استان ادلب، نتیجه گفتگوها آنکارا با روسیه و ایران بوده که هر دو از حامی های کلیدی بشار اسد، ریاست جمهوری سوریه می باشند.

در انتهاء این نشست وزیران دفاع روسیه و ترکیه یادداشت تفاهمی در مورد ثبات وضعیت در ادلب امضا کردند.

انتهای پیام