به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دکتر حسین وطن پور، رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین نشست تخصصی “هم اندیشی الزامات کارآفرینی و نوآوری در سلامت” که با همکاری مشترک معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دکتر حسین وطن پور، رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین نشست تخصصی “هم اندیشی الزامات کارآفرینی و نوآوری در سلامت” که با همکاری مشترک معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور مسئولان حوزه فناوری و کارآفرینی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع کارآفرینی در حوزه سلامت، اظهار کرد: امروز ایجاد نشاط در فضای دانشجویی، توانمندسازی دانشجویان و تبدیل ایده به ثروت به یک ضرورت تبدیل شده و از انتخاب ما خارج است.

وی با بیان اینکه برگزاری این نشست‌های تخصصی به هم‌اندیشی برای دستیابی به راهکارهایی جهت تسریع تحقق اهداف کمک می‌کند، گفت: متاسفانه پژوهش و تحقیقات  در کشور مساله‌محور نبوده و اغلب در جهت رفع مشکلات جامعه نیست.

وطن پور با اشاره به طراحی پلتفرم توسعه‌ای در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، تصریح کرد: بر اساس این طرح برای ارتقای جایگاه علمی کشور برنامه‌ریزی شده، اگرچه هم اکنون نیز در بخش کیفیت تحقیقات رتبه اول منطقه را در اختیار داریم.

وی با اشاره به نقش اجتماعی پررنگ دانشگاه‌ها در این زمینه، اظهار کرد: فارغ‌التحصیلان باید مهارت و توانایی کارآفرینی و کارفرمایی را کسب کنند. این در حالیست که اغلب دانشجویان پس از فراغت از تحصیل، شروع به کسب مهارت و توانمندسازی می‌کنند.

وطن پور با بیان اینکه دانشگاه‌ها نتوانسته‌اند در جهت رفع مسایل جامعه حرکت کنند، گفت: در این نشست‌ها باید در رابطه با شناسایی راه‌کارهایی برای افرایش تاثیرگذاری دانشگاه‌ها در سطح جامعه، هم‌اندیشی کنیم.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در خاتمه با بیان اینکه عرصه سلامت بازار پیچیده‌ای است، گفت: باید ابتدا شناخت وافی و کافی در رابطه با سلامت پیدا کرده و سپس نسبت به راه‌اندازی کسب و کار موفق در این حوزه اقدام کنیم.

راه‌اندازی اولین” Crowd funding ” جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

دکتر علیرضا بهرامی، رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست، با بیان اینکه روند کارآفرینی و نوآوری در کشور رو به رشد است، با اشاره به روند راه‌اندازی دوره‌های “ام بی ای سلامت” در جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: تیم راه انداز این دوره و مدرسان دوره ام بی ای سلامت از پیش قراولان کارافرینی کشور هستند و تا به امروز پنج  دوره “ام بی ای سلامت” را با موفقیت برگزار کرده‌اند که مهمترین نتیجه آن تغییر دیدگاه و نگرش دانشجویان و فارغ التحصیلان نسبت به اشتغال در حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه عرصه کارآفرینی حوزه سلامت در بیمارستان‌ها مراکز درمانی است، گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد بودجه سلامت کشور در مراکز درمانی هزینه می‌شود، بنابراین کارآفرینی به جای کارخانه در همین مراکز درمانی معنا پیدا می‌کند.

وطن پور با اشاره به نقش راهبری معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در تقویت کارآفرینی، اظهار کرد: برگزاری نشست‌های هم اندیشی به همسان فهمی در این حوزه کمک زیادی می‌کند. به عبارت دیگر دستیابی به فهم مشترک در خصوص مسایل مختلف نظام سلامت کشور، دستیابی به راهکارهایی برای حل مساله را تسریع می‌کند.

وی  با انتقاد از تصمیم گیری و سیاستگذاری برای جامعه در پشت درهای بسته، گفت: مسایل مردم باید با حضور خود مردم مرتفع شود. در حوزه کارآفرینی و نوآوری نیز باید از همفکری و هم‌اندیشی فعالین این حوزه استفاده شود.

بهرامی همچنین با اشاره به ضررده بودن بسیاری از بیمارستان‌های دانشگاهی به دلیل مدیریت دولتی آنها، اظهار کرد: باید برای اصلاح و ساماندهی این شرایط راهکار ارایه داد. پیشنهاد بنده این است که یکی از همین بیمارستان‌ها، تحت نظارت ریاست دانشگاه به صورت پایلوت به اساتید کارآفرین و نوآور سپرده شود تا بتوان با ارایه ایده‌های نو، مدیریت و اداره آن را با کاهش هزینه‌ها و ارتقای کیفیت متحول کرد.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با بیان اینکه یکی از بالاترین پتانسیل‌های خیریه در کشور به حوزه و دانشگاه اختصاص دارد، اظهار کرد: در همین راستا در آینده نزدیک اولین CROWDFUNDING  جهاد دانشگاهی در راستای حمایت و پشتیبانی از ایده‌های استارتاپی راه‌اندازی می‌شود.

اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش‌های دولتی است

دکتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این نشست با بیان اینکه حرکت خوبی برای تحقق دانشگاه‌های نسل ۳ و ۴، کارآفرینی و تولید ثروت در دانشگاه‌های کشور آغاز شده، گفت: اشتیاق برای تحقق کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها زیاد است به شرطی که برنامه‌ریزان و سیاستگذاران به درستی از آن استفاده کنند.

زرقی با اشاره به راه اندازی ۷۷ شرکت دانش بنیان در دانشگاه و تبدیل دانشکده سابق ایمنی دانشگاه در شرق تهران به پارک علم و فناوری، اظهار کرد: شرکت‌های اسپین اف شده از مراکز رشد دانشگاه در این پارک علم و فناوری فعالیت خواهند کرد. همچنین برای حمایت از شرکت‌ها، راه‌اندازی چندین شتاب‌دهنده خوب و صندوقی برای ارایه تسهیلات به کارآفرینان پیش بینی شده است.

وی مقدمه کارآفرینی را برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی برای بررسی راهکارها و ارایه ایده‌های انتقادی دانست و ادامه داد: در همین راستا ستاد کارآفرینی دانشگاه برای تقویت حضور دانشجویان کارآفرین و ایده‌پرداز با اختصاص فضایی مناسب در کنار دانشگاه راه‌اندازی شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اهمیت سلامت برای کلیه اقشار جامعه، تصریح کرد: بزرگی سایز بازار سلامت، اقبال عمومی به مسایل سلامت و عدم مداخله قیمت برخی از موضوعاتی است که ورود کسب و کارهای جدید، کارافرینانه و نوآورانه را در این بازار پررنگ‌تر می‌کند.

وی با انتقاد از نقش کمرنگ بخش خصوصی در حوزه سلامت، تصریح کرد: ۸۰ درصد کارخانجات داروسازی در کشور ما دولتی یا خصولتی بوده و بزرگترین بیمارستان‌های کشور و همچنین اقتصاد سلامت ما دولتی است که این مساله مانعی برای تقویت کارآفرینی و نوآوری است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به پتانسیل صادراتی بالای حوزه سلامت، گفت: چراکه کشورهای منطقه سواد و توان سلامت کشور ما را قبول دارند، فرصت و پتانسیلی که در سایر حرفه‌ها کمتر دیده می‌شود.

زرقی با اشاره به راه‌اندازی اتاق تکنولوژی و فناوری در برخی از بیمارستان‌های دانشگاه، گفت: این طرح با هدف تعامل مثبت بین پزشک و فناور برای ارایه ایده‌های کاربردی و دستیابی به تفاهم و درک متقابل بین این دو گروه اجرا شده است.

وی با استقبال از پیشنهاد پایلوت یک بیمارستان برای اداره به شیوه نوآورانه و کارآفرینانه، اظهار کرد: بیشتر بیمارستان‌های بزرگ از تراز منفی برخوردارند که علت اصلی آن ارایه خدمات سوبسیدی به مردم است.

زرقی با اشاره به ضرورت تدوین مدل اقتصادی مناسب برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تصریح کرد: دانشگاه از پیشنهادات مناسب مدل‌های اقتصادی فناور و بهره ور استقبال می‌کند، البته پیشنهادات باید در قالب بسته‌های اقتصادی جامع ارایه شده و جنبه عملیاتی و اجرایی داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در خاتمه با بیان اینکه اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش‌های دولتی از جمله بیمارستان‌های دانشگاهی است، تصریح کرد: اگر پیشنهادات در قالب بسته‌های جامع و کامل ارایه شود، مطمئنا در شورای فناوری دانشگاه بررسی خواهد شد.

 ۱۵ درصد تیم های استارتاپی و فناور جهاد دانشگاهی در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند

بر اساس این گزارش، همچنین حسین بختیاری، معاون تجاری‌سازی و امور پارکها و مراکز رشد جهاد دانشگاهی در این نشست با اشاره به فعالیت حدود ۷۰۰ تیم، استارتاپ، واحد فناور و شرکت در مجموعه جهاد دانشگاهی، گفت: حدود ۱۵ درصد آنها در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند که در این میان حدود ۳۰ درصد واحدهایی که دانش بنیان شده‌اند در حوزه سلامت هستند و این نشان‌دهنده بار دانشی بالاتر حوزه سلامت نسبت به سایر حوزه‌هاست.

وی با اشاره به برخی تفاوت‌های  بین حوزه سلامت با سایر حوزه‌ها مانند نیاز به نیروی انسانی متخصص و تجهیزات در کنار هم برای تحقق کارافرینی، اظهار کرد: تعامل پایین‌تر فعالین حوزه سلامت با سایر حوزه‌ها و تعصب آنها نسبت به دانش فردی، نقطه ضعفی است که باید اصلاح شود.

بختیاری با تاکید بر اهمیت ارزش اجتماعی کسب و کارها در حوزه سلامت، اظهار کرد: کارآفرینی اجتماعی در حوزه سلامت محسوس‌تر بوده و کارآیی بیشتری دارد.

حرکات حساب نشده و غیرکارشناسی به هدررفت منابع کشور منجر می‌شود

دکتر حمیدرضا مقیمی، مدیر فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه باید در زمینی سرمایه‌گذاری کرد که مستعد باشد، گفت: عدم رعایت این اصل دلیل عمده شکست‌های استارتاپی است.

وی با بیان اینکه مراکز رشد دانشگاه تنها در موضوعات دارای ظرفیت و پتانسیل لازم راه‌اندازی می‌شود، با اشاره به بروز و ظهور تب‌ موضوعاتی در کشور طی سال‌های اخیر، گفت: تب نانوفناوری، تب بیوتکنولوژی، تب فناوری برخی از این نمونه‌هاست که باید به آن توجه شده و در این مسیر حساب شده و بدون جوزدگی حرکت کرد.

مقیمی نبود تیم مناسب را از دلایل شکست استارتاپها دانست و گفت: حرکات حساب نشده و غیرکارشناسی به هدررفت منابع کشور منجر می‌شود.

مدیر فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف فناوری و کارآفرینی، تصریح کرد: یکی از نتایج جلسه امروز می‌تواند هم افزایی و همکاری در امور و پیشگیری از موازی‌کاری در حوزه فناوری سلامت باشد و در این راستا معاونت تحقیقات دانشگاه و جهاد دانشگاهی می‌توانند به عنوان دو بازوی قوی و فناور به رشد دانشگاه کمک کنند.

بخشی از بودجه دانشگاه به آموزش، پیشگیری و ترویج خودمراقبتی اختصاص یابد

همچنین فرج حسینیان، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت حوزه پیشگیری و آموزش همگانی در راستای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، اظهار کرد: بخشی از برنامه‌ها و بودجه‌ها باید به موضوع آموزش، پیشگیری و ترویج خودمراقبتی اختصاص یابد.

وی در این رابطه پیشنهاد کرد که در حوزه فناوری و کارآفرینی به موضوع آموزش و تقویت استارتاپ‌های آموزشی در جهت ارتقای فرهنگ و سطح سواد سلامت جامعه به ویژه کودکان توجه بیشتری شده و ظرفیت و پتانسیل خاصی به این موضوع اختصاص داده شود.

کاهش هزینه‌های سلامت از مهمترین ماموریت‌های کارآفرینی در کشور است

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا همچنین دکتر نادر جهانمهر با اشاره به دلایل شکست استارتاپها در حوزه سلامت، یکی از دلایل ریشه‌ای این مساله را عدم شناخت صحیح حوزه و عرصه سلامت و تفاوت آن با سایر عرصه‌ها دانست و گفت: در عرصه سلامت ارزش از نیاز سرچشمه می گیرد.

وی بار بیماری‌های مختلف در حوزه سلامت کشور را مصداق این نیاز و مشکلات عنوان کرد و ادامه داد: همه این‌ها نشانه‌هایی برای ضرورت ورود به حوزه‌های ارایه خدمت مورد نیاز وزارت بهداشت و همچنین ورود کارآفرینان برای ایجاد کسب و کار و نوآوری است.

جهانمهر در ادامه بالا بودن تقاضا در مقایسه با عرضه، رقابت انحصاری و محدودیت ورود و خروج در بازار سلامت را برخی از نکات مهم و قابل بحث و از تفاوت‌های بازار سلامت با سایر حوزه‌ها دانست.

مدیر گروه مدیریت سیاستگذاری و اقتصاد سلامت دانشگاه با بیان اینکه معیار بازار سلامت سوددهی نیست و غیرانتفاعی بودن در آن بسیار پرنگ است، با اشاره به کسری بودجه و تراز منفی در بسیاری از بیمارستان‌های دولتی، گفت: اگر غیراز این بود، تمام بیمارستان‌ها باید تعطیل می‌شدند ولی اینگونه نیست، چراکه از حمایت دولتی برخوردارند.

وی با اشاره به افزایش شدید هزینه‌های حوزه سلامت در بازار داخلی و جهانی، این مساله را یک نشانه روشن برای فعالان حوزه کارآفرینی دانست و گفت: در دنیا سرمایه‌گذاری بالایی در حوزه سلامت می‌شود ولی همین هزینه‌های بالا به خصوص در بخش نیروی انسانی گاها دردسرساز است.

مدیر گروه مدیریت سیاستگذاری و اقتصاد سلامت دانشگاه با اشاره به افتتاح آزمایشگاه جامع در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آینده نزدیک، گفت: بخش اعظم این آزمایشگاه روبوتیک بوده و نیاز بالایی به نیروی انسانی ندارد و از این طریق می‌توان حجم زیادی از تقاضا را بدون استفاده از نیروی انسانی پاسخ داد.

جهانمهر در رابطه با بسترهای استارتاپی و کارآفرینی در حوزه سلامت، با اشاره به صف واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی پشت درهای وزارت بهداشت، اظهار کرد: مکانیزمی برای مدیریت این شرایط وجود ندارد، درحالیکه با راه اندازی استارتاپهای مرتبط برای فیلترینگ این شرایط جهت  ارزیابی فناوری‌های سلامت و جلوگیری از ورود داروها و تجهیزات پزشکی غیراثربخش می توان به مدیریت و بهبود این شرایط کمک کرد.

مدیر گروه مدیریت سیاستگذاری و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه یکی از مهمترین ماموریت‌های کارآفرینی را کاهش هزینه‌های سلامت در کشور دانست و گفت: در این عرصه فعالیت و تاسیس استارتاپ‌ها در تمامی بخش‌های نظام سلامت بسیار اثرگذار خواهد بود.

تجویز یک نسخه واحد کارافرینانه در سیستم پیچیده سلامت امکانپذیر نیست

در پایان نشست دکتر سالار ارزیده، معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان واحد برگزارکننده این نشست هم اندیشی، ضمن جمع‌بندی مباحث مطرح شده در نشست، با اشاره به تاریخچه برگزاری و راه‌اندازی دوره Health MBA برای اولین بار در این واحد و استقبال سایر دانشگاه ها از راه‌اندازی این دوره، عنوان کرد: همواره سوالاتی در رابطه با تفاوت “ام بی ای سلامت” با “ام بی ای” در سایر حوزه‌ها وجود دارد که فلسفه برگزاری اینگونه نشست‌های هم اندیشی برای پاسخ به این سوالات و همچنین سوالات کلیدی مانند تعریف ارزش در حوزه سلامت و تفاوت کارآفرینی و نوآوری در عرصه سلامت در مقایسه با سایر حوزه‌هاست.

وی با بیان اینکه بازار سلامت شبیه بقیه بازارها نیست، گفت: کسب و کار در حوزه سلامت با ادبیات و مفاهیم بازار رقابتی کامل اداره نمی‌شود و قطعا با سایر بازارها متفاوت است.

ارزیده بازار بیمه سلامت را از حوزه‌هایی دانست که هنوز نوآوری و مدل‌های جدید کسب و کار وارد آن نشده و ادامه داد: سازمان‌های بیمه‌گر ما بزرگترین هزینه‌های سلامت را دارند ولی به دلیل ساختار بیشتر دولتی، چابکی بالایی ندارند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بازار بزرگ و متنوع سلامت در کشور، گفت:‌ در این راستا بستر و شرایط برای حضور و فعالیت استارتاپ‌ها  در عرصه پزشکی و حتی حوزه ارایه خدمات غیرپزشکی مهیاست.

وی با اشاره به یکی از تفاوت‌های ماهیتی حوزه سلامت، گفت: سلامت کالای عمومی بوده و کشش ناپذیری قیمتی در حوزه سلامت مساله‌ای جدی و قابل بررسی است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در سیستم پیچیده سلامت بخصوص در کشور ما تجویز یک نسخه واحد کارافرینانه کارساده‌ای نیست، تصریح کرد:‌ جهت دستیابی به راه‌حل مناسب باید عرصه سلامت را به درستی شناخته و با تحلیل درست موضوع راهکارهای کارآمد ارایه کنیم.

ارزیده در خاتمه با بیان اینکه گاهی تغییرات اثربخش از استارتاپ‌ها آغاز می‌شود، ادامه داد:‌ این سلسله نشست‌ها با هدف تقویت و بلوغ مبحث کارآفرینی در حوزه سلامت و همچنین استخراج برنامه‌های عملیاتی و کاربردی تداوم خواهد یافت.

انتهای پیام