«سید جواد حسینی کیا»، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، درباره احیای وزارت بازرگانی به خبرنگار برنا گفت: اساسا تفکیک وزارت خانه ها با هزینه ۲میلیاردی مواجه خواهد شد و در شرایط اقتصادی کنونی سعی بر کم کردن هزینه ها داریم. وی افزود: تفکیک وظیفه بهترین گزینه برای وزارت خانه ها است به […]

«سید جواد حسینی کیا»، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، درباره احیای وزارت بازرگانی به خبرنگار برنا گفت: اساسا تفکیک وزارت خانه ها با هزینه ۲میلیاردی مواجه خواهد شد و در شرایط اقتصادی کنونی سعی بر کم کردن هزینه ها داریم.

وی افزود: تفکیک وظیفه بهترین گزینه برای وزارت خانه ها است به این صورت که با احیای وظایف وزرات بازرگانی مرجعی برای پاسخ گویی گرانی ها به مردم وجود خواهد داشت. در حال حاضر هنگامی که کالاهای مورد نیاز مردم  مثل گوشت و مرغ گران می شود جهاد کشاورزی مسئولیت را قبول نمی کند از طرفی هم وزارت صنایع می گوید این امر مربوط به حوزه ما نیست.

حسینی‌کیا با بیان اینکه این طرح برای حوزه صنایع و معادن پیامد منفی دارد، ادامه داد: هم اکنون که حوزه تجارت و بازرگانی و حوزه صنعت و معدن زیر مجموعه یک وزارتخانه هستند، میزان تولید و واردات و صادرات با هماهنگی بهتری در یک مجموعه انجام می‌شود، اما اگر قرار باشد حوزه تولید و صادرات تفکیک شوند در حوزه تولیدات کالا و مدیریت صادرات و واردات آن با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه هدف از احیای وزارت بازرگانی رفع مشکلاتی است که در حوزه برخی از کالاهای اساسی و تنظیم بازار وجود دارد، افزود: بهترین راهکار در این زمینه این است که اختیارات حوزه تنظیم بازار که هم اکنون زیر مجموعه هر دو وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت است به یک بخش واگذار شود و صرفاً یک وزارتخانه همه اختیارات تأمین کالاهای اساسی و تنظیم بازار را برعهده بگیرد تا مشکلات این بخش مدیریت شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون اصلی مربوطه رأی آورد و هم اکنون این طرح تفکیک در انتظار مطرح شدن در صحن علنی مجلس است، پیش بینی کرد، این طرح مورد موافقت اکثریت نمایندگان قرار نگیرد و در صحن مجلس رد شود.