محمد ثابت اقلیدی با تاکید بر این که این آمارها از پلیس کوچ دریافت شده و سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد، به ایسنا اظهار کرد: جمعیت مسافران ورودی در مدت زمان همانند سال گذشته دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۸۸۲ نفر بوده هست که […]

محمد ثابت اقلیدی با تاکید بر این که این آمارها از پلیس کوچ دریافت شده و سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد، به ایسنا اظهار کرد: جمعیت مسافران ورودی در مدت زمان همانند سال گذشته دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۸۸۲ نفر بوده هست که در قیاس با دوره زمانی همانند سال ۹۵ که دو میلیون و ۱۸۳هزار و ۴۲۲ نفر به ایران عزیمت کردند، حدود یک درصد رشد منفی داشته هست.

 آمار ورود گردشگران بیگانه در پنج ماه نخست سه سال آخر

پنج ماه سال ۹۷ ۳,۱۴۰,۰۰۳
پنج ماه سال ۹۶ ۲,۱۵۹,۸۸۲
پنج ماه سال ۹۵ ۲,۱۸۳,۴۲۲

به گفته او عراقی ها با یک میلیون و ۲۶۳ هزار نفر درصدر جدول گردشگران ورودی به ایران در این پنج ماه قرار دارند که جمهوری آذربایجان با ۶۱۹ هزار و ۵۷۰ نفر، افغانستان با حدود ۴۰۰ هزار نفر و ترکیه با ۳۳۰ هزار نفر به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند و این مدت بیشترین رشد را داشته اند.

اسم کشور جمعیت تقریبی مسافران وارد گردیده در ۵ ماه نخست سال  ۹۷
عراق ۱,۲۶۳,۰۰۰
جمهوری آذربایجان ۶۱۹,۵۷۰
افغانستان ۴۰۰۰,۰۰۰
ترکیه ۳۳۰,۰۰۰

وی با بیان این که عزیمت اروپایی ها در این بازه زمانی به ایران متوسط ۲۲ درصد کاهش داشته هست، پنج ماه نخست سال ۹۶ نزدیک به ۳۱ هزار آلمانی به ایران عزیمت کردند درحالی که سال کنونی جمعیت آلمانی های مسافر با ۳۲ درصد افت به ۲۱ هزار نفر دست یافته هست.

ثابت اضافه کرد: سال کنونی تعداد گردشگران فرانسوی ۱۶ هزار نفر بود، درحالی که پنج ماه نخست سال قبل ۲۱ هزار نفر از فرانسه به ایران عزیمت کردند. از فروردین تا مردادماه سال ۹۶ نیز ۱۱ هزار تن از اتباع امارات به ایران آمدند که تعداد آنان سال کنونی به ۱۱ هزار نفر دست یافته هست. جمعیت گردشگران هلند نیز با ۲۵ درصد افت از ۱۲ هزار نفر به ۹ هزار نفر رسید.

مدیرکل نظارت و بررسی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری پس از آن به قیاس آمار کلی گردشگران و مسافران ورودی به ایران در سال ها گذشته پرداخت و اضافه کرد: در سال ۹۶ جمعیت گردشگران، پنج میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ نفر بود که در قیاس با سال ۹۵ با چهار میلیون و ۹۰۱ هزار و ۸۴ نفر مسافر، ۴.۲۳ ۲۳ درصد رشد مثبت را تجربه نمود.  

 او در عکس العمل به انتقادهایی که به آمار گردشگران ورودی سال کنونی و ۴۵ درصد رشد آن درشرایطی که سال های گذشته رشد منفی را تجربه می کرد و سال کنونی با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه شده هست، اظهار کرد: آمارها حکایت از تحولات وسیع در جمعیت مسافر از کشورهای همسایه دارد. به طور مثال تعداد عزیمت عراقی ها به ایران در پنج ماه نخست سال کنونی تحت تاثیر نوسانات ارز برابر با کل سال ۹۶ بوده هست. سال قبل یک میلیون و ۳۵۶ هزار و ۱۸۵ عراقی به ایران عزیمت کردند که رشد آن در قیاس با سال ۹۵ با یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۰۱ نفر مسافر نیز منفی ۳.۱ ۱ درصد بوده هست.

وی اضافه کرد: این رشد منفی سال های قبل در بازار جمهوری آذربایجان نیز تجربه شده درحالی که روال ورود اتباع این کشور به ایران سال کنونی با رشد مثبت همراه هست. سال ۹۵ جمعیتی در حدود ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر از آذربایجان به ایران آمدند که سال ۹۶ با رشد منفی ۲.۲ ۲ درصد این آمار به ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر رسید.

ثابت معتقد هست: ریزش آمار مسافران از کشورهایی مثل عراق به علت فعالیت واسطه ها و دلال ها بوده که به ناخشنودی اتباع آذری و عراقی منتج گردید.

وی علاوه بر این باور دارد: در شرایطی که آمریکا تبلیغات منفی وسیع ای را بر علیه ایران آغاز نموده و روی عزیمت گردشگران اروپایی و حتی بعضی کشورهای آسایی اثر منفی گذاشته هست باید کشورهای دیگری که حجم بالقوه دارند من جمله همسایه ها را جایگزین کرد.

  به گفته مدیرکل نظارت و بررسی گردشگری کل جمیعت گردشگرانی که از اتحادیه اروپا در سال ۹۶ به ایران عزیمت کردند ۲۵۷هزار و ۲۱۹ نفر بود که این عدد در سال ۹۵ اندکی بیشتر  و به تعداد ۲۸۹ هزار و ۱۴۸ نفر بود.

این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری معتقد است: درآمدزایی گردشگران کشورهای همسایه با توجه به رشدی که در این پنج ماه داشتند، ریزش آمار گردشگران اروپایی را جبران می کند، چون که آمارها نشان می دهد تعداد گردشگران اتحادیه اروپا در سال های گذشته به ۳۰۰ هزارنفر هم نرسیده درحالی که جمعیت گردشگران کشورهای همسایه بیش از  دو سه میلیون نفر بوده هست.

وی اضافه کرد: بر طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی متوسط هزینه کرد هر گردشگر در جنوب غرب قاره آسیا ـ منطقه ای که ایران در آن قرار داده شده ـ ۱۳۴۰ دلار هست که این میان بعضی گردشگران مثل آلمانی ها ولخرج تر از سایرین هستند، بعضی هم مثل فرانسوی ها بسیار صرفه جو و یا حتی برخلاف تصورها و گزارش های جهانی، عراقی های مسافر در ایران به مراتب از چینی ها ولخرج تر شده اند.

او علاوه بر این در جواب به انتقادهایی که این مدت به شیوه عزیمت عراقی ها در ایران شده هست، اظهار کرد: عراقی ها به وسیله زندگی عشیره وی عادت دارند خانوادگی و پر جمعیت عزیمت کنند، آنان طبق معمول مدت زمان بسیاری را در یک منطقه می مثل برای همین هتل و یا خانه ایی را مدت زمان طولانی کرایه می کنند، اما مبحث مهمتر در مورد گردشگران عراقی این هست که دیگر منحصرا برای زیارت به ایران عزیمت نمی کنند و علاوه بر اصفهان و شیراز به نقاط کمتر معروف ای مثل چهارمحال و بختیاری هم می روند. حتی هزینه کردشان نسبت به چینی ها و سایر گردشگران در ایران زیادتر هست. بیشتر عراقی ها با داعیه معالجه به ایران عزیمت می کنند و ضرورتا دوره ای را برای نقاهت سپری می نمایند در نتیجه زیادتر هزینه می کنند.

ثابت دنبال کرد: عراقی هایی که از مرزهای مهران و شلمچه به منطقه های آزاد ایران وارد می گردند و مایحتاجشان را می خرند در نهایت کاسبی را منتفع می کنند. اقتصاد گردشگری زنجیره ای هست وقتی رونق اقتصادی در منطقه ای شکل بگیرد جمعیت و اکتساب و اقدامات بسیاری از آن سود می برند. به هر حال آن عراقی که سفری کوتاه به ایران انجام می دهد تا کالایی را بخرد، پول خرج می کند آن کالاها را که مفتی از ایران خارج نمی کند. میتوان برای خارج شدن این کالاها از مرز ایران تمهیداتی سنجید تا برای بومیان مرزی مشکلی پیش نیاید.

او علاوه بر این در مورد سیاست و برنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای افزایش تعداد تورهای گردشگری که برخلاف جمعیت گردشگران انفرادی درحال کاهش هست، اظهار کرد: نخستین مولفه در جذب گردشگر تامین امنیت هست. متاسفانه تبلیغات سوء بر علیه ایران بسیار هست، در نتیجه تمرکز روی بازارهای کمتر تاثیر پذیرفته از سیاست های آمریکا و تبلیغات منفی در اولویت کاری سازمان قرار گرفته که به نتیجه رسیدن آن زمان بر هست.

ثابت اظهار کرد: ایران به علت نوسانات ارز به کشور ارزانی برای عزیمت مبدل شده اما اطلاع رسانی خوبی در این باره نشده هست، توراپرتورهای ایرانی توان دارند با تغییر رویه و عرضه قیمت های حقیقی تر جامعه ذی سود را باخبر کنند تا تعداد تورها از سایر کشورها نیز افزایش یابد.

انتهای پیام