حجت‌الاسلام «قاسم روانبخش»، عضو جبهه پایداری، درباره ویژگی‌های فرد اصلح برای نامزدی در انتخابات، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در انتخابات مجلس صرف نظر از شرایط ابتدایی که در قانون برای یک نامزد انتخاباتی پیش بینی شده است، نماینده مجلس باید شجاع باشد و آنچه که مصلحت کشور، انقلاب و مردم است و همچنین در […]

حجت‌الاسلام «قاسم روانبخش»، عضو جبهه پایداری، درباره ویژگی‌های فرد اصلح برای نامزدی در انتخابات، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در انتخابات مجلس صرف نظر از شرایط ابتدایی که در قانون برای یک نامزد انتخاباتی پیش بینی شده است، نماینده مجلس باید شجاع باشد و آنچه که مصلحت کشور، انقلاب و مردم است و همچنین در جهت رفاه حال مردم تصمیم بگیرد و خودش را نماینده و وکیل مردم بداند. فردی که بتواند همه وقت خود را وقف مردم کند و چه در مجلس و چه در خارج از مجلس، به طور شبانه روز در خدمت مردم باشد. این نماینده، باید فردی توانمند و دارای فکر و اندیشه باشد تا در مجلس بتواند با نمایندگان دیگر، هم فکری داشته باشد.

این عضو جبهه پایداری افزود: همه اینها در کنار هم می‌تواند معرف یک نماینده اصلح باشد و فردی که در میان نامزدها این ویژگی‌ها را به صورت کامل تری داشته باشد او را اصلح می‌دانیم، البته شرط رأی‌آوری هم وجود دارد. برای مثال اگر دو نفر باشند که شرایط مساوی را دارا باشند اما یکی از آنها از محبوبیت اجتماعی داشته و  از رأی آوری بالاتری برخوردار باشد او را ترجیح داده و اصلح می‌دانیم نسبت به کسی که محبوبیت اجتماعی کمتری دارد.

روانبخش ادامه داد: اصلح بودن چیز جدیدی نیست. ما در طول تاریخ هر گاه دست از اصلح کشیدیم و به  فرد غیر اصلح روی آوردیم آسیب دیدیم، چه در صدر اسلام و در طول تاریخ انقلاب نیز همواره این گونه بوده و آسیب‌های جدی وارد شده است. مقام معظم رهبری جمله‌‌ای در انتخابات سال ۹۰ داشتند و فرمودند اگر کسی یک درصد از دیگران اصلح باشد باید به سراغ همان شخص بروند چون آن یک درصد در  مسائل کلان کشورداری، خود را نشان می‌دهد. بنابراین این یک دستور اسلامی است و باید مراجعه به اصلح کرد. یکی از شاخص‌های آن هم این است که  فرد مورد نظر محبوبیت داشته باشد ممکن است کسی همه شرایط و ویژگی‌ها را داشته باشد اما کسی او را نمی‌شناسد. باید بررسی کرد چه کسی با همه این شاخص‌ها در مجلس صلاحیت دارد و او را برای انتخابات کاندید کنیم.

وی در خصوص نظر شورای نگهبان درباره کاندیداها نیز بیان کرد: شورای نگهبان صلاحیت‌ها را  تأیید می‌کند و انتخاب اصلح  را به مردم واگذار می‌کند. یعنی کسانی که شرایط اولیه حضور در انتخابات را داشته باشند،  برای مثال  کاندیدا فوق لیسانس دارد یا پرونده فساد نداشته باشد. مشکلات خاصی که در شرایط اولیه در نظر می‌گیرند، اگر کسی شرایط را نداشته باشد شورای نگهبان حذف می‌کند اما اینکه چه کسی اصلح است به خود مردم واگذار می‌شود و مردم باید با مشورت با بزرگان، با دقت و شناخت خود بررسی و تحقیق کنند و به لیست‌هایی که اعتماد می‌کنند بتوانند اصلح را تشخیص دهند.

روانبخش درباره ساز و کار جمنا  نیز گفت: بنده در ساز و کار جمنا نیستم و اطلاع ندارم کسانی که در آنجا حضور دارند چه تصمیماتی می‌گیرند. اطلاعات ما هم در خصوص شاجا همان اطلاعات رسانه‌ای است. چیزی که مد نظر ما و جبهه پایداری انقلاب اسلامی است تشکیل یک مجلس انقلابی با شاخص‌هایی همچون نیروهای پرانرژی و بانشاط، پرکار، شجاع، مردمی و ساده زیست است که خودشان را وقف خدمت به مردم کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: هر کس ما را در این میدان یاری کند و چنین دغدغه و انگیزه‌‌ای داشته باشد حاضریم به او کمک کنیم. به‌شرط اینکه گرایشات حزبی و گروهی خود را محور قرار ندهد و در همه جناح‌ها نیز این بحث‌ها مطرح است. اخیرا خبری مشاهده کردم که آقای چمران از شخصی گلایه کرده‌ بودند که به دلیل اینکه صاحب ۱۶ تشکل است خواهان قرارگرفتن ۱۶ نفر در لیست انتخاباتی بوده است! عضو حزب من بودن شاخص اصلح بودن نیست. ممکن است افرادی که اصلح هستند هیچ کدام از اعضای آن حزب و جبهه نباشند. ممکن است ۳۰ نفری که در لیست استان تهران قرار می‌گیرند هیچ یک از آنها عضو تشکل نباشند ولی همه آنها اصلح باشند.

وی اظهار کرد: حتی اگر به فرض یک اصلاح‌طلب، اصلح باشد طبق آموزه‌های دینی باید از او دفاع کنیم. البته کلمه به‌فرض هم در سخنان آقای مصباح وجود دارد. درحال حاضر تقسیم‌بندی‌هایی که درمورد اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود دارد متأسفانه تقسیم‌بندی‌ خوبی نیست و در واقع تاریخ مصرف آن هم گذشته است.

وی بیان داشت: ملاک این است که یک کاندیدا، انقلاب را قبول داشته باشد، ارزش‌‌های انقلاب را قبول داشته باشد، مردم مدار و استکبار ستیز و دشمن‌شناس باشد، به عنوان مثال آقای لاریجانی اصولگراست و ۸ سالی رئیس مجلس بودند چنانچه در حوزه‌ای مقابل فردی که اصلاح‌طلب است قرار بگیرد و فرد مقابل از او اصلح‌ باشد باید او را انتخاب کرد. صرف داشتن تابلوی اصولگرایی مبنا نیست.

روانبخش اضافه کرد: جبهه پایداری هر هفته جلسه دارد، شورای مرکزی جلسه دارد و کمیته سیاسی فعال است و راجع به بحث انتخابات تصمیم می‌گیرند و آن را بررسی می‌کنند و براساس همین شاخص‌هایی  که گفتم جبهه پایداری بر اساس همان‌ها اقدام خواهد کرد. جبهه پایداری، دست همه نیروهای  انقلابی از هر جبهه و جناح و گروهی که در جهت تشکیل مجلس انقلابی و خدمت گذار مردم تلاش می‌کنند را می‌بوسد و با آنها همکاری می‌کنیم. به شرط اینکه ملاک این باشد که در واقع آن شاخص‌های انتخاب اصلح رعایت شود. به شرط اینکه سهم خواهی و اینها کنار گذاشته شود.