دکتر محمد فصیحی دستجردی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و از محققان این طرح در اظهار کرد وگو با ایسنا با بیان اینکه در این پژوهش ها موفق به طراحی و ساخت سیستم آنلاین توپک رانی برای تبدیل های حرارتی شدیم، اظهار کرد: دستگاه توپک رانی برای رسوب گیری از تبدیل های حرارتی طراحی […]

دکتر محمد فصیحی دستجردی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و از محققان این طرح در اظهار کرد وگو با ایسنا با بیان اینکه در این پژوهش ها موفق به طراحی و ساخت سیستم آنلاین توپک رانی برای تبدیل های حرارتی شدیم، اظهار کرد: دستگاه توپک رانی برای رسوب گیری از تبدیل های حرارتی طراحی شده هست که میتوان به هر نوع تجهیز دیگری متصل کرد، بدون آنکه کارکرد آن تجهیز را مختل کند.

وی با اشاره به شیوه های کنونی رسوب گیری در صنایعی چون نیروگاهی، اظهار کرد: در نیروگاه ها برای رسوب گیری لوله ها ابتدا نیروگاه ها شات دان شده و تبدیل از خط خارج می گردد و پس از ان آغاز به اسیدشویی می گردد که این روش علاوه بر آن که هزینه بر هست، باعث خوردگی لوله ها خواهد گردید، ضمن آنکه میزان رسوب گیری کمتری نسبت به روش توپک رانی دارد.

فصیحی با بیان اینکه ما در این پروژه روش پلیمری- مکانیکی را عرضه دادیم، بیان کرد: به این مفهوم که یکسری گویچه های پلیمری را تولید کردیم که دانش فنی این گویچه ها در انحصار دو شرکت آلمانی و چینی هست و ایران سومین کشور دارنده این دانش فنی هست.

این پژوهشگر با بیان اینکه گویچه ها با مهندسی معکوس در کشور به تولید انبوه رسید، یادآور گردید: این گویچه ها در داخل کالکتور دستگاه تزریق می گردد و با پمپ توپک وارد تبدیل آب گرم می گردد و پس از وارد شدن به داخل تبدیل، به داخل لوله ها وارد خواهد گردید تا عمل رسوب گیری لوله ها صورت پذیرد.

به گفته وی، گویچه ها پس از انجام عمل رسوب گیری وارد کالکتور و بازفرآوری می گردند.

گویچه های پلیمری که از طریق سایش رسوب گیری می کنند

فصیحی عمل رسوب گیری به این روش را به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز ذکر نمود و دنبال کرد: با این روش رسوب گیری به صورت کامل انجام خواهد گردید، ضمن آنکه هزینه های ذی ربط به رسوب گیری نیز به میزان بسیاری کاهش خواهد یافت، به شکلی که هزینه ای برای کارفرما به دنبال ندارد.

این پژوهشگر دانشگاه علم و صنعت، گویچه های ساخته شده را بر پایه پلیمر دانست و دنبال کرد: این گویچه ها در دو نوع “کوتینگ دار” (پوشش دار) برای رسوبات فلزی و سخت و نوع RB برای رسوبات نرم تر ساخته شده هست.

وی با بیان این که این گویچه ها که با جریان آب وارد لوله می گردند، قطری به اندازه یک میلی متر زیادتر از قطر لوله دارند، بیان کرد:  این گویچه ها حالت ارتجاعی دارند؛ به همین علت در وقتی که با فشار آب وارد لوله می گردند، باز می گردند و رسوبات لوله را از طریق سایش سطح داخلی لوله و با چند بار گذر می تراشند.

فصیحی با تاکید بر اینکه سطح این گویچه ها دارای خلل و فرج هست، یادآور گردید: میزان رسوب گیری این گویچه ها به میزان تزریق توپک ها، ظرفیت آب ورودی، تعداد گذر توپک ها و مدت زمان قرارگیری گویچه ها در لوله بستگی دارد.

وی کاربرد این روش را در صنعت های نیروگاهی، پتروشیمی ، پالایشگاهی، آب و فاضلاب، تصفیه خانه ها، آب شیرین ها، کشتیرانی و تمام سیستم هایی دانست که با آب دریا و آب های با دشواری بالا سر و کار دارند.

فصیحی در عین حال با اشاره به استفاده از دستگاه توپک رانی در رسوب گیری در صنعت های نفت و گاز، با تاکید بر اینکه برای کاربردی کردن این روش احتیاج به تغییراتی در گویچه ها هست، توضیح داد: مواد شیمیایی موجود در صنعت های نفت و گاز مواد خورنده ای می باشند که بر روی توپک ها اثر دارند؛ به همین علت لازم هست در فرمولاسیون گویچه ها تغییراتی ایجاد گردد تا برای رسوب گیری این حوزه قابل استفاده گردد.

به گفته این پژوهشگر، در این سیستم با استفاده از توپک های اسفنجی علاوه بر رسوب زدایی تبدیل های حرارتی، مانع از تشکیل رسوب در جدار داخلی لوله تبدیل ها شده و ضمن پیشگیری از تشکیل رسوب دو مرتبه در خلال کارکرد تبدیل، علت بازده پایدار حداکثری در آن می گردد. 

این فناوری جزء اولویت “الف”

طبق ارزیابی ­های صورت گرفته، نیروگاه ­های حرارتی یکبارگذر در کشور هر ساله دست کم به حدود ۲ میلیون از انواع توپک ­های اسفنجی برای واحدهای خنک­ کننده خود احتیاج دارند که این مقدار علت خارج شدن ارز به میزان ۲ میلیون دلار در سال شده که در صورت تولید توپک در داخل کشور با نرخ فروش معادل یک چهارم نرخ وارداتی هر ساله از خارج شدن حدود ۵.۱

علاوه بر این با توجه به حاصل شدن دانش فنی سیستم توپک ران این امکان وجود دارد که برای واحدهای پتروشیمی، پالایشگاهی و شهرک های صنعتی و مسکونی که از آب دارای املاح برای خنک کاری استفاده می نمایند با پایین ترین اصلاح در نقشه جریان کلیدی سیستم توپک رانی را برای آنان احداث کرد. میزان احتیاج کشور به توپک ­های اسفنجی صرفاً برای مصارف نیروگاهی برآورده شده و در حوزه ­های دیگر مثل صنعت های کشتی­رانی و شناورها، مجتمع ­های بزرگ تجاری و مسکونی این مقدار بسیار بالاتر بوده و صرفه­ جویی ارزی بسیاری در این بخش حاصل خواهد گردید.

 تیم تحقیقاتی سیستم توپک رانی و گویچه های پلیمری

انتهای پیام