چند روز بعد از اعلام خارج شدن ترامپ از برجام، بزرگترین لاینر بین المللی جهان اعلام نمود که از آب های ایران خارج خواهد گردید و پس از ان نیز عده ای از شرکت های بیمه و رتبه بندی اعلام نموده اند که به سبب تنگنا های اعمال شده از سوی آمریکا، امکان استمرار مشارکت […]

چند روز بعد از اعلام خارج شدن ترامپ از برجام، بزرگترین لاینر بین المللی جهان اعلام نمود که از آب های ایران خارج خواهد گردید و پس از ان نیز عده ای از شرکت های بیمه و رتبه بندی اعلام نموده اند که به سبب تنگنا های اعمال شده از سوی آمریکا، امکان استمرار مشارکت با ایران را نخواهند داشت.

دولت ایالات متحده نیز گفته که بجز بندر چابهار، سایر بندرهای ایران وارد تحریم های جدید می گردند و شرکت هایی که در این بخش ها با ایران مشارکت کنند، از سوی این دولت جریمه خواهند گردید. در پی این اتفاق، ایران گزارش و شکایتی را مستند به قوانین بین المللی آماده کرده که بر طبق اعلام مدیرعامل سازمان بندرهای و دریانوردی در روزهای آتی از سوی نماینده ایران در لندن عرضه خواهد گردید.

محمد راستاد این را نیز گفته که هیچ کشوری در تحریم های جدید با آمریکا معیت نمی کند و حدس می زنیم که در اجلاس پیش روی سازمان IMO پشتیبانی قابل ملاحظه ای از ایران صورت گیرد.

اروپا دروازه های جدید باز کند

در این ارتباط سعید ایزدیان – معاون پیشین سازمان بندرهای و دریانوردی – در اظهار کرد وگو با ایسنا در مورد میزان تاثیرگذاری احتمالی شکایات ایران از آمریکا در IMO توضیح داد: سازمان IMO به عنوان سازمانی زیر نظر سازمان ملل فعالیت می کند که این مبحث در یک بعد برای ایران مثبت و در بعد دیگر منفی می باشد.

ایزدیان با بیان این که اروپا باید برای پشتیبانی از ایران دروازه های جدید مشارکت باز کند، اظهار کرد: یکی از این گزینه ها توان دارد راه اندازی شرکت های بیمه جدید باشد که با دور زدن تحریم های آمریکا، مراودات دریایی با ایران را اجرایی کند و حتی اگر این شرکت ها بیمه گردند نیز میتوان باز گزینه های جدید به وجود آورد.

این کارشناس افزود: ایران از نظر دریایی جایگاهی غیرقابل کتمان در منطقه دارد و با توجه به این که اروپا اعلام نموده در برجام باقی خواهد ماند و پشتیبانی خود از ایران را نیز محافظت می کند، باید دو طرف راه حلی بیندیشند تا این تحریم های یکجانبه نتواند به حرکت دریایی ایران لطمه ای وارد کند، زیرا در غیر این صورت اقتصاد ایران با مشکل رو به رو می گردد و بدین ترتیب تاثیرگذاری برجام و گفت وگو های طرح شده از سوی اروپایی ها از حقیقت فاصله خواهد گرفت.

انتهای پیام