ایلنا: محمود صادقی (عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی) با اشاره به اینکه اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز بر طبق اصل ۲۷ قانون بنیادی از حقوق بنیادی آن‌ها است، اظهار کرد: بر طبق قانون برپایی اجتماعات بدون حمل جنگ افزار آزاد است مشروط بر اینکه مخل موازین اسلام نباشد. این کارگران با […]

ایلنا: محمود صادقی (عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی) با اشاره به اینکه اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز بر طبق اصل ۲۷ قانون بنیادی از حقوق بنیادی آن‌ها است، اظهار کرد: بر طبق قانون برپایی اجتماعات بدون حمل جنگ افزار آزاد است مشروط بر اینکه مخل موازین اسلام نباشد. این کارگران با صراحت از براندازان تبری جسته‌اند و اعلام کرده‌اند اعتراض صنفی دارند. در نتیجه حق قانونی آن‌ها است که اعتراض نمایند و رفتارهایی کاملاً مدنی دارند.

این عضو کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح نمود: باید اقرار کرد که نسبتاً برخورد مقام های مسئول با تسامح بوده است. هرچند بازداشت‌هایی انجام گرفته اما نیروهای نظامی این را تمرین کرده‌اند که مدارا دارا باشند. آمار بازداشتی‌ها را دقیق نمی‌دانم. اگر نیمه پر لیوان را نگاه کنیم باید آزادی عده ای از کارگران بازداشتی را نیز ببنیم.

اذن دهیم کارگران مطالباتشان را بیان کنند تا آرامش دریافت کنند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه انتظار این است که اشخاص دستگیر شده آزاد شوند، اظهار کرد: مقام های انتظامی و امنیتی باید توجه نمایند که راه‌حل اینچنین مشکلات دستگیری کردن و برخوردهای سلبی و قهری با معترضین نیست. حتی اگر راه‌حل‌های سریع نیز نداریم باید اذن دهیم که معترضان مطالباتشان را بیان کنند تا آرامش دریافت کنند و احساس کنند که سخن آن‌ها شنیده می‌شود. برخوردهای امنیتی زیادتر مشکل را تشدید می‌کند. من سفارش می‌کنم که کارگر بازداشتی هفت‌تپه آزاد گردد.

او دنبال کرد: با توجه به تغییرات و فراز و نشیب‌های اقتصادی ماه‌های موخر و شتاب دو مرتبه تورم همه مردم را تحت فشار قرار داده و اقشار ضعیف‌تر و کارگران زیادتر مشکل پیدا کرده‌اند. در چنین شرایطی افرادی که شاغل می باشند نیز برای تامین معیشت خود مشکل دارند؛ چه برسد به افرادی که چند ماه حقوق نگرفته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکل کلیدی به فرآیند شتاب‌زده واگذاری‌ها بازمی‌گردد، افزود: خصوصی‌سازی‌ها غالباً شفافیت نداشته‌اند و گزارش درستی از آن‌ها در دست نیست. در مجلس شورای اسلامی حرکت‌هایی در جهت حل این مشکل صورت گرفته و کوشش کرده‌ایم فرآیند خصوصی‌سازی را بازبینی کنیم.

صادقی اضافه کرد: کوشش می‌شد تا بخش خصوصی فعال شده اما متاسفانه این فرآیند با شتاب و ناقص انجام گردید و هم مورد ها بسیاری برخلاف موازین قانونی انجام شده است. اگر واحد صنعتی‌ای به کسی واگذار می‌شود نباید به امان خدا رها گردد. واحدهای صنعتی بسیاری با این مشکل رو به رو می باشند. قبلاً اعتراضات کارگران هپکو در اراک را داشتیم. هدف از خصوصی‌سازی این است که رونق و رفاه بیشتری به وجود بیاید اما متاسفانه نوعی رهاسازی به جای خصوصی‌سازی انجام شده است.

مشکل کارگران هفت‌تپه به صحن مجلس کشیده نشده است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح نمود: در مواردی حتی مال خودسازی انجام شده است و با رانت توانسته‌اند این واحدها را تصاحب کنند. برای اینکه بخواهیم مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه را دو مرتبه دولتی کنیم، احتیاج به کار کارشناسی وجود دارد. هم احتیاج به فرآیند قضایی و قانونگذاری دارد. در صورت نقض تعهدها توسط کارفرما می‌توان آن را ابطال کرد.

او دنبال کرد: مجلس باید وارد این مبحث شده و آن را مطالعه کند که آیا به لحاظ حقوقی و قانونی امکان ابطال واگذاری مجتمع نیشکر هفت‌تپه وجود دارد. امکان دارد در مجلس درباره مشکلات هفت‌تپه اقداماتی شده باشد اما من اطلاعی از آن ندارم. احتمالاً نمایندگان همان استان در حال پیگیری مبحث می باشند اما مبحث به هر حال به صحن مجلس کشیده نشده است.

محمود صادقی تصریح نمود: درست است که مجلس باید زودتر در این زمینه‌ها اقدام نماید اما آنقدر مشکل و مساله در مجلس وجود دارد که مجال این کارهای از مجلس شورای اسلامی سلب شده است. به عقیده من مجلس در اولویت‌بندی‌ها چندان خوب عمل نمی‌کند. قاعدتاً کمیسیون‌های اقتصادی، صنعت های و اجتماعی مجلس باید به این مشکل ورود نمایند. باید کل فرآیند خصوصی‌سازی در کشور مورد بازبینی قرار بگیرد.

تسهیلات سازمان خصوصی‌سازی برای کمک به کارفرما

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌ها از معاون امور حقوقی و مجلس و وزارت اقتصاد و دارایی اظهار کرد: مطابق توضیحات آقای جلیلی، اقداماتی برای حل این مساله انجام شده است. برطبق سخنان وی مشکلی که برای شرکت به وجود آمده به علت نوسانات ارزی بوده و علی‌الظاهر کارفرما در چند سال موخر اقدام به توسعه شرکت کرده و به همین علت بعضی امکانات برای توسعه مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه وارد کرده است. در ادامه تحت تعقیب قوه قضاییه قرار می‌گیرد و متواری می‌شود. یکی از بستگانش را دستگیری می‌کنند و اداره مجموعه با مشکل رو به رو می‌شود. نهایتاً با پیگیری‌های موخر تصمیم بر این می‌شود که سازمان خصوصی‌سازی قسط‌های کارفرما را که بابت واگذاری طلب داشته، به عقب بیندازد تا بتواند حقوق کارگران را بپردازد.

محمود صادقی در انتهاء تصریح نمود: به همین علت پیش‌بینی می‌شود که کارفرما بتواند مشکل را حل نماید. در حال حاضر اگر برداشت محصول با مشکل رو به رو گردد، به مجموعه عارضه وارد می‌شود.