به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق بسته جدید ارزی که ۱۴ مردادماه توسط ریاست کل بانک مرکزی پرده برداری و اجرای آن از صبح ۱۵ مرداد شروع گردید، شرکت های پتروشیمی موظف گردیدند ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند. قبل از این و طبق سیاست های ارزی دولت که در اردیبهشت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق بسته جدید ارزی که ۱۴ مردادماه توسط ریاست کل بانک مرکزی پرده برداری و اجرای آن از صبح ۱۵ مرداد شروع گردید، شرکت های پتروشیمی موظف گردیدند ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند. قبل از این و طبق سیاست های ارزی دولت که در اردیبهشت ماه ابلاغ شده بود، شرکت های پتروشیمی موظف بودند ارز صادراتی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سیستم نیما عرضه کنند که باعث اعتراض آنان گردید. آن ها بر این باور بودند که معلوم نیست فردی که ارز ۴۲۰۰ تومانی آنان را خریداری می نماید چه کالایی وارد می کند.

در بسته جدید ارزی این روال تغییر کرد و در اولین روز اجرای بسته، شرکت های پتروشیمی ارز خود را با نرخ ۸۰۸۰ تومانی وارد بازار کردند. نرخی که از دو هفته گذشته تاحالا ثابت نمانده و به ۷۹۰۰ و پس از آن به ۷۷۰۰ تومان نیز دست یافته هست.

 خوراک پتروشیمی ها در آستانه افزایش نرخ

مبحث با اهمیت دیگر در عرضه ارز صادراتی پتروشیمی ها در سیستم نیما، نرخ خوراک این شرکتهاست. اندکی پس از وقتی که این شرکت ها دارای تعهد گردیدند ارز صادراتی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سیستم نیما عرضه کنند، صدای اعتراض فعالین این عرصه به گوش رسید. شرکت های پتروشیمی از دولت خواستند که اگر قرار هست ارز صادراتی خود را در سیستم نیما وارد کنند، باید خوراک را با نرخ کم تری بگیرند. سر انجام پس از نشست مشترک مسئولان عامل پتروشیمیها و هلدینگ ها با معاون اول رییس جمهور  قرار گردید خوراک با نرخ ۳۸۰۰ تومانی به پتروشیمی ها اختصاص داده گردد. این نرخ همچنان ثابت هست، اما بعضی گزارش ها حاکی از احتمال افزایش این نرخ هست.

ارز هر آن یک نرخ دارد

در این راستا جعفر ربیعی – مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، هفته گذشته در حاشیه دیدار مسئولان عامل هلدینگ ها با خبرنگاران، درباره عرضه ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی در سیستم نیما با تاکید بر اینکه شرکتهای پتروشیمی به طور عمومی توان ندارند ارز خود را در بازار عرضه نکنند، توضیح داد: ” سر انجام پس از نشست مشترک مسئولان عامل پتروشیمیها و هلدینگ ها با معاون اول رییس جمهور  قرار گردید خوراک با نرخ ۳۸۰۰ تومانی به پتروشیمی ها اختصاص داده گردد. در این راستا جعفر ربیعی – مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، هفته گذشته در حاشیه دیدار مسئولان عامل هلدینگ ها با خبرنگاران، درباره عرضه ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی در سیستم نیما با تاکید بر اینکه شرکتهای پتروشیمی به طور عمومی توان ندارند ارز خود را در بازار عرضه نکنند، توضیح داد: “این شرکت ها به ریال نیاز دارند تا هزینه های خود را پرداخت کنند، لذا باید ارز خود را مبدل به ریال کنند. “

وی درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز گفت: ” گفته می گردد پتروشیمی ها محصول خود را صادر نمی کنند، در حالی که این شرکت ها جایی برای انبار فرآورده ها خود بیشتر از دو هفته ندارند. “وی درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز گفت: “مرجع تصمیم گیری در این خصوص  وزارت نفت هست. نرخ خوراک را ما تعیین نمیکنیم. هر قیمتی که برای ما تعیین گردد تابع هستیم. اما طبق آخرین مصوبه هیات دولت وقتی که پتروشیمی ها ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی عرضه می کردند، نرخ خوراک ۳۸۰۰ تومان تعیین شده بود.”

ربیعی تاکید کرد: “”به گفته مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی ها ارز خود را در ۲۲ مرداد با نرخ حدود ۷۹۰۰ تومان عرضه کردند. ربیعی تاکید کرد: “از آنجایی که در سیستم نیما عرضه و درخواست ها حاکم هست، این امکان وجود دارد که نرخ ارز یک روز افزایش و یک روز کاهش پیدا نماید. بستگی دارد به وقتی که عرضه می کنیم. اگر خریدار وجود داشته باشد ارز ما را میخرند و اگر وجود نداشته باشد وادار می گردیم نرخ را کاهش دهیم.”

وی درحالی از عرضه ارز صادراتی پتروشیمی ها در نیما با نرخ ۷۹۰۰ تومانی خبر داده که این شرکت ها در اولین روز اجرای بسته جدید ارزی، دلار خود را با نرخ ۸۰۸۰ تومان در حقیقت ارز هر آن یک نرخ دارد، مثل بورس. البته حسین امیرافضلی – مدیرعامل پتروشیمی جم، ” عرضه کرده بودند.

انتهای پیام