– اخبار ورزشی – به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در نشست خبری اظهار داشت: ارائه گزارشی از مجموعه تلاش یک هفته‌ای در عرصه دیپلماسی ورزشی مهم ترین محور این نشست خواهد بود. تحلیل غلطی وجود دارد و این است که دیپلماسی در ورزش را […]

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در نشست خبری اظهار داشت: ارائه گزارشی از مجموعه تلاش یک هفته‌ای در عرصه دیپلماسی ورزشی مهم ترین محور این نشست خواهد بود. تحلیل غلطی وجود دارد و این است که دیپلماسی در ورزش را کرسی تعریف کردیم. اولین الزام در کسب کرسی قدرت دیپلماسی ورزشی و روابط سیاسی است. عامل دوم قدرت اقتصادی است، چین و ژاپن و کره که هزینه بیشتر و امکانات و زیر ساخت قوی تری دارند امکان دیپلماسی و کسب کرسی بیشتری دارند.

وی تاکید کرد:  قطر با جمعیت اندک ولی با امکانات خوب و قدرت اقتصادی دنیا را متقاعد به میزبانی جام جهانی و بازی‌های آسیایی کرد. نکته سوم در کسب کرسی برنامه ریزی بلند مدت است اگر قرار است در یک دهه دیگر ۵۰ کرسی را بگیریم، باید از همین امروز برنامه ریزی شود. دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی مورد دیگر برای کسب کرسی است. ما کمتر با خارج از مرزها برای کسب کرسی چانه زنی می‌کنیم. داشتن یک برنامه و هدف بلند، دانش دیپلماسی و قدرت چانه زنی بسیار اهمیت دارد.

باید فقط به دنبال کرسی اثرگذار باشیم

صالحی‌امیری افزود: کرسی به تنهایی مهم نیست، بلکه کرسی موثر اهمیت دارد. ۵۰۰ کرسی داریم که تنها ۱۰ درصد این کرسی‌ها اثر بخش است. اگر ما بگوییم در شورای آسیا ۱۲ کرسی گرفتیم مهم نیست، مهم این است که تنها یکی از این کرسی‌ها موثر است، ۱۱ کرسی دیگر مربوط به کمیسیون‌هایی است که بعضا در ۴ سال یک جلسه هم ندارند. بسیاری از کرسی‌ها هیچ تاثیری در ورزش ایران ندارد. تنها ۱۰ درصد آنها می‌توانند به ارتقای جایگاه یک رشته و فدراسیون ملی در جهان، آسیا و عرصه بین المللی کمک کنند. آنهایی که این توان را ندارند دارای اثر بخشی کم و یا فرمالیته هستند. ما باید فقط به دنبال کرسی اثرگذار باشیم.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

ارتباطات با تلفن و مکاتبه شکل نمی‌گیرد

وی افزود: با داشتن روابط سیاسی، قدرت اقتصادی، هزینه در زیر ساخت‌ها و قدرت ورزشی و داشتن اهداف بلند مدت و دانش سیاسی و قدرت چانه زنی می‌توانیم در مسیر کسب کرسی های بین المللی حرکت کنیم‌. کرونا در این مدت مانع از ادامه برنامه‌ها شد و ارتباطات با تلفن و مکاتبه شکل نمی‌گیرد. شورای المپیک آسیا فرصت دوباره‌ای برای دیپلماسی ورزشی ایجاد کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: اولین دیدار ما با وزیر فرهنگ و ورزش و جوانان عمان بود. عمان با ایران روابط قوی، پایدار و بلند مدت دارد و نگاه آنها به جمهوری اسلامی ایران بسیار مثبت است و توافق کردیم روابط ورزشی را به خصوص در رشته‌های المپیکی و آسیایی توسعه دهیم. پیش‌نویس تفاهم نامه که راهبردی و ۱۰ ساله خواهد بود، به زودی امضا می‌شود.

وی تصریح کرد: با رئیس کمیته ملی المپیک عمان نیز دیدار داشتیم و خواستند در رشته‌های المپیکی و اعزام مربیان روابط دوجانبه ایجاد شود در این زمینه آنها بیشتر از ما نیاز به همکاری دارند. با رئیس آسیایی وزنه برداری نیز دیدار داشتیم، وی علاقه مند به توسعه روابط و همکاری با وزنه‌برداری ایران بود و جایگاه ایران را در آسیا برجسته توصیف کرد. وی کاندیدای فدراسیون جهاتی است و ما شرط حمایت از وی را منوط به حمایت از ایران برای کسب کرسی آسیایی وزنه برداری عنوان کردیم‌.

دیدار صالحی امیری با وزیر فرهنگ، ورزش و جوانان عمان + عکس

 

شدیداً به حذف کاراته از المپیک اعتراض کردیم

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: با دبیرکل بین المللی وزنه‌برداری نیز دیدار داشتیم. وی راجع به کسب سهمیه ایران ابراز نگرانی کرد. با رئیس آسیایی کاراته دیدار داشتیم. وی جایگاه کاراته را در جهان اول دانست. کاراته ایران در آسیا و جهان سرآمد است و ژاپن رقیب اصلی ایران است. ایشان، عملکرد کاراته ایران را قوی دانست. به حذف کاراته در المپیک ۲۰۲۴ پاریس اعتراض کردیم. روز بعد با رئیس جهانی دیدار داشتیم. وی معتقد بود که حذف کاراته سیاسی است‌ ما شدیدا نسبت به این موضوع معترض شدیم. ما سه میشنهاد داشتیم‌ اول اینکه در شورای المپیک آسیا این موضوع را مطرح کنم‌، دوم اینکه اعتراض خود را کتبا اعلام کنیم و با کشورهای صاحب نام برای همراهی در این مورد مکاتبه کنیم و سوم ایجاد کمپین بود که به شدت مورد استقبال رئیس فدراسبون جهانی قرار گرفت. در مجمع شورای المپیک آسیا در جمع اعضای هیئت اجرایی این موضوع را مطرح کردم. در این سفر وقت زیادی برای کاراته گذاشتیم و یکی از محورهای صحبت ما اعتراض به این تصمیم بود.

شیخ احمد به همه درخواست‌های ما پاسخ مثبت داد

وی افزود: با وزیر ورزش عراق دیدار داشتیم آنها به شدت نسبت به همکاری با ورزش ایران علاقه‌مند هستند و قرار شد مشترکا تفاهم نامه‌ای  با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایران و کمیته المپیک عراق داشته باشیم‌. دیدار سازنده و خوبی با شیخ احمد داشتیم و به همه درخواست‌های ما پاسخ مثبت دادند. راجع به هندبال هم پاکدل درخواست داشت که رویداد قهرمانی جوانان آسیا در شیراز بماند البته مشروط به شرایط کرونا است و این موضوع را مطرح کردیم‌.

صالحی‌امیری اظهار داشت: با وزیر ورزش و رئیس بازی‌های ۲۰۳۰ قطر جلسه داشتیم. وی  پیش از این هیئتی را به ایران اعزام کرده بود و تقاضای رای کردند که ما  رای را منوط به بررسی‌های ملی کردیم و در آنجا اعلام کردیم که به قطر رای خواهیم داد. با ازبک‌ها دیدار داشتیم که برای بازی‌های جوانان ۲۰۲۵ رای گرفتند. ازبکستان بعد از قزاقستان در مسیر توسعه ورزش قرار دارد.‌

شیخ احمد قول داد اگر شرایط قرمز نباشد میزبانی برای ایران باشد

وی گفت: در حوزه روابط سیاسی دخالت نداریم. در حوزه روابط ورزشی با عربستان قطع ارتباط هستیم ولی در قالب باشگاه‌ها در آسیا بازی داریم. امیدوارم با گسترش روابط ورزشی بتوانیم زمینه همکاری دو جانبه را افزایش دهیم که منوط به کسب مجوز از مراجع سیاسی است.

صالحی‌امیری در پاسخ به تسنیم مورد کارشکنی عربستانی‌ها در میزبانی هندبال تصریح کرد: اقتضای موضوع را رصد و مدیریت می‌کنیم. در مورد هندبال مسئله سیاسی نیست و توافق شد مسابقات در شیراز و در اسفندماه برگزار شود ولی مسئولان آسیایی اعلام کردند، با توجه به وضعیت قرمز ایران و شیراز تصمیم داریم میزبانی را به قطر منتقل کنیم.  در این سفر طی مذاکره با شیخ احمد و مذاکره با رئیس فدراسیون جهانی توصیه شد این مسابقات در ایران بماند. این رویداد در ایران خواهد ماند مگر اینکه کرونا در این شرایط بماند و ستاد عالی کرونا هم اجازه برگزاری رویداد ندهد. شیخ احمد قول داد اگر شرایط قرمز نباشد میزبانی برای ایران باشد.

وی افزود: مصوب بود که این نشست شورای المپیک آسیا در ایران باشد اما ایران در شرایطی بود که اجتماع بیش از ۱۰ نفر ممنوع و هتل‌ها تعطیل بود. ما باید امنیت و سلامت افراد را  در نظر بگیریم. ما هم خودمان متقاضی میزبانی نشدیم.

در مناطق آزاد زمین استاندارد جهانی نداریم

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به تسنیم که آیا در مذاکرات ایران و قطر بحث همکاری در میزبانی جام جهانی، مطرح شد،گفت: در تهران با حضور مشاور رئیس جمهور در مناطق آزاد و نماینده وزارت خارجه جلساتی داشتیم و مسئله مطرح شد و قرار شد یک بند برای استفاده از مناطق آزاد برای اردوی تیم‌های منتخب جام جهانی گنجانده شود  که مهم ترین آن زیر ساخت‌های قشم و کیش است که نکته بسیار مهمی است و باید استانداردهای جهاتی را داشته باشد. فعلا زمین استاندارد جهانی نداریم و امیدوارم در این زمان کارهای لازم انجام شود.

نام کاروان ایران در المپیک در جلسه بعدی ستاد بازی‌ها انتخاب می‌شود

وی تصریح کرد: برای شعار کاروان فراخوان دادیم که بیشترین نظر ستارگان ایران و ستارگان ایران زمین است. در جلسه بعدی ستاد نام نهایی خواهد شد.نماد همان جام ارجان است. نامی را انتخاب می‌کنیم که نماد شهدا، قهرمانان و ایران باشد. ستاد مد و لباس بیش از یک سال تلاش کرده بیش از ۲۰۰ طرح دریافت شد که به ۱۰ طرح رسیده و طی یک فرایند نهایی و در مرحله پنجم داوری ، انتخاب خواهد شد.

فعلا امکان اعلام بودجه سال بعد را نداریم

صالحی‌امیری در مورد بودجه کمیته در سال آینده تاکید کرد: هزینه‌ها را برآورد کردیم و برای ما روشن است. الان کمیسیون فرهنگی مجلس برای بودجه ورزش جلسه دارد. تا زمانی که بودجه ابلاغ نشود، بودجه رسمیت ندارد و فعلا امکان اعلام نداریم بعد از آن رسما بودجه سال ۱۴۰۰ را اعلام می‌کنیم.

وقتی امتیاز می‌دهیم امتیاز هم خواهیم گرفت

وی در خصوص نتایج سفر نمایندگان قطر به ایران و رای کشورمان به میزبانی دوحه برای بازی‌های آسیایی گفت: وقتی امتیاز می‌دهیم امتیاز هم خواهیم گرفت. جلساتی را در کمیته ملی المپیک با حضور صاحب نظران برگزار کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که درخواست غیر مادی باشد. استفاده از زیر ساخت‌ها، برگزاری اردوها، بازی دوستانه، اردوی مشترک، تبادل مربی در پیش نویس تفاهم نامه با قطر عنوان شده است. توافق شفاهی انجام شده است و قرار است به امضا برسد.

 با ۵ کشور در امر ورزش به توافقات خوبی رسیدیم

وی در پاسخ به این سوال که نتایج نشست‌ها در عمان چه زمانی مشخص می‌شود، تصریح کرد: برای رسیدن به هدف گفت‌وگوهایی با مقامات موثر آسیا و جهان برای ایجاد فرصت و رفع تهدید‌ها انجام دادیم. باید از مجموعه جلسات دریافت‌هایی داشته باشیم‌. با ۵ کشور در امر ورزش به توافقات خوبی رسیدیم.

هیچ عقل سلیمی سرمایه‌ها را از دست نخواهد داد

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که افرادی مانند پیمان فخری در ورزش ساخته می‌شوند اما با تغییر مدیریت، این افراد کنار گذاشته می‌شوند، گفت: هیچ عقل سلیمی که منافع ملی را بر منافع شخصی ارجح بداند، سرمایه‌ها را از دست نخواهد داد. ما حمایت کننده هستیم و سیستم را راهبری می‌کنیم ولی روند کارشناسی با سایر دوستان است. باید این در کشور جا بیفتد که مدیر، تجمیع همه دانش‌ها و علوم نیست. وقتی بحث المپیک است، یعنی سجادی، وقتی از نظارت بر تیم ملی صحبت می‌شود یعنی فخری، طرح و امید برای آینده و کارهای آکادمیک یعنی قراخانلو.

دغدغه‌های شورای نگهبان را رفع می‌کنیم‌

وی در مورد اساسنامه کمیته تصریح کرد: سیر تصویب اساسنامه انجام شده و بین ریاست جمهوری و شورای نگهبان اختلاف حقوقی است که ما وارد آن نمی شویم‌. اساسنامه بعد از تصویب در هیئت اجرایی، به تصویب مجمع رسید و سپس به تصویب IOC رسید و بین ما و آنها ۱۲ بار رفت و برگشت انجام شد. سپس به دولت رفت و در کمیسیون اجتماعی بعد از چند جلسه کارشناسی تایید و به صحن دولت رفت و تصویب شد و ما مسیر قانونی را طی کردیم. بر اساس اصل ۸۵ شورای نگهبان معتقد است باید به تصویب آنها برسد. دولت معتقد است اساسنامه شرکت‌های دولتی باید به تصویب شورای نگهبان برسد و چون کمیته و فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیر دولتی است لازم نیست به تصویب شورای نگهبان برسد. ما بر اساس اساسنامه کارها را انجام می‌دهیم و  هر چه توافق دولت و شورای نگهبان باشد انجام و در عین حال دغدغه‌های شورای نگهبان را رفع می‌کنیم‌.

حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع فدراسیون بی تدبیری بود

سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص حذف کمیته ملی المپیک از مجمع فدراسیون فوتبال گفت: در تمام دنیا کمیته ملی المپیک در مجامع است و در اکثر کشورها رئیس مجامع است. این یک بی تدبیری است و حرکتی عامدانه برای حذف کمیته و وزارت ورزش از مجمع بود. در صورتی که کمیته ملی المپیک نهادی دولتی نیست. نامه‌ای اعتراضی به اینفانتینو نوشتم و منتظر پاسخ هستم‌.