حسن عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از سفر رئیس جمهور به عراق اظهار کرد: سفر رئیس جمهور کشورمان به بغداد از چند جهت در محافل سیاسی، دیپلماتیک و رسانه‌ای بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. ایران و عراق حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و جمهوری اسلامی ایران هم طی ۱۸ سال گذشته […]

حسن عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از سفر رئیس جمهور به عراق اظهار کرد: سفر رئیس جمهور کشورمان به بغداد از چند جهت در محافل سیاسی، دیپلماتیک و رسانه‌ای بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. ایران و عراق حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و جمهوری اسلامی ایران هم طی ۱۸ سال گذشته دو بار به مردم و دولت عراق برای پایان دادن به اشغالگری کمک کرده است.

وی افزود: یک‌بار در سال ۲۰۰۳ که آمریکایی‌ها عراق را اشغال کردند به فرآیند سیاسی کمک کرد تا اشغالگری آمریکا پایان یابد و بعد هم طی ۵- ۶ سال گذشته که گروهک تکفیری و ترویستی داعش در این کشور حاکمیت پیدا کرد و بخش‌هایی از این کشور را تحت کنترل خودش گرفت، ایران کمک کرد تا تروریسم در آن‌جا فرو بپاشد، بنابراین طی این سال‌ها مردم و دولت ایران در کنار دولت و مردم عراق بودند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که پیشینه فرهنگی و مذهبی بین ایران و عراق بسیار عمیق و گسترده است، گفت: این پیشینه فرهنگی بین دو کشور به گونه‌ای است که نمود آن را در اربعین حسینی می‌بینیم که طی کمتر از یک هفته بیش از ۲ میلیون نفر از ایران به کربلا سفر می‌کنند و متقابلاً عراقی‌ها نیز به ایران سفر دارند، همین مساله باعث شده تا چشم انداز روابط دو کشور چشم‌انداز روشنی باشد.

عابدینی در ادامه بیان کرد: در جریان سفر رئیس جمهور به بغداد موضوعات دیگری هم مد نظر قرار گرفت که اگر این‌ها پی‌گیری شود و کارگروه‌ها و کمیته‌هایی مسئولیت پی‌گیری قراردادها و توافق نامه‌ها را داشته باشند، می‌تواند برای هر دو کشور سودمند باشد.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین موضوعات دستیابی به حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار است و همان‌طور که می‌دانیم و در جهان عرب هم معروف است، عراق کشور ثروتمند اما نیازمندی است، این کشور به کالا، امکانات، تجهیزات و دانش فنی نیاز دارد اما در عین حال کشور بسیار ثروتمندی است و ما نباید این نکته را فراموش کنیم. امیدواریم مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار برسد که این امکان هم وجود دارد و اقدام دست نیافتنی نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین اظهار کرد: عراق به خاطر این که زیرساخت‌های فنی و مربوط به انرژی آن طی دوران صدام ساخته نشده و در دروان اشغال توسط رژیم آمریکا نیز سازندگی در آن اتفاق نیفتاده و در دوران حاکمیت داعش هم بسیاری از زیرساخت‌های معمولی که داشته تخریب شده، نیاز به واردات برق و گاز از ایران دارد، بنابراین ایران می‌تواند در این حوزه کمک مردم عراق باشد.

عابدینی به موضوع صادرات فنی و مهندسی از ایران به عراق اشاره کرد و گفت: ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه می‌توانند از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند، به نظر بنده عراق به صادرات خدمات فنی و مهندسی زیادی نیاز دارد و در جریان سفرهایی که به عراق داشتم و از استان‌های این کشور بازدید کردم چنین ظرفیت و تمایلی وجود دارد.

وی، افزایش همکاری علمی و فرهنگی در دانشگاه‌ها و در حوزه تبادل استاد و دانشجو را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بحث توریسم درمانی طی این سال‌ها رونق گرفته، اما به نظر کافی نیست و باید زیرساخت‌هایی فراهم شود تا مردم عراق بتوانند در چارچوب توریسم درمانی از امکانات ما استفاده کنند و این کار به رونق اقتصادی کشور ما هم کمک می‌کند.

عابدینی اظهار کرد: همچنین در حوزه ریزگردها نیز باید همکاری مشترکی بین ایران و عراق صورت گیرد، البته به نظر می‌رسد در حوزه زیست محیطی که اراده در دو کشور وجود دارد و صحبت‌هایی که مقامات بلندپایه دو کشور داشته‌اند، نشان می‌دهد این اراده وجود دارد.

وی همچنین بیان کرد: زمینه‌سازی برای ترانزیت کالا از مرز عراق هم یکی از موضوعاتی است که می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و در آینده هم دنبال شود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بحث مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری از دیگر موضوعات است که متأسفانه عراق طی ۵- ۶ سال گذشته درگیر آن بوده. این همکاری‌ها طی چند سال گذشته بسیار نزدیک بوده و در آینده هم این موضوع می‌تواند ادامه یابد.

عابدینی به ظرفیت دو کشور برای همکاری‌های مشترک در نهادهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: دیدگاه ایران و عر اق بسیار به هم نزدیک است و گاهی اوقات یک هدف را دنبال می‌کنند، به عنوان مثال در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی و یا سازمان ملل می‌توانند کارهای مشترکی را پی‌گیری کنند. همچنین در حوزه تمدنی و فرهنگی می‌توانند در یونسکو همکاری‌های خوبی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می‌رسد سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق یک سفر راهبردی است و به همین دلیل شاهد هستیم که آمریکایی‌ها و غربی‌ها نسبت به آن با حساسیت تحولات را دنبال می‌کنند و خوشبختانه در این زمینه حتی سلایق و جریان‌های سیاسی هیچ گونه اختلاف نظری ندارند، بنابراین، این مساله خود ظرفیتی است که خوشبختانه چون با منافع ملی و امنیت ملی ایران گره خورده تمام سیاست‌مداران و تحلیل‌گران که وابسته به جریان‌های سیاسی یا سلایق گوناگون هستند بر این مساله وحدت نظر دارند و این وحدت نظر ظرفیت خوبی است که در آینده می‌تواند استفاده شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران طی این سال‌ها به مقابله با تروریسم هم در عراق و هم در سوریه کمک کرده و رفت‌وآمدهای اینچنینی خود می‌تواند به ایجاد امنیت دسته جمعی کشورها کمک کند که طبعاً آثار خودش را بعد از این سفر در حوزه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد.

عابدینی در پایان اظهار کرد: در هر حال یکی از مهم‌ترین موضوعات این است که در جمهوری اسلامی ایران و عراق هم مردم و هم دولت دو کشور همکاری تنگاتنگی طی چند سال اخیر با هم داشته‌اند و امروز صفحه تازه‌ای از روابط ورق می‌خورد به گونه‌ای که از مرحله امنیتی و نظامی با فروپاشی حوزه سرزمین داعش، وارد مرحله تازه‌ای از روابط در حوزه سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی می‌شود، بنابراین در این سال‌ها دو کشور با یکدیگر همکاری داشته‌اند و این موضوع باید در صفحه جدید همکاری‌ها ادامه یابد که به نفع هر دو ملت خواهد بود.

انتهای پیام