به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تغییر سلیقه در دنیای گردشگری، راه ایده های نو را هم باز کرده هست. هرچند که این مبحث در نظام سنتی جذب گردشگر در ایران سخت پذیرفته می گردد، همانند استارت آپ هایی که در بخش فروش تور و بلیت وسایل حمل و نقل شکل گرفته اند اما […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، تغییر سلیقه در دنیای گردشگری، راه ایده های نو را هم باز کرده هست. هرچند که این مبحث در نظام سنتی جذب گردشگر در ایران سخت پذیرفته می گردد، همانند استارت آپ هایی که در بخش فروش تور و بلیت وسایل حمل و نقل شکل گرفته اند اما پذیرش آنان در بازار گردشگری ایران با مقاومت هایی از سوی جامعه سنتی که در تصمیم گیری ها نقشی مؤثر دارند، رو به رو شده هست. به هر حال دنیای پویای گردشگری این تنگنا ها را برنمی تابد و حتی مجال را از ایده های نسخه برداری شده ی سایر کشورها و یا نمونه همانند داخلی، نمی گیرد.

امین کریمی، ، ایده پرداز یک پلتفرم آنلاین گردشگری ورودی هست که بهمراه عده ای از اشخاص دغدغه مند پایه گذار استارت آپی برای توسعه گردشگری پایدار ایران از طریق جذب توریست های بیگانه بوده اند. آنان با به اشتراک گذاشتن تجربه های کمتر معروف و داستان های کمتر روایت شده از ایران، می خواهند گامی برای بهبود روش جذب گردشگران بیگانه بردارند و می خواهند با همکاری جوامع محلی، عکس متفاوتی از ایران را نشان دهد.

مدیر این پلتفرم گردشگری در مورد انگیزه ای که پشت این ایده پردازی بوده هست به ایسنا اظهار کرد: گمان زیادی از مردم در خارج از مرزها بر این هست که ایران، کشوری با بیابان های وسیع و مسطح هست، عده زیادی همچنان گمان می کنند قسمتی از حمل و نقل در ایران با شتر انجام می گردد و پوشش مردم ایران عبا و برقع هست. زیادتر توریست ها وقتی به ایران می آیند از طبیعت بکر و جنگل های وسیع شگفتی زده می گردند و باور نمی کنند در ایران برف ببارد.

وی دنبال کرد: ارزیابی های ما در چهار پنج ماهی که صرف طراحی و آماده سازی این پلتفرم شده هست نشان می دهد مجال های گردشگری ورودی در ایران بسیار زیادتر از فعالیت فعلی آژانس های سنتی هست و مسیرهایی که آنان طبق معمول برنامه ریزی می کنند به مسیر کلاسیک تهران، کاشان، یزد، اصفهان و شیراز محدود می گردد. ما قصد داشتیم عکس دیگری از دیدنی ها و تجربه های ایران را نمایش دهیم و بین گردشگر بیگانه و جوامع محلی رابطه ایجاد کنیم.

کریمی گفته بود: اهتمام ما این هست که داستان های کمتر گفته شده ی ایران را نقل کنیم و تجربه های منحصر به فردی را از آداب و رسوم، نغمه ها، خوراک و عروسک های بومی را با کمک جوامع محلی با گردشگران بیگانه به اشتراک بگذاریم. رویکردمان توسعه گردشگری پایدار و تمرکز بر اکوتوریسم و حفط محیط زیست هست که توان دارد منفعت متقابلی هم برای مردم بومی و هم گردشگر داشته باشد.

   هم بنیانگذار این پلتفرم گردشگری دنبال کرد: «TasteIran» منحصرا محیطی برای فروش تورهای متداول نیست، خصوصیت کلیدی آن تابوشکنی در مسیرهای کلاسیک گردشگری ایران و تجربه گرایی هست. ما نظیر یک آژانس برنامه کامل عزیمت ایران را به گردشگر نمی فروشیم. آژانس ها در این زمینه شیوه ای کلاسیک دارند، ویزا و یک تور مشخصی از ایران را می فروشند که طبق معمول مشتریانشان افرادی میانسال و یا بازنشسته می باشند که نرمال خاصی را در عزیمت می طلبند، درصورتی که بیننده یا جامعه هدف ما گردشگران جوان تر می باشند که طبق معمول عزیمت خود را با جستجو در اینترنت برنامه ریزی می کنند تا تجربه ای متمایز را لمس کنند. گردشگرانی که می خواهند خودشان به ایران عزیمت کنند و ویزا و بلیت را  از قبل گرفته اند اما موفق نشده اند اطلاعات، تجربه و تور غیر روتین از ایران پیدا نمایند و محتوا و داستان های مربوط با آن را بشنوند.

وی اضافه کرد: همزمان با این پروژه روی داستان سرایی برای ایران کار می کنیم چون تا کنون به این بخش خوب پرداخته نشده، حتی معروف ترین لندمارک های ایران بدون داستان به گردشگران معرفی می گردد، داستان ناگفته زیادی از آثار تاریخی ایران وجود دارد. ما نغمه ها، عروسک ها، مراسم ها  و خوراک ها و زندگی محلی را با تجربه های عزیمت درآمیخته ایم.

کریمی اضافه کرد: تا کنون ۴۰ داستان از جاذبه های گردشگری ایران گردآوری شده که ۲۰ داستان در این سایت گردشگری بهمراه تجربه و تور مربوط با آن در دسترس گردشگران قرار گرفته، حدود ۲۰ برنامه مبتنی بر گردشگری پایدار هم معرفی شده توان دارند آنان را به طور آنلاین خریداری کنند و بعد از ورود به ایران با معیت راهنمای محلی آن را تجربه نمایند.

انتهای پیام