سیدعلی خرم در اظهار کرد و گو با ایسنا با اشاره به ارزیابی و تصویب لوایح چهارگانه در مجلس اظهارکرد: باید یادآوری نمایم که FATF و لوایح ذی ربط اش تنها وسیله می باشند، هدف نیستند، موافقت نامه نیستند در حالی که برجام یک موافقت نامه بود و وقتی هم درمورد FATF و لوایح چهارگانه […]

سیدعلی خرم در اظهار کرد و گو با ایسنا با اشاره به ارزیابی و تصویب لوایح چهارگانه در مجلس اظهارکرد: باید یادآوری نمایم که FATF و لوایح ذی ربط اش تنها وسیله می باشند، هدف نیستند، موافقت نامه نیستند در حالی که برجام یک موافقت نامه بود و وقتی هم درمورد FATF و لوایح چهارگانه گفت وگو می کنیم، تنها ابزاری در خدمت مبادلات مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران می باشند. در نتیجه باید روشن باشد که از نظر مفهوم و حقوقی هر کدام چه مفهوم و تعریفی دارند.

وی با اشاره به سوابق تدوین لوایح و کنوانسیون های مربوط با مبارزه با تروریسم، اظهار کرد: پیشینه تهیه این لوایح و کنوانسیون ها به هجوم به برج های دوقلو در نیویورک برمی گردد که در اثر این اتفاق آمریکا بسیار خشمگین گردید و همه کشورهای دنیا از او پشتیبانی کرده و اظهار کردند، ما همه مشارکت می کنیم که جلوی تروریسم را دریافت کنیم.

این کارشناس مسائل حقوق بین الملل تصریح نمود: در آن زمان شورای امنیت سازمان ملل چندین قطعنامه برای مبارزه با تروریسم تصویب کرد که یک بخش آن این هست که باید ابتدا به صورت فیزیکی و  با اسلحه مبارزه کرد، کاری که جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه انجام داد و به عبارتی از پس داعش برآمد و آنان را از عراق و سوریه بیرون کرد.

خرم دنبال کرد: در نتیجه جمهوری اسلامی ایران صادقانه به این قطعنامه ها عمل کرده و جهان باید از ایران متشکر باشد، البته چون بعضی مبحث را بدرستی نمی دانند، بیان می کنند ایران بیخودی پول خود را خرج کرده هست در حالی که یک وظیفه بین المللی بوده و شورای امنیت به عهده همه کشورها گذاشته هست و اگر ایران می توانست به خوبی از حقوق خود دفاع کند، می بایست تمام هزینه هایی را که صرف کرده را به عنوان فهرست تهیه کند و وزیر خارجه ما برود با اعضای دایم شورای امنیت و اتحادیه اروپا حرف بزند و بگوید ما از خزانه عمومی خودمان با داعش جنگیدیم و دستور آن هم از شورای امنیت سازمان ملل آمده هست.

وی علاوه بر این گفته بود: این که یک عده نمک نشناس مثل دونالد ترامپ، جان بولتون و مایک پمپئو یا امثالهم در این خصوص ها یقه ایران را می گیرند اگر از نظر حقوقی ما وکیل خبره داشتیم، می توانست یقه این ها را بگیرد و بگوید شما نه فقط هیچ حقی ندارید، لکن ما در زمینه فرمایشات شورای امنیت سازمان ملل این کار را انجام دادیم.

این کارشناس مسائل حقوق بین الملل در ادامه اظهار کرد: بخش دیگر این مسئله برخورد سایبری با داعش از طریق فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره بود و با حرف هایی که اظهار کردند، جوان ها را از کشورهای متفاوت فریب دادند تا جذب تروریست ها گردند، بخش دیگری هم این بود که از نظر مالی جلوی تروریسم گرفته گردد.

خرم یادآور گردید: باید بگویم گزارش محرمانه ای که کنگره نمایندگان آمریکا در دوره اوباما تهیه کرد صریحا اعلام نمود که عربستان و امارات مستقیما در جابه جایی پول به القاعده برای هجوم به برج های دوقلوی نیویورک دست داشته اند و اینچنین نبود که القاعده بتواند یک تنه این کارها را انجام دهد.

وی اضافه کرد: در نتیجه همه این مورد ها باعث شد که کنوانسیون هایی تدوین گردد تا اگر دوباره عربستان، امارات و یا هر کشور دیگری بخواهد تامین مالی تروریسم انجام دهد بتوان با آن مبارزه کرد.

این کارشناس مسئله های سیاسی دنبال کرد: طی مدت ۱۲ یا ۱۳ سالی که ایران غایب بود، به عبارتی ایران در ارتباطات بین المللی بانکی و تجاری غایب بود این کنوانسیون ها تدوین گردید، اما به چه سبب ایران غایب بود؟ زیرا در دوره احمدی نژاد ما مورد تحریم واقع شده بودیم و دست بانک های ایران از بانک های دنیا قطع شده بود و وقتی که برجام به موفقیت رسید، بانک های ایرانی بر آن گردیدند تا ارتباطات بانکی ایجاد کنند، اما به آنان اظهار کردند طی این مدت چند کنوانسیون تصویب شده و شما در آنان عضو نیستید و چون ایران پاسخ های مساعدی برای ملحق شدن به این کنوانسیون ها نداد، آنان ایران و کشور کره شمالی را در فهرست سیاه قرار دادند.

خرم افزود: در نتیجه اگر ما همه این مورد ها را مد نظر داشته باشیم به سود ما هست به چه سبب نباید توجه کنیم، آیا اگر به داعش پول و نفت برسد و بتوانند کارهای مالی و بین المللی انجام دهند در کشور ما فعالیت های تروریستی نخواهند کرد و اگر توان دارد این کار را انجام دهد باید جلوی آن را دریافت کنیم و یکی از راه ها برای این که کشور ما مصون باشد، ملحق شدن به این کنوانسیون های بین المللی هست.

وی تاکید کرد: متاسفانه این مباحث اصلا در کشور ما گفته نمی توان و کسی متوجه نیست. در این شرایطی که ما عضو FATF نبودیم برای اینکه بتوانیم نقل و جابه جایی پول داشته باشیم به همین دولت امارات پول های بسیاری دادیم تا دلارهای ما را به ایران بیاورند، بنابراین اگر می خواهیم این پول ها به کشورهای دیگر و دلالان پرداخت نشود، باید عضو FATF در این شرایطی که ما عضو شویم.

این کارشناس مسائل بین الملل دنبال کرد: حدود بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار پول مازاد دادیم فقط بخاطر اینکه اصل پول مان را جابه جا کنیم. ما باید کاری کنیم که هر چه سریعتر پول هایمان برگردد.

خرم در ادامه اظهارکرد: کشور ما در دوره احمدی نژاد وقتی نفت یا کالایی را صادر می کرد آن هم به خریدارانی مثل هند و چین وادار بود به روپیه و یوآن مبادلات را انجام دهد و به ازای آن هر کالای به درد نخوری را وارد کشور کند تا مبلغ پول یکسان گردد، اما الان اروپایی ها با نهایت عزت صندوق ذخیره ارزی را جایگزین سوئیفت ایجاد نموده اند که اگر ما به عنوان مثال نفت خود را به هند صادر می کنیم دست کم بخش عمده ای از پول را بتوانیم به این حساب واریز کنیم و خودمان حاکم و صاحب پولمان باشیم.

وی علاوه بر این اظهار کرد: باید بتوانیم از طریق FATF ارتباط بانکی با بانک مرکزی اروپا داشته باشیم، در عین حال حاکم پول خودمان باشیم و توان داریم هر زمان که خواستیم ارتباط مالی برقرار کرده و کالایی را خریداری کنیم چک مد نظر صادر گردد و از حساب این صندوق پرداخت صورت گیرد اما شرط همه این ها این هست که ما عضو FATF این کارشناس مسئله های سیاسی اضافه کرد: اکنون اینکه تعدادی در داخل یا از نظر سیاسی مخالف می باشند یا صورت مسئله را متوجه نمی گردند و یا منافعی دارند، مردم ایران که نباید جریمه این ها را بدهند.

خرم در انتهاء اظهارکرد: هیچ موافقت نامه یا کنوانسیونی در دنیا وجود ندارد که صد در صد به سود ما باشد حتی نه فقط برای ما لکن برای آمریکا و سایر کشورها همینطور هست.

اساس و فلسفه جامعه بین المللی این هست که همه کشورها از قسمتی از منافعشان صرف نظر می کنند تا اینکه از منفعت های دسته جمعی بهره مند گردند. ما وقتی عضو جامعه بین المللی می گردیم خواه یا ناخواه باید از قسمتی از منافعمان صرف نظر کنیم، نه فقط ما لکن چین، آمریکا، آلمان و سایر کشورها اینچنین می باشند به نرخ اینکه به صورت دسته جمعی با هم زندگی کنند.

انتهای پیام