به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق آمار گمرک از تجارت خارجی ایران، تا انتهاء تیرماه سال جاری، ۵۳۶ هزار و ۵۴۹ تن هندوانه از ایران به کشورهای دیگر صادر گردیده هست که اعتبار آن به حدود ۹۸ میلیون و ۹۷۲ هزار دلار می رسد. هندوانه ایران در این مدت به ۳۲ کشور صادر گردیده […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق آمار گمرک از تجارت خارجی ایران، تا انتهاء تیرماه سال جاری، ۵۳۶ هزار و ۵۴۹ تن هندوانه از ایران به کشورهای دیگر صادر گردیده هست که اعتبار آن به حدود ۹۸ میلیون و ۹۷۲ هزار دلار می رسد.

هندوانه ایران در این مدت به ۳۲ کشور صادر گردیده هست که البته بخش دیگری از آن نیز از طریق منطقه های آزاد و مخصوص صادر گردیده هست.

این در حالی هست که در مدت همانند سال گذشته میزان صادرات هندوانه ۴۰۰ هزار و ۶۰ تن بوده هست که ارزشی برابر ۷۷ میلیون و ۵۸۴ هزار دلار داشته هست.

بدین ترتیب قیاس این آمار نشان می دهد که صادرات هندوانه در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت همانند پارسال ۳۴ درصد افزایش یافته که ارزآوری آن نیز با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده هست.

از طرف دیگر با توجه به اعتبار ریالی صادرات هندوانه در سال جاری و پارسال، نرخ هر کیلو هندوانه صادراتی ایران در سال جاری ۷۵۷ تومان و در مدت همانند سال گذشته ۶۲۹ تومان بوده هست. این در حالی هست که در حال حاضر نرخ هندوانه در میوه فروشی ها کیلویی ۲۰۰۰ تومان هست.

لازم به توضیح هست که هندوانه من جمله صیفی جاتی است که برای پرورش آن آب بسیاری لازم هست. کارشناسان بیان می کنند تولید یک هندوانه به ۵۰۰ لیتر آب احتیاج دارد. در حقیقت سالی یک سد کرج هندوانه صادر می کنیم! عراق جدیدا ممنوعیت واردات چهار میوه را برداشته که یکی از آنان هندوانه هست.

انتهای پیام