به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، در یادداشتی در روزنامه ایران درج کرد: «چندی پیش که اعتراضاتی نسبت به مشکلات اقتصادی و گرانی بروز پیدا کرد، بعضی اشخاص خواستند دست پیش دریافت کنند تا پس نیفتند و در نتیجه اقدام به تظاهرات و اعتراض نمودند و در فضای رسانه ای […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، در یادداشتی در روزنامه ایران درج کرد: «چندی پیش که اعتراضاتی نسبت به مشکلات اقتصادی و گرانی بروز پیدا کرد، بعضی اشخاص خواستند دست پیش دریافت کنند تا پس نیفتند و در نتیجه اقدام به تظاهرات و اعتراض نمودند و در فضای رسانه ای نیز سخنان گوناگونی از آنها منتشز شد که مسیولیت امور متوجه ما نیست و این دولت یا به تعبیری غیر روحانیون می باشند که باید پاسخگو باشند. هنوز پژواک این صداها به کلی از میان نرفته بود که امتحان FATF نادرستی مدعیات آنها را برملا کرد. یکی از آقایان محترم در سخنانی صریح و معلوم اعلام نمود که: «مجلس هوشیار باشد FATF تصویب نشود! حتماً چیز خطرناکی هست… اگر هم تصویب شود، اطمینان دارم شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد… شورای نگهبان هم که رد کند، به مجمع خواهد آمد و من اعتقاد دارم این مجمع کاملاً بیدار هست.»

»البته دیگرانی نیز بودند و می باشند که ملحق شدن به FATF را محکوم می کنند، تصور دارند که کسانی در آنجا نشسته اند، انتظار ورود ما را می کشند و اگر نرویم، بنای FATF فرو می ریزد. هر کسی خواست به آن ملحق می شود و هر کسی نخواست نمی شود. » » جامعه ای که به صادرات نفت و واردات کالا نیازمند هست، توان ندارد و نمی باید با روش و عنصری مخالفت کند که بقای آن را در خطر قرار می دهد. چند روز قبل در نشستی بودم که آقای محترمی که کارشناس FATF بود و در حدود سه ربع ساعت توضیح مفصلی در مورد آن داد، تقریباً همه اشخاص تعجب می کردند که واقعاً در چه جامعه ای زندگی می کنیم که بعضی اشخاص با ملحق شدن به چنین نهادی مخالفت می کنند. جالب این بود که فرآیند ملحق شدن به FATF در زمان دولت اصولگرا و با پشتیبانی شورای امنیت ملی وقت شروع گردید و لایحه آن در سال ۱۳۸۹ تهیه و ارسال گردید ولی حالا همان اشخاص در حال سنگ اندازی می باشند. جالب هست که بدانید فرآیند ملحق شدن به FATF، چهار سال قبل از برجام شروع شده هست و هیچ رابطه ای با برجام ندارد. در نتیجه آقایان اصولگرا اگر صداقت دارند، بفرمایند کجا بودند آن زمان که در دولت اصولگرا لایحه تهیه و عرضه کردند. حتی برنامه عملیاتی این ملحق شدن در سال ۱۳۹۰ تهیه و به تصویب پایانی رسید.

مخالفت با FATF مطلقاً ربطی به مدد هایمان به گروه های مقاومت ندارد که ملحق شدن به آن باعث جلوگیری از این کمک شود. مگر الآن که به این سازمان ها یا هر سازمان دیگری کمک می شود، از طریق نظام بانکی انجام می شود؟ به طور مثال آیا از حسابداری وزارت امور خارجه ایران و بانک مرکزی به معاونت مالی حزب الله در لبنان پول می دهند؟ طبیعی هست که هیچ گاه چه در گذشته و چه در حال و چه در آینده هیچ کمک امنیتی از طریق سازوکار عادی مبادلات پولی انجام نمی شود.

اذن دهید روشن تر گفت وگو شود. در نهاد ذی ربط و از طریق پیگیری حساب های مشکوک متوجه می گردند که یک خانم خانه دار در بلوچستان طی سه سال ۷۱۰ میلیارد تومان گردش پول داشته هست. از نظر FATF بانک باید برای این گردش پول بزرگ و غیر معقول توجیه داشته باشد. هیچ خانم خانه داری توان ندارد چنین گردش مالی را در شرایط عادی داشته باشد. پس او مورد شک هست و باید قضیه روشن شود. از نظر قوانین جاری، وزارت اقتصاد باید ظواهر و قراینی را دال بر متخلف بودن او ابراز دارد تا دادگاه رسیدگی کند ولی FATF این را نمی پذیرد. معتقد هست آن خانم باید توجیه پذیرفتنی شایسته ای برای این گردش پول عرضه کند و اگر نکرد، مجرم هست. در حقیقت او باید منشأ پول ها و نحوه خرج کردن را بیان کند؛ به نحوی که پذیرفتنی و قانونی باشد. در نمونه دیگر یک کودک ۵ ساله گردش مالی ۱۰۰ میلیارد تومانی داشته هست. هنگامی که شبکه این ارتباطات را پیدا کرده اند، ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گردش مالی پیرامون همین زن یا کودک بوده هست.

روشن هست که اینها همه پول سیاه هست. تمامی فساد موجود در کشور در ذیل و درون شبکه پولی در بانک ها گردش دارد. این اعداد نجومی را که نمی شود اسکناس کرد و با چمدان منتقل کرد. همه اینها در شبکه بانکی منتقل می شود. FATF FATF اذن این جابه جایی ها را نمی دهد. بنابراین روشن هست که به چه سبب با این ملحق شدن مخالفت می شود.

با این وجود مسأله کلیدی مخالفت آقایان نیست. مسأله این هست که باید مسیولیت این اقدام خود را قبول کنند. در جهان کنونی منحصرا ایران و کشور کره شمالی بیرون از دایره FATF می باشند. اقتصاد کشور کره شمالی با این وضعیت سر می کند و مشکلی ندارد ولی ایران توان ندارد و نمی باید هم بیرون باشد. مشکل اینجاست افرادی که توان دارند تهدید به رد این لایحه کنند، به چه سبب مسیولیت تبعات آن را نمی پذیرند؟ اختلال معامله کالا با جهان خارج، نقل و جابه جایی پول و… که ریشه بخش مهمی از مشکلات ما هست، ریشه در همین نگرش دارد. چه طور به خود حق می دهیم که اعمال قدرت و اعمال نظر کنیم ولی نتیجه های مصیبت بار آن را نپذیریم؟ مکررا و مکررا گفته ام که شکاف میان قدرت و مسیولیت از هر چیز دیگری برای سیاست زیانبارتر هست. این که تعدادی مسیولیت هیچ چیزی را نمی پذیرند ولی قدرت خود را برای تأیید و رد هر چیز لازمی به رخ می کشند، ریشه مصیبت هست. این حد از عقلانیت و درایت حتی برای اداره یک جامعه در شرایط عادی نیز کفایت نمی کند، چه رسد به جامعه ای که با انواع و اقسام مشکلات رو به رو هست.»

انتهای پیام