به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با بهره گیری از سیستم دولت همراه، مردم توان دارند به جای مراجعه ی حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا، این خدمات را درخواست نمایند. قرار هست نرم افزار دولت همراه مرجعی معتبر برای دریافت نرم افزار ها و سیستم های موبایلی باشد و […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با بهره گیری از سیستم دولت همراه، مردم توان دارند به جای مراجعه ی حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا، این خدمات را درخواست نمایند.

قرار هست نرم افزار دولت همراه مرجعی معتبر برای دریافت نرم افزار ها و سیستم های موبایلی باشد و مزایایی از قبیل دسترسی فوری به نرم افزارهای همانند با امکان دسته بندی سوژه ای، بهره گیری از بازخوردهای اعضاء با هدف افزایش سطح کیفی نرم افزارها و خدمات، ایجاد مجال رشد برای فرآورده ها جدید، برخورداری توسعه دهندگان از پشتیبانی های مادی و معنوی، بررسی دوره ای و امتیازدهی مستمر به سطح خدمات ارایه شده توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی دارد.

هر یک از اعضاء جهت همکاری بیش تر با مرکز اعتبارسنجی همراه از کلیه ارگان ها، سازمان های دولتی و فعالین بخش خصوصی توان دارند نسبت به ثبت اسم و عرضه مشخصات سیستم های همراه خود اقدام کنند. هم چنین همه شهروندان توان دارند در نرم افزار دولت همراه و سیستم ۱۹۵ نقطه نظرات خود را به متولیان این سیستم منعکس کنند.

قبل از این رسول سراییان – رییس پیشین سازمان فناوری اطلاعات – در مورد ضرورت راه اندازی دولت همراه خاطرنشان کرده بود که رییس جمهوری، یکم اردیبهشت سال جاری در سالن اجلاس مسئولان ارشد عنوان نمودند که اگر در زمینه تسریع راه اندازی دولت الکترونیکی کوشش کنیم، فساد کاهش می یابد و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یک ساختمان اداری بروند. با دولت همراه به جای این که احتیاج باشد مردم برای دریافت خدمات مراجعه کنند، ما توان داریم خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم عرضه دهیم. این خصوصیت متفاوت دولت همراه نسبت به گروه هاست.

در این راستا امیر ناظمی – ریاست سازمان فناوری اطلاعات – نیز مفهوم دولت هوشمند و توسعه شرکت های نوپا (نوآفرین) را از پایه های کلیدی چشم انداز سازمان فناوری اطلاعات دانست و اظهار کرد: در مفهوم دولت هوشمند باید بستری را مهیا کنیم که سرویس های دولتی سایر دستگاه ها از طریق ابزارها موجود مثل NIX  و GSB ( (مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور) امکان توسعه و عرضه خدمت را دارا باشند و سرویس های دولتی به جای عرضه کانون بودن، تقاضامحور شوند، به عبارتی باید بدانیم که احتیاج شهروندان چیست و طبق احتیاج مردم خدمات خود را عرضه دهیم.

وی، حوزه دولت هوشمند را از پروژه های کلیدی سازمان دانست و سیاست گذاری در حوزه دولت الکترونیکی و همکاری در پروژه های ملی از اغراض این بخش معرفی کرد و اضافه کرد: حضور فعال سازمان در پروژه هایی مثل کارت سوخت و استعلام یارانه ماهیت پیش دستانه و مشارکتی دارد و این رویکرد  موجب رشد و توسعه ما می شود و از این رهگذر مجال لذت دولت هوشمند و بهره مندی از خدمات الکترونیک را به شهروندان ایجاد می کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، استفاده هر خانوار مستقر در ایران از دست کم یک خدمت دولت الکترونیکی در سال را از اغراض سال ۱۴۰۰ این سازمان برشمرد و اظهار کرد: توزیع یافتگی منصافه تراکنش خدمات دولت الکترونیک از اولویت های جدی در این بخش هست و از همین نقطه امنیت و عدالت عمومی در کشور شکل می گیرد.

در هر حال، رسیدن به عدد ۲۰۰ میلیون تراکنش در ماه از اغراض پیش رو در این بخش هست و در این راستا اتخاذ رویکرد پیش دستانه و داوطلبانه توان دارد تاثیرگذار باشد، یعنی با سازمان ها و دستگاه ها همکاری برقرار و خواسته شود که خدمات خود را از بستر مهیا شده دولت الکترونیکی عرضه دهند و هر سازمان حاکمیتی در ایران، دست کم یک سرویس خود را از بستر دولت الکترونیکی به شهروندان عرضه دهد.

پروژه هایی مثل شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی و دولت همراه از پروژه هایی می باشند که بازنمایی آنان تازه سرآغاز فعالیت های لازم در این طرح ها محسوب می شود و شروع به کارشان، به این مفهوم نیست که تماما به اتمام دست یافته اند؛ لکن لازم هست خدمات متنوع در بستر این ابزارها قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا در مورد کاهش مراجعات و صرفه جویی در زمان و آسانی در بروکراسی اداری موردنظر بوده پژوهشگر شود.

انتهای پیام