همزمان با انتهاء تعطیلات تابستانی که سفرهای بیگانه ایرانی ها به اوج می رسد، بعد از فروکش کردن جنجال های پرداخت ارز مسافرتی و در ادامه افزایش نرخ بلیت هواپیما و نوسانات شدید ارز در بازار آزاد، سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری درنهایت آماری را منتشر نمود که از کاهش ظرفیت سفرهای […]

همزمان با انتهاء تعطیلات تابستانی که سفرهای بیگانه ایرانی ها به اوج می رسد، بعد از فروکش کردن جنجال های پرداخت ارز مسافرتی و در ادامه افزایش نرخ بلیت هواپیما و نوسانات شدید ارز در بازار آزاد، سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری درنهایت آماری را منتشر نمود که از کاهش ظرفیت سفرهای بیگانه ایرانی ها حکایت دارد، برخلاف روایت منتقدان که همزمان با پرداخت ارز مسافرتی هجمه ای را نسبت به انبوه سفرهای بیگانه ایرانی ها و خارج شدن یکطرفه ارز از کشور وارد کردند و تصمیم سازی هایی را منتج گردیدند که امروز بنا بر مستندات، ، عزیمت مردم را حتی در داخل کشور تحت شعاع قرار داده هست.

محمد خیاطیان ـ سرپرست معاونت گردشگری ـ  در اظهار کرد وگو با ایسنا در توصیف آمار سفرهای بیگانه ایرانی ها اظهار کرد: در پنج ماه نخست سال کنونی ۳ میلیون و ۹۲ هزار و ۷۵۹ تن از کشور خارج گردیدند که این ظرفیت در قیاس با مدت زمان همانند سال گذشته که ۳ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۶۹۲ نفر به خارج از کشور عزیمت کردند، ۱۱ درصد کاهش داشته هست.

او بدون آن که به جزئیات این آمار اشاره کند، اضافه کرد: در این مدت بیشترین سفرها به ترتیب به کشورهای ترکیه، عراق، امارات و گرجستان انجام شده هست.

به گفته خیاطیان، مقصد عزیمت ایرانی ها در سال گذشته نیز تقریبا همین رتبه بندی مقصد را داشته هست، با این تفاوت که سال کنونی گرجستان جایگزین جمهوری آذربایجان شده هست.

وی اضافه کرد: در سال ۹۶ بیشترین عزیمت ایرانی ها به کشورهای عراق، ترکیه، امارات و آذربایجان انجام گردید.

سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری با تاکید بر این که توسعه سفرهای داخلی، استراتژی کلیدی این سازمان هست، اظهار کرد: در تفاهم نامه با سازمان برنامه و بودجه نیز تسهیلاتی برای توسعه زیرساخت ها در مقاصد داخلی مدنظر داشته شده هست. متاسفانه در این بخش غفلت هایی صورت گرفته و از مراجع داخلی استفاده ای نشده هست، برای همین مردم عزیمت به کشورهای دیگر را ترجیح داده اند.

انتهای پیام