این دیپلمات صرب علاوه بر این با اشاره به ارتباطات خوب سیاسی و دیپلماتیک میان دو کشور، ابراز کرد: تحریم هایی که برای ایران اعمال می گردد، ذی ربط به آمریکا و نه تحریم های بین المللی هست. دولت صربستان در همکاری با ایران مشابه اتحادیه اروپا عمل می نماید. دراکان تودوروویچ، سفیر جمهوری صربستان […]

این دیپلمات صرب علاوه بر این با اشاره به ارتباطات خوب سیاسی و دیپلماتیک میان دو کشور، ابراز کرد: تحریم هایی که برای ایران اعمال می گردد، ذی ربط به آمریکا و نه تحریم های بین المللی هست. دولت صربستان در همکاری با ایران مشابه اتحادیه اروپا عمل می نماید.

دراکان تودوروویچ، سفیر جمهوری صربستان با حضور در خبرگزاری ایسنا در مورد توقف رژیم کنسل روادید میان ایران و صربستان اظهار کرد: صربستان از نخستین کشورهای اروپایی بود که اخذ ویزا برای شهروندان ایرانی را کنسل کرد، البته پس از ۲۷ سال پرواز مستقیم از تهران به بلگراد انجام گردید و شرکت های هوایپیمایی ایران ایر و ماهان پروازهایی را به بلگراد دارند و از این طریق گردشگران زیادی به صربستان عزیمت کردند.

وی اضافه کرد: درواقع ما مسئله پنهانی در منتفی گردیدن کنسل روادید بین دو کشور نداشتیم و همه چیز بدیهی بود و همان طور که سخنگوی وزارت خارجه ایران هم اعلام نمود و بعضی از نمایندگان مجلس ایران هم در این باره سخن گفتند با توجه به مشکل پیش آمده و سوء استفاده بعضی از اشخاص از کنسل روادید، این مبحث در سطوح عالی مورد ارزیابی جای گرفت پیش از این که ما خواسته باشیم تصمیمی دریافت کنیم.

این دیپلمات صربستانی افزود:  ما دو کشور دوست هستیم و قصد نداریم هیچ مسئله پنهانی بین دو کشور وجود داشته باشد. در سال گذشته علاوه بر ایران، برای هند و زیادی از کشورهای دیگر نیز کنسل ویزا انجام گردید و اگر این مباحث در مورد ایران پیش نمی آمد، ۱۰۰ درصد آن را ادامه می دادیم.

توقف کنسل روادید رابطه ای با در خواست عضویت صربستان در اتحادیه اروپا ندارد

وی در مورد این که آیا منتفی گردیدن کنسل روادید با در خواست صربستان برای عضویت در اتحادیه اروپا رابطه دارد، اظهار کرد: درست هست که صربستان کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا هست و یک روز باید تماما از قانون اتحادیه اروپا استفاده نماید اما هنوز وقتش نرسیده هست. شهروندان صربستان بدون ویزا به اروپا عزیمت می کنند و اگر بخواهند با ویزا تردد کنند قطعا خیلی سخت می باشد.

۱۰ روزه به درخواست ویزا جواب داده می گردد/درخواست های اولویت دار زودتر ارزیابی می گردد

سفیر صربستان در تهران علاوه بر این در مورد این که چند روزه به تقاضا برای صادر کردن ویزا جواب داده شده و رسیدگی می گردد؟ اظهار کرد: این مسئله بستگی به نوع تقاضا دارد و تقریبا تا ۱۰ روز طول می کشد، بعضی از تقاضا هم یا از طریق آژانس های مسافرتی مطرح و یا به طور دعوت نامه از سوی کسانی که در صربستان می باشند، انجام می گردد.

این دیپلمات صرب در ادامه گفته بود: البته مواردی هم بوده که برای ۶ بازرگان، ۶ ویزا در یک روز صادر کردیم، در حقیقت در خواست هایی که احتیاج به فوریت رسیدگی داشته باشد، زودتر ارزیابی شده و بدون مشکلی در همان روز ویزا صادر می گردد.

وی تصریح نمود: برای تسریع در صادر کردن ویزا در تهران کارمندان بیش تری از صربستان به سفارت خواهند آمد تا در روند صادر کردن ویزا و سرعت بخشیدن به کارها کمک کنند.

پناهجوها تنها با پاسپورت امکان گذر از مرز را دارند/ تدارک کمپ برای پناهجویان توسط صربستان

سفیر جمهوری صربستان در تهران علاوه بر این در مورد وضع پناهنده هایی که در مرز صربستان و کرواسی قرار دارند، اظهار کرد: صربستان برای مهاجرین کمپ هایی تهیه کرده تا به وضع آنان رسیدگی گردد. البته در کمپ ها برای این اشخاص شرایط بدی وجود ندارد و تنها مشکل این هست که پناجوها کوشش می نمایند تا از صربستان به کشورهای دیگر بروند.

وی اضافه کرد: مرز بین صربستان و کرواسی بسته شده و تنها با داشتن پاسپورت امکان گذر از مرز وجود دارد، با توجه به این که کرواسی عضو اتحادیه اروپا هست برای ورود به این کشور باید قطعا ویزا داشته باشند،  البته صربستان عضو اتحادیه اروپا نیست و فقط مردم صربستان توان دارند بدون ویزا به این کشور عزیمت کنند بنابراین سایر مهاجرینی که به صربستان آمده اند بدون پاسپورت توان ندارند به کرواسی یا هر کشور دیگری بروند.

سفیر صربستان در تهران علاوه بر این در مورد سطح ارتباطات سیاسی و اقتصادی دو کشور اظهار کرد: ارتباطات دو کشور ایران و صربستان به سال ۱۹۳۷ یعنی ۸۱ سال پیش  بر می گردد که کنسولی از طرف شاه صرب در ایران حاضر بود و نخستین سفارت ما در هتل فردوسی در نزدیکی وزارت امور خارجه بود و این نشان می دهد که تاریخ ارتباطات دیپلماسی بین دو کشور خیلی طولانی و قدیمی هست آن هم در سال هایی که فقط ۲۰ کشور در ایران سفارت داشتند.

وی تصریح نمود: در مورد ارتباطات در سطح مقام های ایران و صربستان هم باید بگویم حدود سه سال پیش وزیر امور خارجه صربستان سفری به تهران داشت که در جواب به آن دکتر ظریف در سال جاری میلادی به بلگراد عزیمت کرد، البته دو وزیر به طور مستمر در حاشیه اجلاس ها و نشست های بین المللی با یکدیگر دیدار دارند و سازگاری های خوبی بین دو وزارت خارجه وجود دارد.

همکاری وزارت خانه های دفاع ایران وصربستان با ایجاد دفتر ارتش این کشور در تهران

این دیپلمات صرب گفته بود:  طی هفته جاری پس از ۲۶ سال نماینده ای از ارتش صربستان به تهران عزیمت می کند و دفتر نظامی به منظور همکاری بین دو وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در محل سفارت ایجاد می گردد که تنها در حوزه دفاعی مسیولیت دارد.

وی علاوه بر این در مورد این که دولتش چه نظری نسبت به تحریم ها بر علیه ایران دارد، اظهار کرد: بسیار بدیهی هست که این ها، تحریم های آمریکا و نه تحریم های بین المللی هست. موقعیت صربستان مثل اتحادیه اروپا هست و ما مشکلی نداریم و همان طور که اتحادیه اروپا در پی ساز و کاری برای ادامه داشتن ارتباطات تجاری و اقتصادی با ایران هست ما نیز به تبعیت از آنان عمل می نماییم.

وی ابراز کرد: ما نیز در تحریم ها قرار داشتیم و می دانیم که تحریم ها اگر ضد یک دولت هست در حقیقت بر علیه مردم یک کشور انجام می گردد و ما مخالف تحریم ها هستیم.

تحریم های آمریکا تاثیری بر ارتباطات ایران و صربستان ندارد

سفیر صربستان در تهران در جواب به سؤال دیگری در مورد سیاست های یک جانبه گرایی آمریکا در عرصه بین المللی و اعمال تحریم ها بر علیه ایران اظهار کرد: ما ارتباطات خیلی خوبی با ایران، روسیه، چین و زیادی از کشورهای دیگر داریم، تحریم های آمریکا تاثیری بر ارتباطات ما با ایران ندارد و همان طور که اظهار کردم موقعیت صربستان مثل موقعیت اتحادیه اروپا هست و فرقی ندارد.

سطح ارتباطات تجاری دو کشور در آینده نزدیک بیش تر و خوب تر می باشد

این دیپلمات صربستانی در بخش دیگری از این اظهار کرد وگو در مورد سطح ارتباطات تجاری و اقتصادی دو کشور اظهار کرد: ظرفیت ارتباطات تجاری در سال گذشته تنها ۲۱ میلیون دلار بوده و مطمئن هستم که در حال حاضر به سبب انجام پرواز مستقیم، گردشگری و سرمایه گذاری دو کشور افزایش داشته هست. فعالیت هایی در راستای های کشاورزی و صنعتی در ایران داریم به عنوان نمونه در دزفول  اقداماتی در بخش کشاورزی و تولید انواع بذر در حال انجام هست و سال گذشته نیز هیاتی از وزارت کشاورزی صربستان به مازندران عزیمت کرده و دو تفاهم نامه هم به امضا رسید.

وی با تاکید بر اینکه در راستای کشاورزی ظرفیت های زیادی وجود دارد و باید از آن استفاده کنیم، اظهار کرد: ما در راستای فعالیت های اقتصادی گام به گام پیش می رویم و باید در انتظار باشیم که این همکاری ها در آینده نزدیک بیش تر و خوب تر باشد. البته به  منظور توسعه مناسبات تجاری کمیسیون مشترک اقتصادی تهران و بلگراد ملاقاتی در ماه ژوئن میان برگزار گردید.

البته به  منظور توسعه مناسبات تجاری کمیسیون مشترک اقتصادی تهران و بلگراد ملاقاتی در ماه ژوئن میان برگزار گردید.

سفیر جمهوری صربستان در تهران علاوه بر این گفته بود: محصولاتی مثل میوه، پسته، زعفران، بعضی از فرآورده ها پتروشیمی من جمله کالاهای صادراتی از ایران می باشند و از طرف دیگر صربستان نیز بعضی از قطعات خودرو و یا فوم های مورد احتیاج در صنعت را به ایران صادر می کند…

نیز ارتباطات خوبی داریم، جدیدا هفته فیلم صربستان در سه شهر تهران، تبریزو شیراز اجرای برنامه داشت و ایران هم در نمایشگاه بین المللی کتاب در بلگراد شرکت دارد و باید یادآوری نمایم که ۷۰ کتاب از فارسی به صربی ترجمه شده و از این طریق توان داریم هنر ایرانی را بشناسیم.

خارج شدن آمریکا از برجام تاثیری بر ارتباطات اقتصادی ایران و صربستان نداشته هست

این دیپلمات صرب اضافه کرد: علاوه بر این مرکز فرهنگی ایرانی در بلگراد خیلی فعال هست و با سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز همکاری خوبی داریم. وی در مورد این که آیا ارتباطات اقتصادی ایران و صربستان قبل و پس از خارج شدن آمریکا از برجام تحولی کرده هست یا خیر؟ اظهار کرد: ارتباطات تجاری عالی داشته ایم و در بخش اقتصادی و ارتباطات ما تاثیر چندانی نداشته هست.

ایران سیاست واضحی در منطقه  دارد و در امور سایر کشورها مداخله نمی کند

البته در سفری هم که آقای لاریجانی ریاست مجلس ایران به مسکو داشت با ریاست پارلمان صربستان نیز اظهار کرد وگوهایی در مورد مسئله اقتصادی انجام دادند و در سفری هم که وزیر امور خارجه ایران به صربستان داشت هیات تجاری بزرگی بهمراه او آمده بودند. سفیر صربستان در تهران در ادامه این اظهار کرد و گو در مورد رابطه تهران و ریاض اظهار کرد: بنده یک سال و نیم در ریاض به عنوان سفیر صربستان بودم، می دانم که ایران مهمترین کشور در این منطقه هست و ارتباطات بین ایران و عربستان خوب نیست.

عللی هست و می دانیم که ایران یک سیاست واضحی دارد  و در امور دیگر کشورها مداخله نمی کند و این خیلی خوب هست.

در ایران هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی وجود ندارد

این دیپلمات صرب اضافه کرد: ما احترام می گذاریم به این که ایران در امور سایر کشورها دخالتی ندارد و همان طور که دکتر ظریف اظهار کرد ایران آماده اظهار کرد وگو با تمام کشورها در منطقه و حتی عربستان هست. وی تصریح نمود: من نخستین دیپلمات صرب در عربستان بودم، خدا را سپاس که حالا در ایران هستم، ایران کشوری هست   که نه فقط دخالتی در امور دیگران ندارد لکن از تروریسم حمایت نمی کند و او خود هدف تروریسم است…

سفیر جمهوری صربستان در تهران علاوه بر این گفته بود: خرسندم که توان دارم بگویم در ایران هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی وجود ندارد و می اندیشم ما توان داریم از ایران در بحث مقابله با تروریسم بسیار بیاموزیم، بعضی اظهار می کردند ایران از تروریسم پشتیبانی می کند اما می دانم که این چنین نیست. به یاد دارم آقای بروجردی که ریاست کمیسیون امنیت ملی وسیاست بیگانه مجلس ایران بود سفری به بلگراد داشت و با وزیر خارجه ما دیدار نمود.

بنده آن جا به وزیر خارجه مان اظهار کردم هیچ کشور شیعی از تروریسم پشتیبانی نمی کند و حتی تروریست ندارد.

هیچ کس در جهان از به قتل رسیدن روزنامه نگاران پشتیبانی نمی کند

این دیپلمات صرب افزود: من مطمئن بودم که این سخن را اظهار کردم و مفتخر هستم که  در ایران هستم، پیش از این در لیبی، اردن، سوریه و عربستان بودم اما حضور در ایران خوب ترین لحظه های زندگی من تاحالا بوده هست.

وی در ادامه در مورد موضع دولت صربستان در مسئله به قتل رسیدن جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی در استانبول اظهار کرد: در این باره هیچ واکنشی در روزنامه های صربستان پیدا نکردم، چون روزنامه های صربستان را در اینجا نمی خوانم، اما می اندیشم هیچ کس در جهان از به قتل رسیدن روزنامه نگاران پشتیبانی نمی کند.

صربستان ارتباطات  خوبی با همسایگان خود در منطقه بالکان دارد

سفیر صربستان در تهران علاوه بر این گفته بود: اطلاع زیادی ندارم اما امید دارم به زودی مبحث روشن گردد، دولت صربستان هم،  زمانی توان دارد موضع گیری کند که مسئله مشخص باشد.

این دیپلمات صربستانی علاوه بر این در مورد وضع در منطقه بالکان هم اظهار کرد: ارتباطات بهتری در بالکان با تهران داریم و نخستین سفیری که در تهران ملاقات کردم سفیر کشور کرواسی بود و  خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و این نتیجه سیاست ها در بالکان هست.

اظهار کرد وگو از خبرنگار ایسنا: فاطمه خوش نیت

انتهای پیام