به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، هم زمان با نوسانات ارزی و اقتصادی، تورم هم روندی افزایش به خود گرفت؛ به به صورتی که مرکز آمار و بانک مرکزی قیمت تورم مهرماه سال کنونی را در آماری به صورت مجزا به ترتیب ۱۳.۴ ۹ این رقم بیشترین قیمت تورم در سال های گذشته بوده […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، هم زمان با نوسانات ارزی و اقتصادی، تورم هم روندی افزایش به خود گرفت؛ به به صورتی که مرکز آمار و بانک مرکزی قیمت تورم مهرماه سال کنونی را در آماری به صورت مجزا به ترتیب ۱۳.۴ ۹ این رقم بیشترین قیمت تورم در سال های گذشته بوده هست.

در چنین شرایطی زیادی از افرادی که به یک درآمد ثابت یا اندک متکی بوده اند بیشترین عارضه را دیده اند، چون که در شرایط تورمی قدرت خریدشان هم روز به روز پایین تر آمده هست. اقشار ضعیف تر جامعه طبق معمول به سبب نداشتن سرمایه آنچنانی توان سرمایه گذاری در حوزه های سودآور مثل مسکن یا طلا و ارز را ندارند و از این حیث پایین ترین نوسان در اعتبار پول ملی، زندگی آنان را با مسائل معیشتی جدی رو به رو می­ کند.

یکی از گروه هایی که بیشترین عارضه ها را از مسائل پیش آمده در اقتصاد کشور دیدند، کارمندان و مخصوصا کارمندان پایین دست بودند.

این اقشار به سبب اینکه حقوق ثابتی را به صورت ماهیانه دریافت می کنند و خودشان در تعیین درآمد خودشان دخیل نیستند طبق معمول حقوق شان دیرتر از دیگر فعالین اقتصادی بخش خصوصی افزایش پیدا می نماید. در این میان دولت برای این قشر بسته های حمایتی را مدنظر داشته و در حال بررسی دارد.

اما یک کارشناس اقتصادی معتقد هست که طرح های حمایتی دولتی مثل بسته های غذایی یا پرداخت های مقطعی توان ندارند مبارزه ای ریشه ای برای جلوگیری از به ورطه فقر افتادن اقشار ضعیف تر باشند. پویا علاء الدینی – عضو هیئت علمی دانشگاه تهران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر پرداخت کمک جبرانی به کارمندانی که زیر سه میلیون تومان حقوق دریافت می­ کنند، در مورد اینچنین طرح ها اظهار کرد: در شرایط بحرانی کنونی دولت می­ خواهد با اینچنین طرح ها از سقوط قدرت خرید شهروندان خود جلوگیری کند؛ اما مسئله این هست که ابزارهای درستی را انتخاب نکرده هست.

 او با بیان اینکه جلوگیری از به ورطه فقر افتادن شهروندان احتیاج به کارهای بنیادی دارد، اظهار کرد: حقیقت این هست که دولت در پی فقرزدایی حقیقی نیست یا به طور اساسی قدرت برنامه ­ریزی بنیادین برای مسئله فقر یا به حاشیه رفتن اقشار فرودست را ندارد و به همین سبب هم به طرح های مقطعی و کوتاه مدت بسنده می کند.  

علاءالدینی البته مجموعا طرح های پشتیبانی از قدرت خرید شهروندان را مثبت بررسی و اظهار کرد: هنوز جزئیات این طرح های حمایتی دولت از اقشار کم درآمد معلوم نیست اما مشخص هست این گونه طرح ها چون پشتوانه مالی بالایی ندارد طبق معمول به صورت قطره ­ای اجرا خواهد گردید و خیلی مؤثر نخواهد بود.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا،  هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور «پرداخت کمک جبرانی به کارکنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری» را به تصویب رساند.

طبق این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز هست، برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قرار دادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و پشتیبانی و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق ها که مجموع پرداختی آنان کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه هست، کمک جبرانی از طریق حساب بانکی مربوط با حقوق و دستمزد آنان واریز گردد. برابر مصوبه هیات وزیران و به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های کار، تعاون و سازمان برنامه و بودجه، سازمان برنامه مجاز هست، برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی کشوری، لشکری،  حمایت و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق ها که مجموع پرداختی آنان کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه هست،  از طریق حساب بانکی مربوط با حقوق و دستمزد آنان کمک جبرانی واریز کند.

 منابع مالی مورد احتیاج این مصوبه از محل مصوبه دولت در مورد طرح پشتیبانی غذایی از گروههای کم درآمد تامین خواهد گردید.  

انتهای پیام